Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 20.1.2025
sk
Dalibor
, Sebastián
cz
Ilona, Sebastián

Samurajovia či perzskí nesmrteľní. Toto sú elitné jednotky a najlepší vojenskí bojovníci staroveku 

Sparťania streľbu lukom neuznávali. Považovali ju za menej čestnú formu boja.


História staroveku je plná hrdinstva, cností, odvahy a vojenskej zručnosti. Rôzne kultúry vytvárali jedinečné armády a bojovníkov, ktorí menili osudy mnohých slávnych národov. Vojenské umenie odrážalo potreby spoločnosti, pričom práve elitné jednotky symbolizovali jej silu. Preto ich odkaz aj dnes ostáva inšpiráciou pre moderný svet.

Na úvod treba pochopiť, čo robilo tieto jednotky výnimočnými. Ich tréningy prebiehali v nadmieru náročných podmienkach, využívali nové a účinné zbrane a dôkladné taktiky. Súčasne mali silnú disciplínu a nezlomnú odvahu. Prechod od jednoduchých vojakov k najznámejším elitám vyžadoval roky výcviku. Z toho dôvodu dosiahli úspechy, ktoré ich preslávili.

Navyše, každá civilizácia mala unikátne prístupy k boju. Staroveké Grécko sa sústreďovalo na falangy, ktoré prinášali precíznosť a spoluprácu. Rím vynikal organizáciou a inováciami v zbroji. Na druhej strane, perzskí nesmrteľní zdôrazňovali početnú prevahu a flexibilitu. Takisto bojovníci ako Vikingovia či samurajovia ovplyvňovali bojiská svojimi taktikami.

Práve z tohto dôvodu je treba pochopiť ich prínos pre históriu. V článku sa hlbšie zameriame na ich výcvik, taktiky a kľúčové bitky. Zároveň odhalíme, aký mali vplyv na svoje kultúry. Aj keď pochádzali z rôznych prostredí, ich odhodlanie mnohí bežní občania obdivovali, podobne ako aj my dnes. Preto ich osudy ostávajú nesmrteľnými kapitolami dejín.

Profimedia.sk

Samurajovia sa riadili kódexom cti zvaným „bušidó“

Samurajovia v minulosti predstavovali elitných bojovníkov feudálneho Japonska. Ich názov pochádza zo slova „saburau“, čo znamená „slúžiť“. Už od útleho veku sa pripravovali na vojenskú dráhu. Učili sa ovládať zbrane, jazdiť na koni a prekonávať svoj strach. Ich výzbroj zahŕňala dva meče: dlhú katanu a kratší wakizaši. Tieto meče mohli nosiť iba samurajovia.

Samurajovia sa odjakživa riadili kódexom cti zvaným bušidó, teda „cesta bojovníka“. Tento kódex zdôrazňoval česť, odvahu a vernosť pánovi. V prípade, že niektorý z nich stratil česť, alebo v prípade porážky, vykonávali rituálnu samovraždu nazývanú „seppuku“. Týmto činom obnovovali svoju česť. Počas obdobia Edo (17. storočie) sa samurajovia delili do troch stupňov.

Posledný známy samuraj Saigó Takamori: Riadil sa kódexom Bushido a zomrel na čele posledných samurajov

Mohlo by ťa zaujímať:

Posledný známy samuraj Saigó Takamori: Riadil sa kódexom bušidó a zomrel na čele posledných samurajov

Gokenin je najnižší stupeň. Po dovŕšení úrovne goši mohli obrábať pôdu, ale nemohli mať dva meče úplnej samurajskej hodnosti. Hatamoto je najvyššia hodnosť samuraja. V 19. storočí, počas reforiem Meidži, došlo k zrušeniu kasty samurajov. Zakázali im nosiť meče na verejnosti a mnohí sa museli prispôsobiť novým spoločenským podmienkam. Napriek tomu ich odkaz v japonskej kultúre pretrváva.

Profimedia.sk

Macedónska falanga predstavovala elitnú pechotnú formáciu staroveku

Za vznikom macedónskej falangy stojí kráľ Filip II., pričom ju neskôr zdokonalil jeho syn Alexander Veľký. Základom falangy boli pešiaci nazývaní pezhetairoi, vyzbrojení dlhými kopijami zvanými „sarissy“. Tieto kopije dosahovali dĺžku až 6 metrov, čo umožňovalo zasiahnuť nepriateľa na väčšiu vzdialenosť. Formácia pozostávala zo 16 radov vojakov, pričom prvých päť radov držalo sarissy vodorovne, pripravené na útok.

Ostatné rady mali kopije zdvihnuté, čím poskytovali ochranu pred strelami zhora. Vojaci nosili ľahšie brnenie a menšie štíty, aby sa zvýšila ich pohyblivosť. Štíty mali zavesené na ramene, čo im umožňovalo držať dlhé kopije oboma rukami. Macedónska falanga sa osvedčila v mnohých bitkách, napríklad pri Chaironei v roku 338 pred Kr., kde porazila spojené grécke sily.

