Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Šarmantný Juan, pomstychtivá ex a milión epizód. Toto sú najväčšie klišé z telenoviel

Tvojej babke to absolútne nevadí.


Niekedy len tak sleduješ program v telke a povieš si sám pre seba: „Človeče, to musia stále opakovať dookola ten istý scenár?“ Áno, uznávame. Občas natrafíš na dookola využívaný koncept. Vlastne už na začiatku filmu/seriálu tušíš, čo sa stane na konci.

V EMEFKA sme si začali všímať najväčšie otrepané klišé v seriáloch a filmoch. Minule sme analyzovali stereotypy filmov a seriálov o upíroch, dnes sa pustíme do niečoho, na čo tvoja babička nedá dopustiť. Telenovely. Tak jej tento článok radšej nečítaj, ešte sa urazí.

1. „Fernando! Armando! Santos! Diego!“

Asi najväčšiu popularitu si na slovenských obrazovkách držia latinskoamerické telenovely (v poslednom čase je tu boom tureckých telenoviel). Môžeš zapnúť ktorúkoľvek z nich a my ti garantujeme, že sa hlavná mužská postava bude volať buď Fernando, Juan, Santos alebo Diego. To isté platí o ženských postavách. Tam pravdepodobne vyhráva Gabriella alebo Jimena. A ak nie sú hlavnými postavami (čo silne pochybujeme), tak sa určite objavia ako vedľajšie postavy.

Vlastne máš pocit, že ktorúkoľvek telenovelu zapneš, vždy sa tam objaví urastený Santos alebo Diego. Osudom skúšaný muž, ktorý zažil veľa zlého. Každá by podľahla jeho majestátnym čiernym kučerám a nonšalantnému úsmevu. Aha, zabudli sme – aby toho nebolo málo, nielenže scenáristi dookola používajú tie mená, ale často sa opakuje rovnaký herec v hlavnej úlohe. Absolútnou fraškou je to, keď sa aj v tomto seriáli volá rovnako. Nevadí, môžeš to brať ako… voľné pokračovanie.

2. Dramatická hudba a zábery

Jasné, telenovely sú o dráme, tak čo tu vyťahujeme najdôležitejší element tohto seriálového žánru? Chápeme, cica. Ale musíš uznať, že niekedy to s tou dramatickou hudbou a zábermi fakt preháňajú. Niekto vstúpi do miestnosti, ozve sa hlasná hudba a vieš, že je zle. Že už ide do tuhého. Nesmieme zabudnúť na vyhrotené zábery. Kamera zachytí štyrikrát tú istú postavu, ale z iného uhla. Plus ešte jedenkrát, keď ju vezmú spredu, ale v čiernobielom.

A čo takto moment, ktorý trvá zdanlivo… nekonečnosť? Indickí producenti telenoviel sú v tomto jednoducho špička. Tí pokročili tak ďaleko, že jeden obyčajný moment predlžujú filmovými efektami, ktoré si skúšal aj ty, keď si prvýkrát robil domáce videjko v Microsoft Movie Maker.

Odporúčame prečítať:

Americký portál si zgustol na Bratislave. Táto budova vraj patrí k najškaredším na svete

3. Veľmi krehké vzťahy

V každej dobrej (?) telenovele to vyzerá nasledovne: vždy sa objaví buď nejaký dlho stratený súrodenec, ktorému to v hlave už tak dobre nešliape, alebo prípadne pomstychtivá ex, ktorá je na tom rovnako ako ten súrodenec. Rodinné vzťahy vo vyobrazenej rodine sú krehkejšie ako v tvojej. A to je čo povedať, keď sa teta Marta nebaví s tvojou babkou, pretože jej na rovinu povedala, že v tých šatách vyzerá tučná.

V telenovelách je to vždy o peniazoch. Plánované vraždy sú na denno-dennom poriadku. Málokedy však niekto reálne umrie. Síce to vyzerá úplne katastroficky, ale… zázrakom to postava prežije. Dokonca bez škrabanca. A ani nechci, aby sme začínali o tom, koľko faciek padne v priebehu seriálu. Na to sa neťahá ani finále Slunce, seno a pár facek.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť