Najviac rizikových hráčov hazardných hier hrá na výherných automatoch. Podľa verejnosti by sa hranie na výherných automatoch malo regulovať prísnejšie ako v súčasnosti. S odvolaním sa na prieskum od agentúry Focus o tom informovalo ministerstvo zdravotníctva.
Až 43,3 percenta respondentov hralo aspoň raz v živote niektorú z hazardných hier, ako sú výherné automaty, kurzové stávky, výherné živé hry v kasíne a číselné lotérie. Najpopulárnejšou hazardnou hrou sú číselné lotérie, ktoré hralo aspoň raz v živote 37 percent ľudí zúčastnených v prieskume, nasledujú kurzové stávky s 20,6 percentami, výherné automaty s 15,9 percentami a živé hry v kasíne, ktoré hralo 7,9 percenta respondentov.
Ženy pritom majú výrazne menšie skúsenosti s hraním hazardných hier ako muži. Ženy najčastejšie hrajú číselné lotérie, no pri skúsenostiach a ďalšími typmi hazardných hier majú výraznú prevahu muži.
Zatiaľ čo v roku 2019 malo aspoň jednu skúsenosť s hraním hazardných hier na internete iba 6,7 percenta respondentov, v súčasnosti je to už 14,4 percenta oslovených. Oproti predchádzajúcemu výskumu narástla skúsenosť s hraním všetkých typov hazardných hier online. Až 12,3 percenta z tých ľudí, na ktorých majetok alebo plat bola uvalená exekúcia, sú rizikovými hráčmi hazardných hier. Medzi respondentmi bez skúseností s exekúciou je rizikových hráčov iba 2,9 percenta.
Výherné automaty by sa mali regulovať prísnejšie. Najprísnejšie posudzujú respondenti reguláciu práve výherných automatov, kde až 59,8 percenta z nich sa prihovára za reštriktívnejší režim, ako je v súčasnosti. Ešte stále pomerne prísne uvažujú o kasínových hrách, kde je za reštriktívnejší režim ako v súčasnosti 49,1 percenta ľudí. V prípade kurzových stávok podporuje presná polovica respondentov ich súčasnú reguláciu, a podobne to platí pre číselné lotérie, pri ktorých súčasne platnú reguláciu podporuje 51,3 percenta respondentov.
„Nárast popularity internetového hrania hazardných hier pravdepodobne súvisí s obdobím pandémie, a s tým spojenými obmedzeniami voľného pohybu a zatváraním kamenných prevádzok,“ uzatvára Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV, ktorý na výskume spolupracoval.
Prieskum realizovala agentúra Focus v dňoch od 2. mája do 12. júna 2023 na reprezentatívnej vzorke 5 031 obyvateľov SR vo veku od 15 do 64 rokov.