Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Salt Lake City a Sapporo sú hlavnými kandidátmi na organizáciu ZOH v rokoch 2030 a 2034

Záujem o ďalšiu organizáciu ZOH má aj Vancouver, premiérovo by sa mohli konať v Barcelone.


Americké Salt Lake City a japonské Sapporo sú najväčšími kandidátmi na organizáciu zimných olympijských hier v rokoch 2030 a 2034.

Zástupcovia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) už začali navštevovať potenciálne dejiská, medzi ktoré údajne patria aj kanadský Vancouver a španielska Barcelona. Rozhodnutie o pridelení práva hostiť organizátorov by malo padnúť v máji 2023. Najbližšie ZOH sa uskutočnia v roku 2026 v talianskych mestách Miláno a Cortina d’Ampezzo.

„Verím, že budeme znova hostiť zimnú olympiádu. Otázkou zostáva, kedy. Dúfam, že to bude už v roku 2030, ale budeme pripravení kedykoľvek,“ povedal Fraser Bullock, vedúci kampane za usporiadanie hier v Salt Lake City v americkom štáte Utah. Členovia technického tímu MOV boli v dejisku ZOH 2002 na inšpekcii minulý týždeň, počas nasledujúceho týždňa sa chystajú navštíviť Vancouver, ktorý hostil ZOH v roku 2010. O ceste do Sappora alebo Barcelony, ktorá organizovala OH 1992, zatiaľ MOV neinformoval.

V Sappore sa pripravujú na prezentáciu kandidatúry verejnosti. Na čele kampane je bývalý japonský premiér Taro Aso, ktorý sa chystá na budúci týždeň usporiadať veľkú celonárodnú konferenciu. Primátor dejiska ZOH v roku 1972 Kacuhiro Akimoto informoval, že v nedávnom prieskume verejnej mienky sa 52 až 65 percent Japoncov vyslovilo za organizáciu ďalšej olympiády. Odhadujú, že ich bude stáť 2,3 až 2,5 miliardy eur, kým v Salt Lake City počítajú s nákladmi vo výške dvoch miliárd eur. Pre ilustráciu, minuloročné OH v Tokiu stáli rekordných takmer 13 miliárd eur.

„Salt Lake City stále využíva športoviská z roku 2002 a sú v dobrom stave. Navyše, verejnosť je naklonená ďalšej organizácii hier,“ myslí si Mark Conrad, uznávaný profesor športového práva a etiky na Fordhamovej univerzite v New Yorku. Vysoké šance na víťazstvo v boji o usporiadanie hier dáva aj Sapporu, najmä v súvislosti s úspešnou organizáciou OH v Tokiu v minulom roku počas pandémie. „MOV je za to dlžníkom Japonska. Navyše, v Sappore majú veľa vhodných športovísk a niektoré disciplíny sa môžu konať v Nagane,“ dodal Conrad.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.