Ak sa v jednej vete stretnú pojmy „mobil“ a „dopravná nehoda“, každý si automaticky predstaví nezodpovedného vodiča, čo stovkou uháňa krížom cez celé mesto a s očami zapichnutými v displeji je mu tri päť, či naberie strom, značku alebo školáka na priechode. No nie vždy je to presne tak.
Ak si zo školskej návštevy dopravného ihriska pamätáš aj niečo iné ako hádky o kolobežky, tak vieš, že aj chodec je súčasťou cestnej premávky. Bohužiaľ, v dobe, keď sa mobilný telefón považuje za predĺženie pravej ruky, na to mnohí zabúdajú. Prezeranie insta storiek a angažovanie sa v žabomyších komentárových vojnách ich zaujíma viac ako farba panáčika na semafore, a hoci je to smutné, táto skutočnosť je predzvesťou blížiacej sa katastrofy.
Ako vodičovi sa ti neraz stalo, že ti niekto skočil rovno pod kolesá, a fakt, že si si pri tom fleku zodral gumy skoro až na disky, mu žily vonkoncom netrhal. So slúchadlami v ušiach ťa nepočul, s pohľadom nalepeným na obrazovke nevidel a s presvedčením, že on je v celej veci vlastne nevinne, si odkráčal preč, akoby sa nechumelilo. Paráda.
V hlavnom meste Južnej Kórey premiestnili semafory na zem
Donútiť ľudí nepozerať do mobilov je v tejto fáze asi rovnako náročné, ako dotiahnuť tvojho psa do sprchy. Vláda v Južnej Kórei si je toho vedomá, v rámci zachovania bezpečnosti pre všetky zúčastnené strany sa preto rozhodla siahnuť po netradičnom riešení.
Klasické semafory určené pre chodcov u nich nemali veľký úspech. Aby ich totiž človek videl, musel by obetovať tri sekundy bezduchého scrollovania a pozrieť sa hore… a to je očividne v 21. storočí enormný problém.
Niektoré semafory v hlavnom meste Soul preto presunuli na zem. Tieto pozemné semafory boli osadené už v roku 2019, do povedomia širšej verejnosti sa však dostali až teraz, keď na ne na TikToku upozornila používateľka @naturalkorean. „V Južnej Kórei sú semafory na zemi, aby človek nemusel zdvihnúť oči od mobilu,“ píše vo videu, ktoré má momentálne viac ako 3 milióny zhliadnutí.
Juhokórejská verzia semaforu zanechala mnohým trpkú pachuť v ústach
Ľudia na internete boli z videa značne rozčarovaní. Zatiaľ čo niektorí označili riešenie za geniálne, iní mali pocit, že to o nás ako o spoločnosti veľa vypovedá. A nedá sa povedať, že by to bolo práve pozitívne. „To naozaj musia ľudia zízať do tých mobilov 24/7?!“ napísal jeden z používateľov. „Jasné, normalizujme chodcov, čo nedávajú pozor. Určite sa nám tu potom bude žiť lepšie,“ vyjadril sa zase ďalší.