Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Po názvom ouija sa skrýva úplne bežne vyzerajúca tabuľka s písmenami abecedy a číslovkami od 0 do 9. Okrem toho sú na nej zobrazené aj slová „áno“, „nie“ a niekedy aj „zbohom“. Jej súčasťou je aj malé drevené ukazovadlo. Podľa mnohých ide o nevinnú hračku, ale našli by sa aj tvrdenia o tom, že ouija je bránou do iného sveta.

Pomocou nej sa vraj dá komunikovať s duchmi či démonmi. Tabuľka sa tak stala neodmysliteľnou súčasťou špiritistických seáns a dnes si ju najčastejšie spájame s paranormálnymi javmi. Aká je ale jej história a naozaj môže slúžiť na komunikáciu s nadprirodzenými entitami?

Shutterstock

Tabuľka sa stala hitom

Rôzne metódy, ako kontaktovať duchov či démonov, existovali aj pred vznikom tabuľky ouija. Rozšíreným bolo napríklad automatické písanie (nezamieňať si s umeleckou technikou rovnakého názvu, ktorú využívali najmä surrealisti). Verilo sa, že médium dokáže prijímať správy od duchov a následne ich zapisovať na papier. Nápad vytvoriť tabuľku ouija vznikol v hlave podnikateľa Elijaha Bonda. Ten ale pôvodne neuvažoval nad tým, že by ouija mala slúžiť na nadprirodzené účely. V roku 1891 si ju nechal patentovať.

Názov tabuľky vymyslel Bondov spolupracovník William Fuld, ktorý tvrdil, že mu ho „poradila“ samotná tabuľka, keď ju používal. Neskôr tvrdil, že jej názov je kombináciou francúzskeho a nemeckého slova „áno“ (oui+ja). Tabuľka bola uvedená na trh s veľkým úspechom a nejaký čas bola považovaná za obyčajnú hračku. Ľudia si ju obľúbili, hoci v tej dobe ešte nikomu ani nenapadlo, že by mala niečo spoločné s nadprirodzenom.

Norman Rockwell/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Ouija#/media/File:Norman_Rockwell_Ouija_board_painting.jpg)

Komunikácia s démonmi?

To sa ale veľmi rýchlo zmenilo. Proti tabuľke začala vystupovať (nielen) katolícka cirkev, ktorá tvrdila, že ouija je nebezpečný vynález. Prostredníctvom nej totiž ľudia (aj keď možno nevedomky) žiadajú o odpovede duchov či démonov. Náboženské autority ju označovali ako „bránu“, ktorú môže ničnetušiaci používateľ otvoriť a dostať sa tak do veľkých problémov.

Ouija sa začala využívať aj pri špiritistických seansách, keď samozvaní paranormálni experti tvrdili, že s jej pomocou dokážu komunikovať so záhrobím či s inými dimenziami. Tieto seansy boli v 19. storočí v USA veľmi populárne, čo, pravdaže, veľmi znepokojovalo kresťanské cirkvi. Okolo tabuľky sa začal vznášať opar záhadnosti a s tým spojenej príťažlivosti.

Tomu ešte dopomohla aj záhadná smrť Williama Fulda, ktorý ouiju vyrábal. Ten v roku 1927 zahynul po podivnom páde zo strechy svojej továrne. Šepkalo sa dokonca, že danú budovu mu „poradila“ postaviť práve tabuľka ouija. Jeho rodina však v predávaní tabuľky pokračovala až do roku 1966, keď práva predala spoločnosti Parker Brothers, ktorú neskôr kúpil hračkársky koncern Hasbro. Ouiju si od neho môžeš dodnes zakúpiť.

Pixabay

Ako sa používa?

Použitie tabuľky nie je nič ťažké. Hrať ju môže jednotlivec aj skupina ľudí. Na tabuľku sa položí drevené ukazovadlo, ktorého sa všetci prítomní dotknú ukazovákom. Následne sa spýtajú nejakú otázku, napríklad na to, či sú v miestnosti nejakí duchovia, prípadne, ako sa volajú. Ak áno, prízraky by mali začať hýbať ukazovadlom a nasmerovať ho na jednotlivé písmená, z ktorých sa postupne vytvorí odpoveď.

