Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

SaS podáva návrh na vyslovenie nedôvery vláde

Podľa Sulíka slúži návrh aj na to, aby sa poslanci jasne vyfarbili a aby bolo vidieť, kto vládu podporuje.


Ako povedal predseda SaS Richard Sulík, táto vláda stratila oprávnenie k existencii a škodí celej krajine. „Toto trápenie musíme čo najskôr skončiť. Vyzbierali sme podpisy, oslovili sme poslancov strany Hlas-SD, ktorí k našim 20 hlasom pridali ďalších desať,“ vyhlásil Sulík. Dodal, že SaS bola konštruktívnou opozíciou a mala skutočnú vôľu dať tejto vláde šancu.

Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podajú liberáli dnes. Podľa Sulíka slúži návrh aj na to, aby sa poslanci jasne vyfarbili a aby bolo vidieť, kto vládu podporuje. „Z klubu SaS bude hlasovať všetkých 20 poslancov za vyslovenie nedôvery,“ podčiarkol na tlačovej konferencii Sulík. Ak by parlament vyslovil nedôveru vláde, možné sú podľa neho tri scenáre – buď vznikne nová koalícia, prezidentka vymenuje úradnícku vládu, alebo budú predčasné voľby. „Teraz je predčasné špekulovať o tom, ktorá z týchto troch možností nastane, avšak hovoríme s plnou vážnosťou, že ktorákoľvek z nich je lepšia ako to, čo tu máme dnes,“ myslí si Sulík.

Skutočným pánom súčasnej koalície je podľa neho Boris Kollár, aj vďaka ktorému má generálny prokurátor Maroš Žilinka prakticky neobmedzené právomoci. „Ďalším problémom je svojvoľné a arogantné správanie Borisa Kollára v parlamente, či už predĺžené prázdniny, alebo ten parlamentný chaos, ktorý tu pravidelne zažívame,“ povedal Sulík a dodal, že k tomu všetkému má vláda premiéra, ktorý prakticky neexistuje.

SaS podáva návrh na vyslovenie nedôvery vláde
TASR

Vláda a hnutie OĽaNO podľa liberálov rezignovali na boj s korupciou. „Ustanovenie paragrafu 363 je symbolom, že táto vláda nemá záujem dať priestor na vyšetrovanie kľúčových korupčných káuz, ktoré sú dôležité pre očistu našej spoločnosti. Namiesto toho, aby sme tu mali protikorupčnú koalíciu, máme populistickú koalíciu,“ skonštatovala bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS). Sulík pripomenul, že Robert Fico dodnes nebol vydaný spravodlivosti, pričom dvaja poslanci za OĽaNO a všetci poslanci Sme rodina to mohli zmeniť.

Medzi dôvodmi, pre ktoré musí súčasná vláda skončiť, Sulík vymenoval aj budúcoročný štátny rozpočet bez výdavkových limitov, s rekordným deficitom a hrozbu, že Slovensko príde o peniaze z Plánu obnovu. Dodal, že samosprávy prídu o stovky miliónov eur. Hovoril o nezvládnutej migračnej kríze a zlyhaní pri rokovaní so zdravotníkmi, keď si vláda nenašla rok čas na riešenie problémov v zdravotníctve.

Súčasný návrh o zrušení vysokoškolského vzdelania pre obsadenie ľudí do predstavenstiev štátnych podnikov je podľa šéfa liberálov niečo, čo tu nebolo ani za vlád Smeru-SD. Skritizoval tiež to, že ani vražda na Zámockej ulici neprimäla vládu, aby priznala ľuďom LGBTI určité práva. Liberálom sa tiež nepáči, že „nenávisť a vulgarizmy sa stávajú úplnou samozrejmosťou predstaviteľov tejto vlády.“

Richard Sulík tvrdí, že ak by teraz neurobili nič, tak o 15 mesiacov by sa vrátil k moci Robert Fico (Smer-SD) možno tak, že by vyhral voľby. Najväčším Ficovým podporovateľom je podľa neho Igor Matovič (OĽaNO), a to „tým, čo tu nastváral a ako polarizuje túto krajinu.“


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť