Piatok 3.12.2021
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Opäť sa vraciame s článkom o zaujímavých filmoch, ktoré Netflix v posledných dňoch a týždňoch pridal do svojej ponuky. Aj tentokrát ide o pomerne pestrú zmes snímok, pri ktorých si príde na svoje milovník každého žánru. Tak poďme na to!

1. Star Trek: Do temnoty

Vydarené sci-fi Star Trek: Do temnoty natočil J. J. Abrams a ide o sequel jeho snímky Star Trek, ktorá bola rebootom známeho televízneho seriálu. V pokračovaní sa opäť stretneme s kapitánom Jamesom T. Kirkom (Chris Pine), ktorý bude veliť nebezpečnej misii.

Jeho loď Enterprise má za úlohu vypátrať vesmírneho teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten má v rukách mimoriadne silné zbrane, pomocou ktorých môže začať ničivú vojnu s hrozivými následkami. Podobne ako prvý diel, aj sequel Do temnoty bol prijatý veľmi priaznivo a išlo aj o solídny finančný úspech. Snímka si odniesla aj nomináciu na Oscara za najlepšie vizuálne efekty.

2. Mŕtvi neumierajú

Na Netflixe si môžeš pozrieť aj svojráznu zombie komédiu Mŕtvi neumierajú od Jima Jarmuscha. Tá sa odohráva v malom mestečku, v ktorom sa skupina policajtov bude musieť vysporiadať s vírusom, ktorý mení ľudí na zombíkov.

Základný príbehový nástrel filmu znie veľmi podobne ako mnoho iných zombie filmov, ale keďže Mŕtvi neumierajú natočil Jarmusch, môžeš vziať jed na to, že snímka bude poriadne originálna. A to aj je. Má pomalé tempo, niekoľko surreálnych scén či pozoruhodný meta-humor. Výborní sú aj herci na čele s Billom Murrayom, Adamom Driverom či Tildou Swinton.

3. Yesterday

Hudobná komédia s fantasy prvkami Yesterday od Dannyho Boylea rozpráva príbeh neúspešného muzikanta Jacka (Himesh Patel). Lenže potom ho uprostred záhadného celosvetového výpadku elektriny zrazí autobus. Jack vyviazne živý a zdravý, ale s prekvapením zisťuje, že sa zobudil do iného sveta.

Do sveta, v ktorom skupina Beatles nikdy neexistovala a Jack je jediný, kto si ich piesne pamätá. A rozhodne sa to chystá využiť. Snímka sa môže oprieť hlavne o výborných hercov (okrem Patela aj Lily James, Kate McKinnon, Joel Fry či Ed Sheeran, ktorý si zahral samého seba), funkčnou romantikou a – ako inak – výbornou hudbou. Príjemná záležitosť.

4. Stávka na neistotu

Výborná životopisná dramédia Stávka na neistotu vznikla pod režisérskym dohľadom Adama McKaya a v jej centre sú štyria finančníci na čele s Michaelom Burrym (Christian Bale), ktorí dokázali predpovedať ekonomickú krízu a vďaka tomu stavili všetko na jednu (hoci v tom čase dosť riskantnú) kartu.

A tá im vyniesla rozprávkové bohatstvo. Snímke dominujú najmä výborní herci (okrem Balea aj Steve Carell, Ryan Gosling či Brad Pitt) a nápaditá réžia. Film sa navyše snaží, aby bol prístupný aj ľuďom, pre ktorých je investovanie či finančný svet španielskou dedinou. Film obdržal päť nominácií na Oscara a odniesol si sošku za najlepší adaptovaný scenár.

5. The Souvenir

Pokiaľ patríš skôr k divákom, ktorí si užijú náročnejšie a artové kúsky, iste by ti nemala uniknúť zaujímavá dráma The Souvenir od Joanny Hogg. Hlavnou hrdinkou je študentka filmu Julie (Honor Swinton-Byrne), ktorá sa zamiluje do záhadného Anthonyho (Tom Burke).

