Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Slovenskí seniori využívajú internet viac ako v minulosti, používa ho 70 % z nich

Za posledné tri roky sa podiel digitálne gramotných seniorov zvýšil a až do takej miery, že sa približuje k priemeru celej populácie.


Seniori využívajú internet viac ako v minulosti. V súčasnosti ho používa 70 percent z nich. V porovnaní s rokom 2018 je to nárast, vtedy to bolo 46 percent. Na štvrtkovom brífingu o tom informoval analytik Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Marián Velšic, ktorý predstavil výsledky projektu Digitálna gramotnosť na Slovensku 2023 – zaostrené na seniorov.

Priblížil, že vývoj podielu používateľov internetu sa postupom času zvyšoval. Vývoj kopírovali aj seniori, ktorých bolo podľa neho nepomerne menej. „Za posledné tri roky sa podiel u seniorov zvýšil a až do takej miery, že sa približuje k priemeru celej populácie,“ uviedol. Najčastejšie podľa analytika využívajú internet na prijímanie a posielanie správ a vyhľadávanie informácií.

„Seniori začali využívať smartfóny. Je to pre digitalizáciu na Slovensku pozitívna správa,“ podotkol Velšic s tým, že ich využívajú skoro dve tretiny. Na druhom mieste je tlačidlový telefón a na treťom laptop a notebook. Je to podľa neho výrazný posun, keďže ide o zariadenia na báze počítačov so všetkými elektronickými službami. „Technický priestor na rozvoj digitálnych zručností už existuje,“ doplnil.

senior, dôchodca, notebook, laptop, počítač, internet
Shutterstock

Kritická skupina ľudí sú podľa neho tí, ktorí sa odmietajú prispôsobovať a učiť. Tých je 23 percent. „Na margo treba povedať, že z vývojového hľadiska podiel ľudí, ktorí sa neučia, neustále klesá,“ podotkol Velšic. Medzi niektorými činnosťami na internete, ktoré robia seniorom problémy, sú inštalovanie programov a nastavovanie základných funkcií či používanie doplnkových zariadení.

jedinečné miesto na Slovensku, turecké studne, Krupina, Banskobystrický kraj, Štrampľoch

Určite si prečítaj:

Toto jedinečné miesto sa nachádza na Slovensku. Prečo vzniklo, je doteraz veľkou záhadou

„Približne jedna tretina tvrdí, že má nejaký plán, program a ochotu zdokonaľovať sa do budúcnosti,“ ozrejmil. Zároveň skoro dve tretiny seniorov sa neplánujú do budúcnosti vzdelávať. Hlavými dôvodmi podľa analytika sú nepotrebnosť či zbytočnosť. „To tvrdí až polovica z nich. Títo ľudia nevedia, načo by im technológie boli, čo by s nimi urobili a aké sú ich benefity,“ doplnil.

Niektorí ľudia berú podľa neho digitálnu gramotnosť ako niečo, čo sa raz naučia a vystačia si s tým celý život. „Čo samozrejme nie je pravda. Technológie sa neustále vyvíjajú, sú stále nové služby a nové zariadenia,“ podotkol. Vo vzdelávaní by sa skôr orientoval na ľudí, ktorí už niečo vedia, lebo tých treba viesť. Výskum realizoval IVO v spolupráci s partnermi. Konal sa v marci tohto roku na vzorke 500 respondentov starších ako 55 rokov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje