Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 1.2.2023
sk
Tatiana
, Táňa
cz
Hynek

Samosprávy dostanú na kompenzácie za drahé energie desiatky miliónov eur

Štát vykryje samosprávam drahé energie podobne ako firmám, ktorým nereguluje cenu energií regulačný úrad.


Samosprávam by mal štát na boj s drahými energiami dať desiatky miliónov eur. Poverený minister hospodárstva Karel Hirman zatiaľ nevedel úplne konkretizovať sumu, ktorú ministerstvo rozdá v rámci kompenzácii vysokých účtov za energie. „Zdroje potrebujeme dostať od ministerstva financií, v súčasnosti dočísľujeme tú sumu, aká bude potrebná. Pôjde o desiatky miliónov eur,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Hirman.

Štát vykryje samosprávam drahé energie podobne ako firmám, ktorým nereguluje cenu energií regulačný úrad. Minister hospodárstva Karel Hirman informoval na stretnutí zástupcov združenia samosprávnych krajov SK8, že aj pre samosprávy platí ešte v minulom roku dohodnutá úroveň stropu vo výške 199 eur za megawatthodinu pre elektrickú energiu a 99 eur za megawatthodinu pre zemný plyn, pričom bude kompenzovaných 80 % oprávnených nákladov nad túto úroveň.

Shutterstock

Systém kompenzácií pre samosprávy bude teda podobný ako pre subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť, ktorý bol ministerstvom spustený v decembri 2022. To znamená, že kompenzácie za fakturované dodávky elektriny a plynu sa začnú uhrádzať za rovnakých podmienok, ako v tejto výzve od februára 2023, a to spätne za január. Za takýchto podmienok a takouto formou bude zatiaľ kompenzované obdobie prvého kvartálu 2023.

Ministerstvo hospodárstva zatiaľ neplánuje kompenzovať ceny energií samosprávam, ktoré používajú na výroby tepla peletky. Podľa ministra Hirmana totiž megawatthodina vyrobeného tepla z peletiek kúpených za „rozumnú“ cenu je stále ďaleko lacnejšia ako megawatthodina tepla vyrobeného prostredníctvom plynu. Ceny tepla z peletiek by sa tak ani do kompenzačného mechanizmu nezmestili.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť