Kedysi tabu téma, no dnes sa so sadistom môžeme stretávať vo viacerých vzťahoch a dokonca aj mimo nich. Pri pojme sadizmus väčšine napadne sexuálny kontext, no málokto vie, že sadizmus môže prerásť do šikanovania či týrania v bežnom živote.
Sadistická porucha osobnosti je považovaná za vzor krutého, agresívneho a šikanujúceho správania. Prejavuje sa nepretržite počas celého života, pričom sa môže meniť v závislosti od situácií. Pri predstave sadizmu nám väčšinou napadne fyzické násilie, no nemusí to byť vždy tak.
Od pocitu sklamania k mučeniu zvierat
Sadista môže vedome odmietať plniť potreby a očakávania partnera, necháva ho nespokojného a s pocitom sklamania, pričom ide o pasívny sadizmus. Ďalšou skupinkou je fantasy sadizmus, keď si násilník iba predstavuje páchané násilie na partnerovi. Sadizmus v konečnom dôsledku nemusí byť vykonávaný iba na ľuďoch – pojem zoosadizmus predstavuje sexuálne potešenie z mučenia zvierat.
Sklony k sadizmu si však môžeme všímať aj „mimo postele“. Dokonca už aj pocit uspokojenia pri zabití súpera počas videohry môže byť miernou formou sadizmu. A to, keď niekto zabije tvoju najmenej obľúbenú postavu v seriáli, tiež.
Dôsledok tráum, stresu či uponáhľaného života
Podľa tvrdení psychológov môžu sklony k takémuto násiliu vznikať už v detstve alebo počas dospievania. Spájať sa môžu s vlastnými problémami a častou akceptáciou bolesti. Tí, čo žijú uponáhľaný život a sú zahltení zodpovednosťou, môžu, práve naopak, v bežnom živote chcieť prenechať zodpovednosť na niekom inom, a teda sa prikláňajú k role masochistu.
Alebo, naopak, môžu byť v bežnom živote submisívni, čo si chcú vykompenzovať práve v tom sexuálnom, aby mali aspoň nad niečím v živote kontrolu.
V každodennom živote je však sadista na prvý pohľad veľmi ťažko rozoznateľný. Pri pozornom všímaní človeka ti o jeho sadistickej povahe môžu napovedať viaceré vlastnosti.
Sadistický človek si doslova užíva to, keď môže niekomu robiť zle, hoci aj v tej najmenšej miere, napríklad ohováraním alebo ponižovaním niekoho. Teší ich, keď môžu spôsobovať bolesť, či už psychickú, alebo fyzickú. Ak to už však prejde do spôsobovania fyzickej bolesti, môžeš si byť istý, že máš dočinenia so sadistom.
Najhorším spôsobom a nešťastným koncom môže byť to, keď dokáže sadista spôsobiť fyzickým násilím až smrť.
Upálenie mladého muža
Človek so sadistickými sklonmi môže tiež podliehať rôznym rituálom. Príkladom bude aj dnešná časť Prokurátorky na obrazovkách TV JOJ.
Inscenáciu k tejto časti pripravoval art director Dominik György, ktorý okrem iného vyrábal aj fotografie z miesta činu. Práve týmto je seriál špecifický – miesta činu boli dôkladne pripravené a premyslené, aby fotky nemuseli byť kupované z fotobanky, čo dotvára seriálu ešte realistickejší dojem.
Partia chlapcov sa rozhodla stráviť noc v lese pri opekaní. Dobrodružstvo pri ohni a vatre sa skončilo tragicky – jeden z partie zomrel na popáleniny. Čo sa stalo? Niekto chlapcov fyzicky napadol? Alebo snáď išlo o rituálny akt nejakej sekty? Tieto otázky musia zodpovedať vyšetrovatelia polície, najprv však musia získať čo najviac dôkazov. Kto sadisticky upálil mladého muža? Dozvieš sa už dnes o 21:50 na JOJke.