Šelma verzus tri pásiky: Neuveriteľný príbeh značiek Adidas a Puma

Táto story obsahuje všetko: bratskú rivalitu, veľké korporácie, legendárnych športovcov, ženy, zbrane aj nacistov!


Pre svet biznisu nie sú veľké rivality ničím výnimočným. Marvel vs. DC. Apple vs. Samsung. Sony vs. Microsoft. Firmy voči sebe vedú neúprosný boj o každého jedného zákazníka. Snaha poraziť konkurenciu zamestnáva vedenie spoločností dňom i nocou. Mnohé nasadené taktiky balansujú na hrane etiky a zákona. Je prirodzené, že súboj sa nevyhol ani dvom z preslávených značiek športovej obuvi. Tieto značky pozná každý, ale s fascinujúcim príbehom ich zrodu sa ešte nestretli všetci.

 

Kde bolo, tam bolo, v malom Bavorskom mestečku s ťažko čitateľným názvom Herzogenaurauch žil istý Christoph Dassler. Christoph pracoval v obuvníckej továrni. Mal ženu a dvoch synov.

Mladší z nich sa volal Adolf. Keďže bol maniak do športu a zároveň vďaka otcovej profesii získal isté know-how, sníval o výrobe športovej obuvi. Neskôr sa k jeho plánu pripojil starší brat Rudolf, skúsený obchodník, a spoločne sa pustili do podnikania. Začínali skromne – produkciu začali v maminej práčovni, postupne sa rozrastali, a v roku 1924 položili základy Gebrüder Dassler Schuhfabrik.

V roku 1933 sa v Nemecku k moci dostáva istý uvrešťaný slobodník z Rakúska.  Jedným z pilierov nacistickej ideológie bolo pestovanie telesnej zdatnosti. Bratia Dasslerovi zacítili príležitosť. Obaja vstúpili do nacistickej strany v snahe získať pre seba výhodné pozície v športovom priemysle.

Nacistický režim mal čoskoro šancu ukázať svoju silu a prezentovať svoju bludnú ideológiu, zahrňujúcu myšlienky o nadradenosti bielej rasy. Berlín bol totiž vybraný za dejisko Olympijských hier 1936. Nie všetko ale vyšlo nacistickej vrchnosti podľa plánu.

Zdroj: biography.com

Americký atlét Jesse Owens, najúspešnejší športovec Olympiády 1936 v Berlíne

Najväčšou hviezdou Olympijských hier sa stal Američan Jesse Owens. Čo stálo za jeho úspechom? Okrem tvrdého tréningu a skvelej kondície, zásluhy získali bežecké topánky zostrojené bratmi Dasslerovcami. Značka sa preslávila po celom svete.

Počas druhej svetovej vojny obaja bratia museli narukovať. Adi strávil v službe len krátky čas, Rudyho strasti trvali dlhšie. Rudolf bol považovaný za naozaj presvedčeného nacistu, a kvôli tomu bol dlhú dobu v americkom zajatí. Cez vojnové roky navyše fabrika musela vyrábať obuv pre armádu a ručné protitankové zbrane – Panzerschreck.

Zdroj: gifbin.com

Povráva sa, že výroba protitankových zbraní v obuvníckej fabrike viedla k vytvoreniu tzv. Panzerschuhe – pancierových topánok, ktoré sú verejnosti známe z prípadu, keď zlyhali počas neúspešného atentátu na amerického prezidenta Busha

Po príchode amerických vojsk do Herzogenaurauchu v hlavách Američanov svitol skvelý nápad – vyhodiť fabriku do vzduchu. V tomto rozhodnutí im zabránil len zásah Adolfovej manželky Katherine. Keď im bolo vysvetlené, že ide o továreň, z ktorej pochádzajú topánky legendárneho Jesseho Owensa, nielenže odstúpili od svojho deštruktívneho zámeru, ale v nasledujúcich  rokoch sa americkí vojaci stacionovaní v meste stali spoľahlivými zákazníkmi.