Jej vzťah sa jej ale začne vymykať z rúk a ona má problém rozlíšiť, čo je realita a čo len fikcia. Film má veľmi podmanivú atmosféru, ale jeho pomalé tempo a dôraz na postavy rozhodne nesadnú každému. Kritické reakcie ale boli nadšené a film si odniesol aj množstvo ocenení.

6. Tomb Raider

Svoju cestu na Netflix si našlo aj nové filmové stvárnenie známej série videohier Tomb Raider. Režisérsky sa pod neho podpísal Roar Uthaug a hlavnú rolu neohrozenej archeologičky Lary Croft si zahrala Alicia Vikander. Tá sa vydáva hľadať záhadnú a mýtickú hrobku, pri ktorej záhadne zmizol jej otec (Dominic West).

Snímka rozhodne patrí k tým lepším videoherným adaptáciám, takže nás celkom mrzí, že sa jej nedostalo trochu vrúcnejšieho prijatia. Alicia Vikander je v hlavnej úlohe výborná a film je dynamicky a svižne natočený, takže nuda pri ňom určite nehrozí.

7. Buchty a klobásy

Animovanú komédiu pre dospelých Buchty a klobásy natočila dvojica Conrad Vernon a Greg Tiernan. Hlavnými hrdinami sú najrôznejšie potraviny v supermarkete, ktoré si myslia, že keď si ich zákazníci kúpia a odnesú domov, dostanú sa do akéhosi „raja“. Veľmi skoro ale zistia, že pravda je oveľa drsnejšia. Ako sa s tým vysporiadať?

Buchty a klobásy je naozaj poriadne svojská a uletená záležitosť, v ktorej sa to len tak hemží sexuálnymi narážkami, drsným humorom, ale aj nemalou dávkou satiry. Zabudnúť nesmieme ani na výborných hercov, ktorí postavám prepožičali hlasy (Seth Rogen, Kristen Wiig, Edward Norton, Salma Hayek, Jonah Hill či James Franco).

8. Chlapec v pruhovanom pyžame

Dojemná dráma Chlapec v pruhovanom pyžame od Marka Hermana sa odohráva počas druhej svetovej vojny. 8-ročný Bruno (Asa Buterfield) sa so svojou rodinou musí presťahovať z Berlína na vidiek, keďže tu jeho otec (David Thewlis) – nacistický esesák – dostal novú prácu. Bruno veľmi skoro zistí, že len kúsok od domu sa nachádza koncentračný tábor.

Bruno sa zoznámi so židovským chlapcom Shmuelom (Jack Scanlon), ktorý v ňom žije, a rozvinie sa medzi nimi silné priateľstvo. Môže ale v pekle neľudského vyvražďovania pretrvať? Snímka je kvalitne natočená, možno pomerne naivná, ale po všetkých stránkach funkčná. A poriadne emotívna.

9. Frida

Biografická dráma Frida od Julie Taymor sa bližšie pozrela na životný príbeh významnej maliarky Fridy Kahlo (Salma Hayek). Jej život bol plný súbojov so zdravotnými problémami, neverami jej manžela Diega Riveru (Alfred Molina) či závislosti od alkoholu.

Salma Hayek v hlavnej úlohe predviedla vynikajúci herecký výkon, ale ani ostatní herci sa nenechali zahanbiť. Celkovo ide o poctivo natočenú životopisnú drámu, ktorá zaujme všetkých milovníkov umenia a nielen ich. Frida si odniesla šesť nominácií na Oscara a získala dve sošky (za hudbu a mejkap).

10. Stratené dievča

Kriminálna dráma Stratené dievča od Davida Finchera rozpráva o manželskom páre Nickovi (Ben Affleck) a Amy (Rosamund Pike). V deň piateho výročia ich svadby ale Amy bez stopy zmizne. Rozbieha sa pátranie a podozrivým sa stáva aj samotný Nick. Čo sa ale s Amy stalo a kde vlastne je?

O Stratenom dievčati sa oplatí vedieť čo najmenej a naplno si vychutnať brilantne napísaný a prekvapivý scenár. Príbeh sa naozaj uberá nečakanými cestičkami a zaujmú aj parádne herecké výkony. Rosamund Pike si za ten svoj právom odniesla nomináciu na Oscara.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť