Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Sekvenovanie odhalilo 127 prípadov variantu omikron, kmene alfa a beta sa od decembra neobjavili

V decembri 2021 tvoril variant delta 98,8 percenta zo všetkých úspešne sekvenovaných vzoriek a variant omikron tvoril iba necelých 0,6 percenta.


Na Slovensku máme aktuálne sekvenáciou potvrdených celkovo 127 prípadov variantu omikron. V decembri 2021 tvoril variant delta 98,8 percenta zo všetkých úspešne sekvenovaných vzoriek a variant omikron tvoril iba necelých 0,6 percenta. Ešte začiatkom januára 2022 sa variant omikron nachádzal približne v 13 percent vzoriek, o týždeň neskôr to bolo už v 30 percent prípadov. Od decembra pritom laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v spolupráci s Vedeckým parkom Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (SAV) nezaznamenali jediný prípad nákazy variantov alfa alebo beta.

„Hoci predpokladáme, že stúpajúci trend výskytu variantu omikron potvrdia aj budúce výsledky sekvenácie vzoriek, z priebežných čiastkových výsledkov v tejto chvíli ešte nie je možné spoľahlivo stanoviť, či sa už variant omikron stal dominantným v tunajšej populácii. S určitosťou to budeme môcť potvrdiť až na základe výsledkov sekvenácie dostupných v najbližších dňoch či týždňoch,” uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. Aj preto obyvateľom úrady dôrazne odporúčajú nechať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku. Zároveň upozorňujú na absolútnu nevyhnutnosť osobnej ochrany bez ohľadu na očkovanie vo forme respirátora, častého vetrania, sociálneho dištancu a dezinfekcie rúk.

Mikas zároveň v tlačovej správe vysvetlil, ako sa z pozitívnych vzoriek cielene vyberajú vzorky na sekvenáciu podľa určených kritérií. Výsledky sekvenovania sú následne primerane reprezentatívne z hľadiska pomerného zastúpenia. Okrem pozitívnych vzoriek od osôb, ktoré prišli z rizikových krajín, sa sekvenujú pozitívne vzorky aj od kontaktov osôb, u ktorých bol potvrdený omikron. Vyberajú sa tiež vzorky od osôb, ktoré boli vakcinované druhou dávkou, od osôb, ktoré majú reinfekciu vírusom SARS-CoV-2, ďalej od ľudí s atypickým priebehom ochorenia a dostatočné zastúpenie má aj náhodný výber vzoriek.

„V súčasnosti sa sekvenujú vzorky s dátumom odberu spred týždňa. Takýto časový odstup je nevyhnutným dôsledkom zložitej logistickej a technickej stránky celého procesu. Iba samotné potvrdenie pozitivity vzorky má časový limit 96 hodín, čas si žiada aj výber, zber a preprava vzoriek na sekvenovanie do laboratórií, spracovanie a príprava vzoriek na sekvenáciu, náročná bioinformatická analýza a interpretácia výsledkov,” vysvetlil Mikas. Zároveň dodal, že Slovensko zaslalo viac ako 10-tisíc sekvenovaných genómov vírusu SARS-CoV-2 od infikovaných osôb do medzinárodnej sekvenčnej databázy European Nucleotide Archive (ENA), čím prispieva k medzinárodnému výskumu koronavírusových genómov. Slovensko je v rámci Európy šiestou najviac prispievajúcou krajinou.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť