Utorok 24.5.2022
sk
Ela
, Vanesa
cz
Jana, Vanesa

Salt Lake City a Sapporo sú hlavnými kandidátmi na organizáciu ZOH v rokoch 2030 a 2034

Záujem o ďalšiu organizáciu ZOH má aj Vancouver, premiérovo by sa mohli konať v Barcelone.


Americké Salt Lake City a japonské Sapporo sú najväčšími kandidátmi na organizáciu zimných olympijských hier v rokoch 2030 a 2034.

Zástupcovia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) už začali navštevovať potenciálne dejiská, medzi ktoré údajne patria aj kanadský Vancouver a španielska Barcelona. Rozhodnutie o pridelení práva hostiť organizátorov by malo padnúť v máji 2023. Najbližšie ZOH sa uskutočnia v roku 2026 v talianskych mestách Miláno a Cortina d’Ampezzo.

„Verím, že budeme znova hostiť zimnú olympiádu. Otázkou zostáva, kedy. Dúfam, že to bude už v roku 2030, ale budeme pripravení kedykoľvek,“ povedal Fraser Bullock, vedúci kampane za usporiadanie hier v Salt Lake City v americkom štáte Utah. Členovia technického tímu MOV boli v dejisku ZOH 2002 na inšpekcii minulý týždeň, počas nasledujúceho týždňa sa chystajú navštíviť Vancouver, ktorý hostil ZOH v roku 2010. O ceste do Sappora alebo Barcelony, ktorá organizovala OH 1992, zatiaľ MOV neinformoval.

V Sappore sa pripravujú na prezentáciu kandidatúry verejnosti. Na čele kampane je bývalý japonský premiér Taro Aso, ktorý sa chystá na budúci týždeň usporiadať veľkú celonárodnú konferenciu. Primátor dejiska ZOH v roku 1972 Kacuhiro Akimoto informoval, že v nedávnom prieskume verejnej mienky sa 52 až 65 percent Japoncov vyslovilo za organizáciu ďalšej olympiády. Odhadujú, že ich bude stáť 2,3 až 2,5 miliardy eur, kým v Salt Lake City počítajú s nákladmi vo výške dvoch miliárd eur. Pre ilustráciu, minuloročné OH v Tokiu stáli rekordných takmer 13 miliárd eur.

„Salt Lake City stále využíva športoviská z roku 2002 a sú v dobrom stave. Navyše, verejnosť je naklonená ďalšej organizácii hier,“ myslí si Mark Conrad, uznávaný profesor športového práva a etiky na Fordhamovej univerzite v New Yorku. Vysoké šance na víťazstvo v boji o usporiadanie hier dáva aj Sapporu, najmä v súvislosti s úspešnou organizáciou OH v Tokiu v minulom roku počas pandémie. „MOV je za to dlžníkom Japonska. Navyše, v Sappore majú veľa vhodných športovísk a niektoré disciplíny sa môžu konať v Nagane,“ dodal Conrad.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť