Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Satirický web rozbehol petíciu za referendum o pripojenie Kaliningradu k Českej republike. V Rusku vtip vzali vážne

Satirická výzva sa na internete chytila. Rusi ju však nepochopili.


Český satirický web az247, o ktorom sme písali aj na EMEFKA, sa nedávno blysol ďalšou recesistickou akciou. Rozbehol totiž petíciu, v ktorej žiada, aby sa ruské mesto Kaliningrad pripojilo k Českej republike. Informoval o tom aj portál iDnes.

Ako autori petície píšu, Kaliningrad je ruské mesto, ktoré bolo založené na počesť českého kráľa Přemysla Otakara II. „Mesto po dobu svojej existencie patrilo Prusku, Poľsku, Nemecku a teraz Rusku. Domnievame sa, že Rusko sa už s Kaliningradom hralo príliš dlho a je tak načase poslať ho o štát ďalej, ako sa tomu za necelých 800 rokov jeho existencie už stalo zvykom,“ píšu autori petície s tým, že keďže mesto bolo založené na počesť českého kráľa, malo by pripadnúť práve Českej republike.

Rusi satiru nepochopili

„Ako nám Rusko ukázalo na Kryme a teraz dokazuje na východe Ukrajiny, je úplne v poriadku nakráčať na územie cudzieho štátu, vyhlásiť tam referendum a následne územie anektovať. Naskytla sa nám tak jedinečná príležitosť rozšíriť české územie a konečne získať prístup k moru,“ dodávajú predkladatelia petície.

Vyzvali tiež Českú republiku, aby okamžite poslala českých vojakov do Kaliningradu a vyhlásila tam referendum, ktoré „skončí výsledkom 98 % za pripojenie k ČR“, následne mesto anektovala a premenovala na Královec. Petícia sa na internete chytila a už ju podpísalo viac ako 16-tisíc ľudí.

referendum, satira, Rusko, Kaliningrad, Česká republika
Shutterstock

S nápadom na pripojenie Kaliningradu k Českej republike prišiel ako prvý poľský twitterový účet papież internetu a jeho príspevok následne zdieľal aj český europoslanec Tomáš Zdechovský. A to si všimli aj v samotnom Rusku. Redaktori webu EurAsia Daily ale nedokázali rozoznať satiru a snahu anektovať Kaliningrad vzali veľmi vážne. Celý nápad označili za „pochybný“ a „revanšistický“.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť