Aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, ktoré je k ženám i ženskosti ako takej omnoho zhovievavejšie, ako tie predtým, okolo každomesačného ženského krvácania je stále vytvorená akási pomyselná tabu bublina. Sú ženy, ktorým to absolútne neprekáža a fakt, že mužská časť populácie menštruáciu nepovažuje za nič atraktívne im nijako žily netrhá. No potom sú tu ženy, ktorým áno a feministickú osvetu sa snažia šíriť rôznymi spôsobmi, hoci občas veľmi bizarnými.
Určite si spomínate napríklad na fotografiu kanadskej poetky Rupi Kaur, autorky knihy Milk and Honey, ktorá sa rozhodla podeliť na sociálnych médiach so sadou kontroverzných fotografií, zobrazujúcich ženy krvácajúce z intímnej oblasti. Jedna z týchto fotografií, kde v teplákoch leží v posteli so svetlými obliečkami a krv v oblasti zadku jej veľmi výrazne presakuje, obletela svet šialenou rýchlosťou, no rovnako rýchlo ju sociálne siete aj zablokovali a vymazali. Na to sa umelkyňa ohradila slovami: „Ďakujem Instagramu, ktorý dvakrát vymazal moju fotografiu, pretože nie je v súlade s ich podmienkami a pravidlami. Ale nečakajte odo mňa žiadne ospravedlnenie. Rozhodne totiž nebudem kŕmiť vaše egá a prehnanú pýchu misogynnej spoločnosti, v ktorej je v poriadku moje telo v spodnej bielizni, ale nie s malým fliačikom krvi na zadku. Najmä ak sú vaše stránky plné polonahých ženských tiel, s ktorými sa zachádza akoby ani neboli ľudia.“
Rupi Kaur, a poetess and artist, posted a photo of her period stain on Instagram. The social media site deleted Kaur's photo twice, claiming it was inappropriate. Her response was great: http://bit.ly/1BHIrUG
Posted by WOMAN on Montag, 13. Juli 2015
Oproti menštruačnej propagande Yasminy Jade je však zopár instagramových príspevkov skutočne zanedbateľných. Yasmina, alebo samozvaná ‘Krvavá bosorka’, sa totiž rozhodla zobrať spoločnosť útokom a na odstránenie stigmy ohľadom krvácania pritlačiť celkom po svojom. Pred pár dňami sa teda spirituálna liečiteľka rozhodla, že si potrie vlastnou menštruačnou krvou celú tvár. „Počas puberty a aj dávno po nej som si svoju menštruáciu vôbec neužívala, ba priam, bola mi totálne ukradnutá. Nebolo absolútne žiadne spojenie medzi mnou, mojou vagínou a tým, čo z nej každý mesiac vytekalo,“ hovorí Yasmina.

„Trvalo mi roky, kým som dospela k záveru, že krvácanie by malo byť akýmsi rituálnym obdobím, kedy sa spájam so svojim vnútrom a uctievam silu môjho lona aj Matky Zeme,“ dodáva liečiteľka s netradičnými praktikami. V minulosti ľudia verili, že krv skutočne dokáže liečiť a že všetky choroby či nedokonalosti pramenia práve v tejto červenej tekutine, ktorá nám koluje v žilách. No žiadne výskumy nedokazujú, že by sa mala používať práve táto krv…
Po tom, čo 26-ročná žena uverejnila svoju fotografiu, na ktorej má tvár pokrytú menštruačnou krvou sa na internete, objavilo sa mnoho nenávistných komentárov, odkazujúcich na jej psychické zdravie, ktoré je očividne v neporiadku. Mladá Yasmina sa však nenechá odradiť a natieranie tváre menštruačnou krvou začala považovať za akýsi posvätný rituál, ktorý určite plánuje zopakovať.
V poslednej dobe sa s pokusmi destigmatizovať menštruáciu a všetko s ňou spojené akoby vrece roztrhlo. Je však natieranie krvi na tvár skutočne to, čo inšpiruje premýšľať o krvácaní tým správnym smerom? Myslíme, že to je veľmi, ale skutočne veľmi, polemizujúce.

Zdroj: metro.co.uk, wikipedia.org
Titulná fotka: youtube.com, wikimedia.org
Pridaj komentár