Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Pri slovnom spojení makak japonský si predstavíš nejakú opicu z Japonska. Asi si ju hneď nevybavíš, ale určite ju poznáš. Sú to presne tie slávne snežné opice, ktoré si počas zimných mesiacov vlezú do geotermálnych prameňov s horúcou vodou a strávia tam väčšinu svojho času.

Makaky, teda presnejšie samičky tohto druhu, pre svoje duševné zdravie kúpele v horúcej vode vyslovene potrebujú.

#2648 Jigokudani

Podľa štúdie publikovanej v Science Daily sa chodia makaky japonské, ktoré žijú v národnom parku Jigokudani, do teplučkých prameňov nielen zohrievať. Najsevernejšie žijúce primáty majú vďaka týmto kúpeľom v krvi nižšie hladiny stresových hormónov. Obzvlášť na samičky makakov má táto aktivita veľmi priaznivé účinky.

Výskum vedci začali praktizovať v roku 2014 na skupine dvanástich samičiek, ktorým následne skúmali ich exkrementy. Zistili, že makaky obľubujúce relaxovanie v termálnych prameňoch mali o 20 % nižšie hodnoty glukokortikoidných hormónov.

Vedúca výskumu Rafaela Takeshita na záver výskumu len opäť potvrdila, že pobyt v horúcich kúpeľoch má na makaky rovnaké antistresové účinky ako na ľudí.


Tagy:

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.