Napriek svojej sile mala aj macedónska falanga svoje slabiny. Bola menej účinná v členitom teréne a zraniteľná voči útokom zboku či zozadu. Neskôr, počas stretov s rímskymi légiami, sa ukázala jej nižšia flexibilita. Rímske armády dokázali v teréne lepšie manévrovať, čo viedlo k porážkam falangy v bitkách pri Kynoskefalách (197 pred Kr.) a Pydne (168 pred Kr.).

Profimedia.sk

Perzských nesmrteľných tvorilo presne 10 000 urodzených bojovníkov

Perzskí nesmrteľní predstavovali elitnú jednotku v armáde Achajmenovskej ríše od 6. do 4. storočia pred Kr. Tvorilo ich presne 10 000 urodzených bojovníkov, pričom každá strata sa okamžite nahrádzala, aby sa zachoval konštantný počet. Do tejto jednotky prijímali výlučne osoby médskeho alebo perzského pôvodu. Nesmrteľní bojovali ako pešiaci, pričom ako hlavné zbrane využívali šípy, luky a dlhé kopije.

Boli disciplinovaní a dobre vycvičení, čo im umožňovalo efektívne pôsobiť v bojoch. Významnú úlohu zohrali počas grécko-perzských vojen v 5. storočí pred Kr. Tréning budúcich nesmrteľných začínal už v detstve, približne v piatich rokoch. Učili sa bojovať s mečom, kopijou, lukom a tiež holými rukami. Okrem toho sa učili prežiť v prírode bez podpory iných ľudí, aby mohli operovať ako nezávislé jednotky.

Avšak, aj ich postretol neúspech. Medzi najznámejšie patrí napr. bitka pri Termopylách a neskôr počas ťažení Alexandra Veľkého, čo iba poukazuje na limity aj tých najelitnejších jednotiek tvárou v tvár odhodlanému a dobre organizovanému nepriateľovi. Aj napriek tomu však zostávajú nesmrteľní symbolom vojenskej sily a disciplíny starovekej Perzie.

Profimedia.sk

Rímske légie patrili medzi najvýznamnejšie vojenské sily staroveku

Rímske légie sa vyznačovali efektívnou organizáciou, precíznou disciplínou a inovatívnymi bojovými taktikami. Jednotka obsahovala približne 5 000 mužov, rozdelených do desiatich kohort. Kohorta zahŕňala šesť centúrií, pričom centúria pozostávala z osemdesiatich legionárov. Najmenšou jednotkou légie zostávalo kontubernium, skladajúce sa z ôsmich mužov.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako zahynul Edgar Allan Poe? Záhady z minulosti, na ktoré stále nemáme odpoveď 

Legionári vo vojnách používali kvalitnú výzbroj, ktorú tvorili meče, oštepy a štíty, navyše nosili ochranné brnenie. Na druhej strane, dôsledný výcvik zaisťoval ich pripravenosť na rôzne bojové situácie. Vďaka tomu dokázali čeliť rozmanitým výzvam. Zároveň sa légie vyznačovali mobilitou, čo im umožňovalo rýchle presuny na bojiská. Rímske légie prispievali k rozširovaniu ríše, zabezpečovaniu poriadku a šíreniu kultúry.

Počas vojen preukazovali odvahu a vytrvalosť, čo im vynieslo mnohé úspechy. Po skončení služby dostávali legionári pôdu, čím sa integrovali do civilného života. Zároveň prispievali k stabilizácii regiónov. Ich dedičstvo zostáva významným symbolom organizácie a vojenskej efektívnosti. Týmto spôsobom sa légie stali základom rímskeho vplyvu.

Profimedia.sk

Spartskí hoplíti sú najznámejšou vojenskou silou staroveku

Spartskí hoplíti predstavovali elitných bojovníkov starovekého Grécka. Ich výzbroj zahŕňala dlhé kopije, meče a veľké okrúhle štíty nazývané hoplony. Nosili bronzové prilby, panciere a chrániče holení, čo im poskytovalo značnú ochranu. Bojovali v tesnej formácii známej ako falanga, pri ktorej sa štíty prekrývali, čím vytvárali takmer neprekonateľnú obrannú líniu.

Táto taktika im umožňovala efektívny postup proti nepriateľským silám. Spartská spoločnosť kládla veľký dôraz na vojenský výcvik. Chlapci začínali s tvrdým tréningom už od detstva, aby sa stali zdatnými vojakmi. Disciplína a oddanosť štátu patrili medzi základné hodnoty. Hoplíti sa vyhýbali lukostreľbe, považujúc ju za menej čestnú formu boja.

Uprednostňovali boj zblízka, čo zvyšovalo ich odvahu a odhodlanie. Ich prísny životný štýl a neustála pripravenosť na vojnu z nich robili obávaných protivníkov. Spartskí hoplíti zohrali kľúčovú úlohu v bitke pri Termopylách, kde preukázali neobyčajnú statočnosť. Ich odkaz pretrváva ako symbol vojenskej excelentnosti a neochvejnej disciplíny.

MovieStillsDB / Warner Bros.

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.