Koncom októbra si na Netflixe odbila premiéru dramatická miniséria The Queen’s Gambit. Tá vzbudila výrazne pozitívne kritické aj divácke reakcie, takže sme sa rozhodli priniesť ti na ňu menšiu recenziu. Seriál vychádza z rovnomenného románu Waltera Tevisa a točí sa okolo šachu. Zdá sa ti to nudné? Nenechaj sa oklamať. Takto našliapnutý seriál sme tu totiž už dlho nemali!
O čom seriál je?
Príbeh sa odohráva na ploche niekoľkých rokov, pričom začína v polovici 50. rokov 20. storočia. Hlavnou hrdinkou je uzavretá Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), ktorá po smrti matky skončí v detskom domove. Tu sa zoznámi so živelnou Jolene (Moses Ingram), začne si pestovať závislosť od sedatív, ale hlavne si všimne, že osamelý školník pán Shaibel (Bill Camp) hrá akúsi zvláštnu hru s čiernymi a bielymi figúrkami. Šach Beth okamžite učaruje a pán Shaibel ju naučí pravidlá tohto športu a niekoľko základných techník.
Čoskoro sa ukáže, že Beth má pre šach prirodzený talent a pán Shaibel si rýchlo uvedomí, že z nej môže byť geniálna hráčka. Láska k šachu Beth sprevádza aj po tom, čo si ju adoptuje Alma Wheatley (Marielle Heller) s manželom. Beth nastupuje na cestu prvých víťazstiev, ktoré z nej môžu urobiť veľmajsterku. Jednoduché to ale mať nebude. Bude sa musieť vyrovnať s traumatickou minulosťou, závislosťou od liekov a psychickými problémami.
Parádni herci
The Queen’s Gambit je fantastická dráma, ktorá ťa umne zaháčkuje už v prvej epizóde. Máme tu zaujímavú hlavnú hrdinku, skvelú dobovú atmosféru a – ako inak – strhujúce šachové partie. Anya Taylor-Joy už neraz dokázala, že má veľký talent (napríklad vo výbornom horore Čarodejnica, trileri Rozpoltený či nezávisláku Thoroughbreds) a aj v tomto prípade predvádza skutočný herecký koncert.
Dokonca by sa dalo povedať, že ide zatiaľ o jej najlepší výkon v kariére. Jej postava je výborne napísaná a samotná Taylor-Joy jej dokázala vdýchnuť skutočný život. Vidíme v nej šachistku, pre ktorú je jej genialita neraz aj prekliatím a za ktorú musí zaplatiť vysokú cenu.
Má v sebe túžbu po porozumení a láske, zároveň ale často pôsobí chladne a neprístupne. Túži vyhrávať, ale musí si uvedomiť, že aj prehra patrí k životu. Beth si s prehľadom dokáže získať tvoje sympatie a ty jej budeš držať palce až do konca. Výborní sú ale aj ostatní herci, ako Christiana Seidel, Harry Melling, Thomas Brodie-Sangster či Marcin Dorociński ako ruský šachový šampión.
Výborný scenár
Ďalším pozitívom seriálu sú skvele napísané scenáre, silné emócie a minimálna porcia vaty. Každá epizóda má v celkovom príbehu zmysel, nenájdeme tu žiadnu „hlušinu“ či umelé naťahovanie. Aj vďaka tomu tých sedem epizód ubehne ako voda. V tej záverečnej potom tvorcovia ponúknu silnú smršť emócií a úprimného dojatia.
Za zmienku stojí aj perfektná technická stránka, absolútne dokonalé vykreslenie Ameriky 50. a 60. rokov a niekoľko naozaj úchvatných vizuálnych nápadov (šachy na strope). Navyše, ak šachu rozumieš, v tom prípade budeš mať zo sledovania seriálu ešte väčší pôžitok. Všetky šachové partie sú totiž zachytené majstrovsky a odkazujú na známych géniov tohto športu, ako Bobby Fischer či Boris Spassky.
Záver
Čo povedať na záver? Z The Queen’s Gambit sa vykľul možno trochu nečakaný hit, ktorý by si rozhodne nemal premeškať. Čaká ťa výborne vystavaný príbeh, skvelí herci, silné emócie aj napätie. Čo viac si priať? Seriál nájdeš na Netflixe.
https://www.youtube.com/watch?v=hCn0S9tIr1k