Už čoskoro vstúpime do nového roka, ale tentoraz je to o to špeciálnejšie, že zároveň vstúpime aj do novej dekády. Iste uznáš, že v takom prípade sa už oplatí naozaj poriadne bilancovať. Preto ti v tomto článku prinášame 10 najlepších filmov tohto desaťročia.
Na pomoc sme si zobrali agregátor filmových recenzií Metacritic a vybrali sme desiatku najlepšie hodnotených filmov.
10. Melancholia (80 %)
Pôsobivé artové sci-fi dánskeho provokatéra Larsa von Triera si na stránke Metacritic vyslúžilo výborné hodnotenie 80 %. Je to príbeh o dvoch sestrách, Justine a Claire. Justine sa práve vydáva, ale svadba rozhodne neprebieha podľa jej predstáv. V blízkosti Zeme sa navyše objavuje nová planéta Melancholia a hrozí, že našu planétu zničí.
Trier natočil veľmi silný, emotívny a mrazivý film, v ktorom s majstrovstvom sebe vlastným nazerá na problémy duševného zdravia, úzkosti a deštrukcie. Skvelá Kirsten Dunst, ktorá stvárnila Justine, si za svoj výkon odniesla Zlatú palmu na festivale v Cannes. Výborné výkony však podali aj Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgård, John Hurt, Charlotte Rampling či Stellan Skarsgård.
9. Saulov syn (91 %)
Zdrvujúca maďarská dráma Saulov syn od Lászla Nemesa sa odohráva v koncentračnom tábore v Osvienčime. Maďarský Žid Saul Auslander je členom Sonderkommanda, ktorého členovia sú pod hrozbou smrti nútení čistiť plynové komory a podieľať sa na odstraňovaní mŕtvych tiel. Saul sa uprostred tohto šialenstva rozhodne dôstojne pochovať mŕtveho mladíka. Môže sa mu to však podariť?
Desivý, temný, krutý a mimoriadne smutný. Saulov syn si právom odniesol chválu z festivalov, ako aj Oscara pre najlepší zahraničný film. V dnešnej dobe je navyše mimoriadne aktuálny a je dôležitou pripomienkou toho, aké šialené zverstvá sa počas vlády nacistov odohrávali.
8. The Florida Project (92 %)
Ohromne kladného prijatia sa dočkal aj pozoruhodný nezávislák The Florida Project. Na stránke Metacritic má hodnotenie 92 %, čo je naozaj fantastické číslo. Príbeh sa točí okolo 6-ročnej Moonee, ktorá žije so svojou nezodpovednou matkou v jednej bytovke na Floride.
Režisér Sean Baker vo svojej snímke s typicky pôvabnou poetikou nezávislého filmu rozpovedal drobné príbehy obyvateľov jednej bytovky. The Florida Project má podmanivú atmosféru, skvelé herecké výkony (Brooklynn Prince, Bria Vinaite či Willem Dafoe, ktorý si za svoj výkon odniesol aj nomináciu na Oscara) a v závere aj silné emócie.
7. Toy Story 3 (92 %)
Séria Toy Story je výnimočná okrem iného aj tým, že všetky jej časti majú veľmi vysoké kvality. Inak to nebolo ani v prípade tretieho dielu, o ktorom sme si mysleli, že bude úplne posledný (kým do kín nedorazilo výborné pokračovanie Toy Story 4). Réžie trojky sa chopil Lee Unkrich. Chlapec Andy už vyrástol a chystá sa nastúpiť na vysokú školu. Ako tento fakt ovplyvní jeho hračky Buzza, Woodyho a ostatných?
Tvorcovia z Pixaru sa nezapreli a divákom doručili vtipnú, ale aj dojemnú kapitolu, ktorá by bez problémov dokázala obstáť ako plnohodnotné zakončenie série. Ak si vyrastal na prvých dvoch častiach Toy Story a nedáš na ne dopustiť, tak Toy Story 3 ťa zaručene dostane na lopatky. Krása.
6. 30 minút po polnoci (95 %)
Vynikajúca thrillerová dráma od Kathryn Bigelow rozpráva príbeh Maye, agentky CIA, ktorá sa dostáva na americkú ambasádu v Pakistane. Mayinou úlohou a úlohou jej kolegov nie je nič iné, než vypátrať teroristu Usámu bin Ládina, ktorý je zodpovedný za útoky z 11. septembra 2001.
30 minút po polnoci je výborne natočený, herecky precízny (Jessica Chastain si za svoj výkon odniesla nomináciu na Oscara) a napínavý kúsok, ktorý bol ocenený viacerými cenami vrátane piatich nominácií na Oscara. Rozhodne stojí za tvoj čas.