Našlo by sa mnoho ľudí, ktorí skutočne verili (či veria), že týmto spôsobom s nami naozaj môže komunikovať nejaký duch. Celkom iste si to myslia aj viaceré kresťanské cirkvi či fundamentalistické spolky. Tie dokonca volali po tom, aby bola tabuľka zakázaná, keďže ide o „satanov nástroj“. Jej používateľ podľa nich na seba môže uvaliť démonickú posadnutosť.

moviestillsdb.com/Universal Pictures

V histórii poznáme aj niekoľko prípadov ľudí, ktorí ouiju používali a následne boli údajne svedkami pôsobenia nadprirodzených síl. Za zmienku stojí prípad chlapca so pseudonymom Roland Doe, o ktorom sme písali aj na EMEFKA. Ten sa s tabuľkou hral a neskôr sa uňho podľa katolíckej cirkvi objavili symptómy démonickej posadnutosti. Chlapec podstúpil niekoľko exorcizmov a stal sa tiež inšpiráciou pre legendárny horor Exorcista.

Medzi ďalších používateľov tabuľky patrí známy okultista a mystik Aleister Crowley či teológ a spisovateľ G. K. Chesterton. Došlo tiež k viacerým krvavým vraždám, ktorých páchatelia Joshua Tucker či Stephen Young sa pred súdom obhajovali tým, že pred nimi používali ouiju a posadla ich akási démonická sila.

Čo na to vedci?

Čo na tieto divoké tvrdenia hovorili skeptici a vedci? Možno si myslíš, že nad nimi len tak mávli rukou s tým, že podobnými nepodloženými tvrdeniami sa ani nemá cenu zaoberať. Faktom ale je, že tabuľka ouija ich zaujímala a stala sa predmetom viacerých skúmaní. Podľa nich ale, pravdaže, nejde o žiadnu bránu do akéhosi mystického nadprirodzeného sveta.

Daným ukazovadlom nepohybujú žiadni duchovia, ale proste ľudia, ktorí na ňom majú položené prsty. Môžu tak robiť aj podvedome. Tento jav sa nazýva ideomotorický efekt. Označuje sa ním mimovoľné a podvedomé motorické správanie. Dané pohyby môžu pôsobiť (aj na samozvané médium) ako úplne mimovoľné, v skutočnosti však na nich nie je nič nadprirodzené. Ide o prosté vyvolanie svalových pohybov našou mysľou.

moviestillsdb.com/Universal Pictures

Démoni či duchovia? Nezmysel

Tento efekt popísal fyzik William Carpenter už v roku 1852 a vysvetlil ním zdanlivo magické udalosti počas špiritistických seáns. Bolo tiež vykonaných viacero vedeckých experimentov, počas ktorých sa jednoznačne preukázalo, že ukazovadlom na ouije pohybuje vždy daný človek. Ak by sme aj hypoteticky uznali, že ukazovadlom možno pohybuje nejaký duch, objavíme logické trhliny. Prečo sa musia pri komunikácii ukazovadla vždy držať ľudia? Prečo by ním prípadný duch nedokázal pohybovať sám od seba? Skrátka to nedáva zmysel.

Divoké tvrdenia o démonoch či prízrakoch, ktoré v súvislosti s tabuľkou šírili rôzne cirkvi, sú podľa vedcov obyčajné povery, ktoré nemajú s realitou nič spoločné. Ale čo viaceré prípady, keď ľudia používali ouiju a následky boli krvavé?

Unsplash

V prvom rade, neexistuje žiadny relevantný dôkaz, že správanie Tuckera či Younga bolo spôsobené práve používaním tabuľky. Vlastne ani nemáme žiadny dôkaz o tom, že ju vôbec používali (okrem ich vlastných slov, ktoré môžu byť snahou vyvliecť sa zo zodpovednosti za vlastné činy). A čo démonická posadnutosť Rolanda Doea?

Ako sme písali aj v našom článku, vedci a psychológovia tento prípad charakterizovali ako klasický hoax. Roland bol podľa nich problémový a agresívny tínedžer, ktorý na seba chcel strhnúť pozornosť. Je možné, že sa s ouijou naozaj hral, tvrdiť však, že práve tabuľka mohla za jeho údajnú posadnutosť, je podľa skeptikov pritiahnuté za vlasy.

Ouija ako stálica hororov

Nech je, ako chce, ouija sa stala klasickým symbolom pre duchov, prízraky či démonov. Často sa s ňou stretávame aj v rôznych hororových filmoch. Spomenúť môžeme Exorcistu, sériu Paranormal Activity či Pod povrchom. Tabuľka hrá centrálnu úlohu aj vo filme Ouija a jeho prequeli Ouija: Zrodenie zla.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť