Utorok 16.8.2022
sk
Leonard
cz
Jáchym
, Joachim

Sawney Bean a jeho rodina údajne beštiálne zavraždili a zjedli asi tisíc ľudí. Existovali, alebo ide o legendu?

Šialená incestná rodina kanibalov je súčasťou škótskeho folklóru.


18+

POZOR, OBSAH URČENÝ
PRE DOSPELÝCH!

Ak si ešte dieťa, nemôžeš si čítať článok, kde sú nahé tety a ujovia, zbrane,
drogy, násilie či iné veci, ktoré sú NSFW.

Príbeh o ňom už patrí k známym legendám škótskeho folklóru. Alexander Bean, prezývaný Sawney, bol hlavou 45-členného rodinného klanu, ktorý sa neštítil tých najhrozivejších skutkov.

Vrátane vrážd a kanibalizmu. Počas 25 rokov mal Bean zavraždiť neuveriteľných tisíc ľudí. Následne ich s rodinnou rozsekal na kusy a zjedol. Otázka však znie: nejde len o morbídnu legendu? Mohol Sawney Bean naozaj existovať?

Beštiálny kanibal

Ešte predtým, než sa ponoríme do špekulácií o tom, nakoľko je legenda o Beanovi pravdivá, pripomeňme si príbehy, ktoré sa k nemu viažu. Nevieme, kedy sa Sawney Bean narodil. Väčšina tvrdení sa však zhoduje, že to bolo niekedy v 16. storočí.

Na svet prišiel v oblasti East Lothian v Škótsku. Jeho otec bol kopáčom a záhradníkom, a hoci sa Bean snažil naučiť sa od neho tejto práci, príliš veľa vlôh pre ňu nemal. Zlom v jeho živote nastal, keď stretol Agnes „Black“ Douglas, sadistickú ženu, údajne obvinenú z čarodejníctva. Odišiel s ňou z domova a začal prepadávať pocestných.

kanibalizmus, história, kanibal, sériový vrah, vrah
Profimedia

Aby po ňom neostali žiadne stopy, rozhodol sa obete rozsekať na kúsky. Spolu s Agnes si ich potom varili a opekali nad ohňom. Úkryt našli v ťažko prístupnej jaskyni na pozemku Bennane Head medzi mestami Girvan a Ballantrae. Jaskyňa bola pomerne priestranná a výhodou bolo, že sa nachádzala v blízkosti zálivu. Počas prílivu teda prístup do nej blokovala voda. Išlo o ideálne miesto, kde mohli Bean a Agnes nepozorovane žiť.

Asi tisíc obetí

Nikto o nich nevedel viac než dve dekády. V tomto čase splodili 14 detí, ktoré sa následne krížili medzi sebou. Z týchto incestných vzťahov sa narodilo ďalších 32 detí. Tie odmalička kŕmili ľudským mäsom, a keď boli dostatočne veľké, pridali sa k Beanovi na jeho zločineckých prepadnutiach. Beanov klan si vyberal najmä osamelých pocestných či ľudí, ktorí mali tú smolu a zablúdili do blízkosti Bennane Head.

Kanibali ich okradli o všetky cennosti a peniaze, následne ich zabili, rozsekali a zjedli. Zásoby ľudského mäsa mala rodina aj vo svojej jaskyni. Ako sme napísali, Beanovmu klanu tieto hrozivé činy prechádzali celých 25 rokov.

Počas nich sa síce vedelo, že v oblasti Bennane Head sa strácajú ľudia, ale pátracie skupiny nikdy nič neobjavili. Zmenilo sa to až v deň, keď Bean a jeho pomocníci zaútočili na muža, ktorý sa práve vracal z trhu. Zabili jeho manželku, ale muž vytiahol pištoľ a meč a kanibalom sa ubránil. Hluk prilákal z trhu ďalších ľudí, ktorí prišli mužovi na pomoc.

kanibalizmus, história, kanibal, sériový vrah, vrah
Profimedia

Zatknutie a poprava

Sawney a jeho klan sa tak dali na útek. Utiahli sa do svojej jaskyne a dúfali, že ich (tak ako v minulosti) nenájdu. Tentokrát sa však do pátrania zapojili asi štyri stovky dobrovoľníkov, vrátane vycvičených psov. Celú pátraciu skupinu viedol samotný kráľ Jakub I. Spočiatku sa im nedarilo páchateľov nájsť, jaskyňa sa im nezdala ako vhodné miesto, kde by sa Bean mohol skrývať. Potom však jeden zo psov v jej blízkosti zachytil zápach ľudských ostatkov.

20 príšerných ľudí, bez ktorých by bola táto planéta krajším miestom

Odporúčame prečítať:

20 príšerných ľudí, bez ktorých by bola táto planéta krajším miestom

Niekoľko mužov zapálilo fakle a vstúpilo do jaskyne, kde sa im naskytol desivý pohľad. Objavili Beana a celý jeho klan. Všade sa váľali ľudské kosti a časti tiel. Tie viseli aj na stenách, boli tu aj sudy plné odrezaných končatín a tiež ukradnuté zlato a šperky.

kanibalizmus, história, kanibal, sériový vrah, vrah
Profimedia

Beana a jeho klan okamžite zatkli a v putách odviedli do väzenia v Edinburghu. Ich činy boli také ohavné a odporné, že členom klanu ani neumožnili riadny súd. Obratom ich teda popravili, a to poriadne brutálnym spôsobom.

Mužom odrezali genitálie, ruky aj nohy a nechali ich vykrvácať. Ženy zaživa upálili ako čarodejnice. Hovorí sa, že Beanove posledné slová zneli: „Toto nie je koniec! Nikdy nebude koniec!“

Len legenda?

Poriadne desivý príbeh, čo povieš? Ako sa však naň pozerajú historici? Je vôbec možné, aby podobne beštiálny vrah ako Sawney Bean existoval? Čisto teoreticky to vylúčené nie je. Z histórie kriminalistiky vieme, že ľudia sú schopní neuveriteľných zverstiev.

Stačí sa pozrieť na beštiálne činy, ktoré páchali takí sérioví vrahovia ako Gilles de Rais či Darja Saltykovová. Historici však upozorňujú, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by Sawney Bean naozaj existoval. Argumentujú aj tým, že v samotnom príbehu je viacero nejasností.

kanibalizmus, história, kanibal, sériový vrah, vrah
Profimedia

Podľa jednej verzie sa Sawney Bean narodil v 16. storočí, ale iné zdroje hovoria, že žil o storočie skôr. Okrem toho je krajne nepravdepodobné, aby sa do pátrania po ňom zapojil samotný kráľ. Išlo by mu totiž o život a len ťažko si predstaviť, že by bol ochotný podstúpiť toto riziko.

Historička Louise Yeoman navyše tvrdí, že pokiaľ by kráľ naozaj Beana a jeho bandu odhalil, išlo by o skutočne veľkú vec. Určite by o tom boli zmienky v dobových listinách a tlači. Nič také sa však nestalo.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť