Sobota 23.10.2021
sk
Alojzia
cz
Teodor
, Theodor

V týchto dňoch si v našich kinách budeš môcť pozrieť zaujímavo vyzerajúcu sci-fi novinku Reminiscence od Lisy Joy. Snímka v traileroch lákala na atmosférické, jemne dystopické neo-noirové sci-fi s nádychom osudovej romantiky. Pre Lisu Joy išlo o celovečerný debut, hoci sa nedá povedať, že by bola neskúsenou filmárkou.

Stojí totiž za úspešným sci-fi seriálom Westworld. Ako jeden z producentov pri Reminiscence figuruje aj Jonathan Nolan (ďalší tvorca Westworldu), ktorý si urobil solídne meno ako scenárista a producent. Všetko teda naznačovalo, že Reminiscence nebude žiadnym sklamaním. Naplnilo sa to?

Continental Film

Tajomná femme fatale záhadne zmizne

Najprv si povedzme, o čom film vlastne je. Príbeh sa odohráva v budúcnosti, v ktorej to pre ľudstvo nevyzerá vôbec dobre. V dôsledku stúpajúcej hladiny morí sú mestá zatopené a ľudia sa pred ďalšími návalmi vody bránia obrovskými priehradami. Hlavným hrdinom je Nick Bannister (Hugh Jackman), ktorý má nevšedné zamestnanie.

Pomocou špeciálnej technológie umožňuje svojim klientom znovu prežiť akékoľvek udalosti z ich minulosti. Jedného dňa o túto službu požiada záhadná a krásna Mae (Rebecca Ferguson). Tá ale po čase záhadne zmizne a Nick je pevne rozhodnutý odhaliť, čo sa s ňou stalo. Je ale pripravený na to, čo objaví? Mae totiž možno vôbec nebola tou, za ktorú ju pokladal…

Continental Film

Výborný audiovizuál a skvelí herci

Reminiscence je mixom viacerých žánrov. V prvom rade osudovej romance, temného neo-noiru, sci-fi a v neposlednom rade aj akčného filmu. Akčných scén vo filme síce nie je veľa, ale sú natočené dobre a do celkovej atmosféry zapadajú. Film nezaprie svoju inšpiráciu v podobne ladených snímkach.

Človek si tak mnohokrát spomenie na Total Recall, Inception, Blade Runner či Čínsku štvrť. Zasadenie príbehu do zatopených miest je pozoruhodným prvkom, ktorý filmu dodáva na príjemne depresívnej atmosfére. Po audiovizuálnej stránke je tiež zvládnutý veľmi dobre. Lisa Joy režíruje relatívne zručne, príbeh dokáže chytiť a zaujať.

Spolu s Bannisterom tak túžime vedieť, čo sa s Mae stalo, resp. kto vlastne bola. Pochvalu si zaslúžia aj výborní herci. Hugh Jackman a Rebecca Ferguson sú skvelí, ale zaujme aj Thandiwe Newton ako Bannisterova spolupracovníčka Watts. Snímke rozhodne nechýbajú veľké ambície. Určite nechce byť len jednoduchým a nezaujímavým popcornom, ale túži rozohrať aj hlbšie a sofistikovanejšie motívy. Napríklad o charaktere minulosti, resp. vyrovnávaní sa s ňou, či o tom, ako žijeme vo svojich spomienkach na úkor súčasnosti.

Continental Film

Pôsobivá atmosféra

Tvorcom sa nedajú uprieť zaujímavé nápady a postrehy, ale je faktom, že v tejto rovine to v snímke mierne škrípe. Dialógy občas skĺznu do nechceného pátosu a velikášstva, Bannisterov voice-over je niekedy zbytočne vysvetľujúci (akoby tvorcovia dostali strach, že divák si nedokáže jednotlivé body pospájať sám).

Je to trochu škoda a pôsobí to ako zbytočný ústupok nenáročnému divákovi. Reminiscence totiž nie je práve typom filmu, ktorý by mal potenciál nejako zvlášť osloviť masy. V záverečnej tretine začína tiež drhnúť tempo a ukáže sa, že Lisa Joy má ešte ako režisérka podobne náročného projektu isté rezervy.

Na druhej strane nejde o nič, čo by nejako výrazne ničilo zážitok zo sledovania. Reminiscence je totiž zaujímavou sci-fi snímkou, ktorá za návštevu kina určite stojí. Možno nesadne každému, ale je v nej veľa dobrého na to, aby sa dala len tak odmávnuť rukou.skvelý vizuál, kvalitných hercov a niekoľko myšlienok, nad ktorými sa oplatí premýšľať. A minimálne prvé dve tretiny funguje výborne.

Na záver teda môžeme povedať, že Reminiscence síce nie je dokonalým filmom a prospelo by mu menšie vyladenie hlavne po scenáristickej stránke, ale rozhodne by si mu mal dať šancu. Autorských sci-fi totiž nikdy nie je dosť. Navyše je slušná šanca, že ti snímka Lisy Joy svojou atmosférou sadne a užiješ si ju od začiatku do konca.

V našich kinách si ju budeš môcť pozrieť od 26. augusta 2021.

Continental Film

Tento obsah vznikol v spolupráci s Continental Film


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť