Od júla 2025 sa výrazne zvýši dostupnosť právnej pomoci pre ľudí v materiálnej núdzi. Parlament schválil novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci ústavnou väčšinou, keď za ňu hlasovalo až 144 poslancov zo 145 prítomných. Novela reaguje na ekonomickú realitu a zvyšuje hranicu príjmu pre nárok na bezplatnú právnu pomoc. Téme sa venoval portál Plus JEDEN DEŇ.
Komu pomôže nová úprava zákona
Podľa schválenej novely sa od júla 2025 zvýši hranica príjmu pre poskytnutie bezplatnej právnej pomoci z 1,4-násobku na 1,8-násobok životného minima. V praxi to znamená, že ľudia s príjmom do 493,18 eura budú mať nárok na plnú bezplatnú pomoc. Právnu pomoc s čiastočnou finančnou spoluúčasťou získajú osoby s príjmom do 2,1-násobku životného minima (575,38 eura).
Minister spravodlivosti Boris Susko zdôraznil potrebu týchto zmien: „V zákone o sociálnej pomoci sa nerobili žiadne zmeny smerom k núdznym už 13 rokov, naposledy v roku 2012. Medzitým však životné náklady dramaticky narástli – ceny energií a potravín stúpli a inflácia zasiahla predovšetkým nízkopríjmové domácnosti.“

Pomoc predovšetkým zraniteľným skupinám
Nová právna úprava cielene pomôže najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva. Medzi nimi sú seniori (vrátane poberateľov minimálneho dôchodku), ľudia so zdravotným postihnutím, osamelí rodičia, obete trestných činov a nezaopatrené deti.
Ministerstvo spravodlivosti vykonalo dôkladnú analýzu prípadov, pri ktorých bol v minulosti zamietnutý alebo odňatý nárok na právnu pomoc. Na základe zistených údajov navrhlo úpravu hranice materiálnej núdze tak, aby zákon pokrýval aj občanov mierne nad hranicou rizika chudoby.
Novela tiež zefektívni prácu Centra právnej pomoci, ktoré dosiaľ muselo poskytovať pomoc približne desatine žiadateľov na základe osobitného zreteľa, keďže formálne nespĺňali zákonné podmienky. Podľa ministra Suska sa vďaka zvýšeniu hranice príjmu „nárok na právnu pomoc prizná priamo a osobitný zreteľ sa bude využívať len vo výnimočných prípadoch, ako to bolo pôvodne zamýšľané.“
Reforma tak sprístupní právnu pomoc tisícom občanov, ktorí si doteraz nemohli dovoliť platiť za právne zastúpenie.