5. Manchester by the Sea (96 %)
Poriadne silná dráma Manchester by the Sea si na Metacritic odniesla parádnych 96 %, aplauz kritikov a mnoho ocenení vrátane dvoch Oscarov (najlepší originálny scenár a herec v hlavnej úlohe). Hlavný dej tvorí príbeh samotárskeho Leeho, ktorý po smrti svojho brata Joea zisťuje, že ho brat určil ako opatrovníka svojho syna Patricka.
Návrat do mestečka Manchester-by-the-Sea však v Leeovi otvorí staré rany, navyše si nie je vôbec istý, či sa o Patricka dokáže postarať. Scenárista a režisér Kenneth Lonergan natočil ľudský, smutný a emocionálne ťažký film s dokonalou psychologickou kresbou postáv, najmä Leeho v podaní Caseyho Afflecka. Ten predvádza najlepší výkon svojej kariéry a zaslúžene si zaň odniesol Oscara.
4. Parazit (96 %)
Určite nebudeme preháňať, keď povieme, že práve Parazit od kórejského režiséra Bonga Joon-hoa je jeden z najlepšie hodnotených filmov tohto roku. Za svoju svojráznu satiru získal Zlatú palmu v Cannes a tipujeme, že patrí k hlavným adeptom na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film.
Príbeh je o chudobnej, ale poriadne prefíkanej rodine, ktorá nájde nevšedný spôsob, ako prísť k peniazom a pohodlnému životu. Infiltruje sa do rodiny bohatého biznismena Parka. Scenár je plný prekvapení, nečakaných zvratov a niekoľkých veľmi dobrých point. Samozrejmosťou sú skvelé herecké výkony a pozoruhodný myšlienkový podtext. Chvála je jednoznačne zaslúžená.
3. Roma (96 %)
Alfonso Cuarón svojou spomienkovou drámou Roma minulý rok nadchol kritikov aj divákov. V jeho filme sme videli na prvý pohľad úplne obyčajný príbeh dievčaťa s menom Cleo, ktoré slúži v domácnosti jednej rodiny v Mexiku. Cuarón do Romy vtlačil množstvo vlastných spomienok a prezradil, že ide zatiaľ o jeho najosobnejší film.
Skoro celú snímku si pre seba ukradla dokonalá Yalitza Aparicio, ktorá stvárnila Cleo, ale za pozornosť stojí aj nádherná kamera, dôraz na detaily a silné emócie, navyše bez akéhokoľvek pátosu. Film Roma si odniesol troch Oscarov (najlepší zahraničný film, najlepšia réžia a najlepšia kamera) z desiatich nominácií.
2. Gravitácia (96 %)
Aj na druhom mieste je snímka od režiséra Alfonsa Cuaróna, konkrétne jeho úchvatné sci-fi Gravitácia. V ňom sme sa pozreli do hlbín temného vesmíru. Astronautka Ryan Stone spolu s kolegom Mattom Kowalskym opravujú poškodený Hubbleov teleskop. Potom však dôjde k nehode, spojenie so Zemou sa preruší a astronauti ostanú vydaní napospas neľútostnému vesmíru.
Gravitácia je napínavá a audiovizuálne absolútne strhujúca jazda, ktorá ťa priklincuje k sedačke a nedá ti vydýchnuť. Famózne výkony Sandry Bullock a Georga Clooneyho sú potom už len čerešničkou na torte. Z desiatich nominácií na Oscara si Gravitácia odniesla sedem sošiek.
1. Chlapčenstvo (100 %)
Neuveriteľných 100 % na stránke Metacritic a zároveň prvé miesto v našom rebríčku si odnáša skvelá dráma Chlapčenstvo od Richarda Linklatera, ktorý nakrúcal svoj film rovných 12 rokov (!), čím dokonale zachytil plynutie času v detstve a dospievaní jedného všedného chlapca menom Mason z obyčajnej rodiny.
Chcelo by sa napísať, že Chlapčenstvo je proste… o živote. O živote a o jeho plynutí. Masonovo dospievanie je plné situácií z bežného života, s ktorými sa stretol určite nejeden z nás. A je to práve vďaka Linklaterovej citlivej réžii a výborným hereckým výkonom (Ellar Coltrane, Patricia Arquette či Ethan Hawke). Divák v závere pocíti silnú katarziu a emocionálnu silu. Výborné. Snímka si odniesla šesť nominácií na Oscara, pričom sošku si odniesla Patricia Arquette za najlepšiu vedľajšiu rolu.
Zdroj: metacritic.com