Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Saudskoarabská pohraničná stráž údajne zastrelila stovky etiópskych migrantov

Zdroj zo saudskoarabskej vlády obvinenia odmietol.


Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) obvinila v pondelok saudskoarabskú pohraničnú stráž zo streľby na etiópskych migrantov, ktorí sa na územie Saudskej Arábie snažili dostať cez Jemen, TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Saudskí predstavitelia zabíjajú stovky migrantov a žiadateľov o azyl v tejto odľahlej pohraničnej oblasti mimo dohľadu zvyšku sveta,“ uviedla výskumníčka HRW Nadia Hardmanová.

Zdôraznila, že „míňanie miliárd na profesionálny golf, futbalové kluby a veľké zábavné podujatia v snahe zlepšiť imidž Saudskej Arábie by nemalo odvádzať pozornosť od týchto hrozných zločinov“.

Shutterstock

Zdroj zo saudskoarabskej vlády to odmietol. „Obvinenia uvedené v správe Human Rights Watch o tom, že saudskoarabská pohraničná stráž strieľala na Etiópčanov, keď prekračovali saudsko-jemenské hranice, sú nepodložené a nie sú založené na spoľahlivých zdrojoch,“ uviedol tento zdroj pre AFP.

HRW dokumentuje zneužívanie etiópskych migrantov v Saudskej Arábii a Jemene už dlhodobo. Najnovšie útoky na migrantov označila ľudskoprávna organizácia za zjavne „rozšírené a systematické“ a môžu predstavovať zločiny proti ľudskosti.

HRW sa zhovárala s 38 etiópskymi migrantmi, ktorí sa pokúsili dostať do Saudskej Arábie z Jemenu. Čerpala tiež z družicových snímok, z videí a fotografií na sociálnych sieťach „alebo získaných z iných zdrojov“.

Niektorí preživší opísali útoky z tesnej blízkosti. V správe sa tiež uvádza, že príslušníci pohraničnej stráže sa pýtali Etiópčanov, „do ktorej časti tela by boli najradšej strelení“.

HRW uviedla, že nedostala žiadnu odpoveď na listy, ktoré poslala saudským ministerstvám vnútra a obrany, komisii pre ľudské práva či húsijskím povstalcom, ktorí kontrolujú severnú oblasť Jemenu.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.