Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 23.4.2024
sk
Vojtech
cz
Vojtěch

Sci-fi horor Bird Box: Barcelona mal potenciál prekonať prvý diel. Napokon ale ostal na polceste (RECENZIA)

Film nájdeš na Netflixe.


Sci-fi horor Bird Box od Susanne Bier sa stal v roku 2018 solídnym hitom. Rozhodne nešlo o dokonalý film, ale ponúkol zaujímavý nápad, skvelých hercov a vcelku napínavý zážitok.

V týchto dňoch si na Netflixe odbil premiéru jeho voľný sequel/spin-off. V ňom sa vydávame do Barcelony a sledujeme novú skupinu hrdinov.

Aby sme si trochu pripomenuli, o čom že Bird Box vlastne je. Zem napadli záhadné monštrá. Hneď ako sa na ne človek pozrie, spácha samovraždu. Jediným spôsobom, ako prežiť, je teda pohybovať sa ulicami so zaviazanými očami. V prípade Bird Box: Barcelona je hlavným hrdinom Sebastián (Mario Casas), ktorý sa pridá k skupine preživších.

Tí sa dozvedia, že na okraji Barcelony možno existuje tábor armády a ďalších ľudí, ktorí prežili. Rozhodnú sa k nemu teda vydať, ale cesta bude plná nebezpečenstva. To však nečíha len na ulici, ale aj v radoch skupiny. Sebastián totiž so sebou nesie zlovestné tajomstvo.

Bird Box: Barcelona, recenzia, film, novinka
Netflix

Zaujímavý nápad, nepresvedčivé prevedenie

V prvom rade treba vyzdvihnúť, že režiséri Álex a David Pastorovci sa nesnažili dodať sequel, ktorý by bol len „more of the same“, akurát v iných kulisách. Namiesto toho prišli so zaujímavým rozšírením univerza a z toho vyplývajúcimi hrozbami. Toto rozšírenie nie je vôbec márne, zamrzí však, že samotné prevedenie nie je zvládnuté úplne dobre.

Film je síce celkom zručne nakrútený a nechýba mu ani napätie, avšak po psychologickej stránke je pomerne plytký. Čo je predsa len škoda, keďže na psychológii hlavnej postavy a jej prerode snímka do veľkej miery stojí. Takto ale zmeny v charakteroch postáv pôsobia často veľmi urýchlene, odbito a tým pádom nepresvedčivo a nelogicky.

Kritiku si zaslúži aj samotný záver, ktorý si až príliš okato otvára dvierka pre prípadné pokračovanie. Sám osebe je ale až príliš useknutý a nevyznie zrejme tak, ako by si tvorcovia želali.

Bird Box: Barcelona, recenzia, film, novinka
Netflix

Snímke príliš nepomáhajú ani logické lapsusy a mimoriadne zvláštne správanie postáv. Na to sme v hororoch síce zvyknutí, ale v tomto prípade to naozaj bilo do očí. Vo viacerých prípadoch to pôsobilo ako scenáristická barlička, aby tvorcovia dostali svoje postavy tam, kde potrebujú. Ak by sa hrdinovia nesprávali ako idioti, príbeh by nemohol pokračovať, čo veru nie je dobrá vizitka scenáristu.

Miluješ pivo? Dokáž, ako dobre poznáš svoj obľúbený nápoj, v našom "pivnom kvíze"

Mohlo by ťa zaujímať:

Miluješ pivo? Dokáž, ako dobre poznáš svoj obľúbený nápoj, v našom „pivnom kvíze“

Slušná jednohubka?

Hoci hlavní hrdinovia nie sú bohvieako prekreslení, herecké výkony sú celkom slušné. Okrem Casasa zaujme hlavne talentovaná Georgina Campbell, ktorú si môžeš pamätať zo skvelého Barbara.

Plusom je svižná réžia a umiernená stopáž. Prvý diel mal dve hodiny a bolo to nepríjemne cítiť. V prípade Barcelony ale dej odsýpa pomerne dynamicky a dokáže diváka zaujať aj vzbudiť záujem o postavy (aspoň niektoré).

Celkovo sa ale nemôžeme zbaviť pachuti premárnenej šance. Tvorcovia totiž v rukách držali silné karty, ktorými pokojne mohli prvý diel aj prekonať. Napokon sa tak nestalo, čo je predsa len škoda.

Bird Box: Barcelona, recenzia, film, novinka
Netflix

Celkovo sa však dá povedať, že Bird Box: Barcelona nie je žiadnym prepadákom. Úprimne povedané: čakali sme, že film bude ešte o dosť horší. Možno práve znížené očakávania ale napokon pomohli a film sme si dokázali ako-tak užiť. Pokiaľ si prvý film videl a páčil sa ti, môžeš dať šancu aj sequelu. Ale je faktom, že ak ho neuvidíš, o nič zásadné neprídeš. Ak si ho však zapneš, možno sa presa len pobavíš.

Nedostaneš síce podobne kvalitný zážitok, ale ako nenáročná hororová jednohubka Bird Box: Barcelona funguje celkom dobre. Aj keď netreba zastierať, že potenciál bol o dosť väčší. 6/10


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.