Zdroj: pinterest.com

„Potrebujeme delostreleckú baráž na tento barák.“

„Nerozumiem vám. V oblasti nie je hlásený žiaden nepriateľský kontakt.“

„Jednoducho ma tá búda serie. To chlap nemôže mať trošku radosti?“

V čase Rudolfovej neprítomnosti riadil firmu Adolf sám, čo vytvorilo živnú pôdu pre vznik nasledujúcich konfliktov. Rudolf obviňoval Adolfa z toho, že na neho donášal Američanom. Adolfa strašila myšlienka, že ho manželka podvádza s Rudym. Stále viac sa zdalo, že dvaja bratia majú nezlúčiteľné predstavy o ďalšom fungovaní spoločného podnikania. Nezhody sa stupňovali a vzájomné vzťahy boli na nevydržanie. To všetko aj napriek tomu, že biznisu Dasslerovcov sa darilo. Hromadili sa rozpory názorové, pracovné i osobné. Hovorí sa, že napätie spôsobovali aj ich manželky, ktoré jedna druhú nenávideli.

Zdroj: gifak.net

Bežná večera u Dasslerovcov

Spoločná firma bola v rokoch 1948 rozdelená. Vznikajú dve značky – Adolfova Adidas a Rudolfova Puma.

Konflikt nerozdelil len rodinu a firmu, ale celý Herzogenaurauch. Dasslerovcom sa podarilo proti sebe naozaj rozoštvať takmer všetkých obyvateľov mesta – zamestnanci z jednej firmy sa nerozprávali so zamestnancami druhej. Keď aj, tak sa väčšinou len urážali. Neexistovalo, aby si zamestnanec jednej spoločnosti vzal za manželku ženu pracujúcu u tých druhých. Dokonca aj niektoré reštaurácie boli verné len jednej značke, a pracovníkov od konkurencie odmietali obsluhovať.

Zdroj: britannica.com, pinterest.com

Tento trend súčasne zasiahol aj Berlín, a odrazu každý túžil mať mesto rozdelené na dve znepriatelené polovice

Po rozdelení sa obom firmám podarilo zvyšovať obrat. Zatiaľčo Adidas expandoval do sveta a získaval popularitu medzi širokými vrstvami obyvateľstva, Puma zostávala lokálnou firmou, avšak medzi profesionálnymi športovcami rovnako obľúbenou.

Aj Adidas aj Puma nadviazali vo svojej stratégii na propagáciu výrobkov známymi športovcami. Rovnako, ako im kedysi priniesol slávu Jesse Owens, poslúžili mená ako Pelé, Maradona či Beckenbauer. V službách jednej alebo druhej firmy. Navzájom sa pretekali vo výhodnejších ponukách v tom, komu sa podarí do svojho tábora zvábiť zvučnejšie meno.

V roku 1974 zomiera Rudolf a o štyri roky ho nasleduje Adolf.

Zdroj: pixbay.com

Každý z nich je pochovaný na opačnom konci cintorína

Vo vedení firiem sú nahradení svojimi synmi. Nástup Rudolfovho syna Armina vnáša novú krv do žíl podniku a Puma úspešne rastie. Adolfov syn Horst vo vedení Adidasu nedokázal firmu posunúť ďalej. Čoskoro zomiera aj on, a Adidas sa dostáva do finančnej tiesne. Rovnako aj Pumu onedlho čakali ťažké roky.

Zásahom investorov sa podarilo obe firmy zachrániť a dnes sa tešia skvelej reputácii a obľube medzi nakupujúcimi. Síce svetovou jednotkou v predaji športovej obuvi je Nike, Puma aj Adidas majú esá v rukáve, ktoré robia ich výrobky jedinečnými.

Zdroj: nowymarketing.pl

Puma má božskú Rihannu vo funkcii kreatívnej riaditeľky pre dámsku kolekciu

Zdroj: facebook.com/SquattingSlavs

Adidas disponuje najoddanejšou fanúšikovskou základňou v 150-miliónovom Rusku. Adidas tam nie je len značka, ale aj náboženstvo a životný štýl

Inovácie stále prichádzajú.

Topánky sa predávajú.

A súboj dvoch bratov trvá aj desaťročia po ich smrti.

Zdroj: wikipedia.org, adidas-group.com, puma.com, tumblr.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
48
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Šelma verzus tri pásiky: Neuveriteľný príbeh značiek Adidas a Puma

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image