Septembrové klišé od základky až po vysokú školu

Každoročná septembrová depresia je tu

Letáky supermarketov sú už mesiac plné ponuky s titulom „Naspäť do školy!“ a dôchodcovia vám vonku akože chápavo prikyvujú „No čo, už sa vám to kráti, že?“. (Aj tebe babi, aj tebe.) Bohužiaľ je to tak, letných dní ubúda, september sa neúprosne blíži a už aj slnko z depresie skôr zapadá. Končí sa čas sladkého ničnerobenia, výletov, flákania sa s kamarátmi a dlhého vyspávania. Odteraz už dokonca znova budeš musieť mať prehľad o tom, aký je deň v týždni a dátum. Tak si radšej preopakuj veľkú násobilku, pretože toto sa leto končí, nebude trvať večne tak, ako si o tom sníval a príchod septembra sa ťa naozaj týka.

Základná škola

V prípade detí nastupujúcich na prvý stupeň sa väčšinou ešte javí silné nadšenie a zápal pre školu, nové prostredie a kamarátov. Čítanie zo šlabikára, kreslenie čiarok a prvých písmenok. Keď sa takého krpca so samými jednotkami spýtaš, či sa teší do školy a on ti s nadšením odpovie, že áno, tak si len dobitý životnými skúsenosťami v duchu povzdychneš, ako ho to za pár rokov a možno aj skôr prejde. Na prvom stupni je ešte škola hrou. Prvé dni si s kamarátmi rozprávate čo všetko ste cez leto zažili a kde ste boli, machrujete s novými peračníkmi, doskami na zošity, školskou taškou a oblečením.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/stacerizz-3osxYeFT1QcxgzEXss/)

Druhý stupeň je už o inom. Tam síce tiež prídeš ako pán v nových veciach, v ktorých ťa spolužiaci ešte nevideli, no hneď potom sa objaví „pančelka“ celá žhavá do preopakovania si učiva z minulého roku. A na ďalšej hodine zasa druhá, ktorá si myslí, že všetci túžite písať sloh s názvom „Moje letné prázdniny“. A ty rozmýšľaš, že či máš písať o dovolenke s rodičmi pri mori alebo o tom ako ste sa s kamarátmi celé leto zašívali kade tade poza bučky, trénovali fajčenie a chlastanie alebo ako si polovicu leta prečumel do mobilu.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/therollingstones-music-video-ride-em-on-down-3o7TKQusByYcveiju0/)

Stredná škola

Podobný scenár sa v živote mladého trpiteľa opakuje aj na strednej škole. Cez leto si okúsil chuť zarábania prvých pár drobných, ktoré si následne aj patrične užil. Kamaráti, chaty, párty, výlety, cestovanie, nákupy a podobný božský život sa však zasa v septembri končí a nastupuje „tvrdá realita“ jedného zošita a jedného pera v taške. Zasa sa zvítaš so starým dobrým školským bufetom a ešte lepšou školskou jedálňou, ktorej koložvárska kapusta ti ale vôbec nechýbala. No ale povedz, komu by nechýbalo ranné stretávanie sa v parku a dohadovanie, že pôjdete až na druhú hodinu? Tieto výhody si vo svojom budúcom zamestnaní (ak nejaké plánuješ mať ) už užívať nebudeš. Neskorší príchod, prestávka každých 45 minút, skoršie zdrhnutie či letné prázdniny, toto všetko zmizne. Tak si len pekne užívaj písanie slohovej práce opisnou formou o letných prázdninách, čas, kedy učitelia meškajú na hodiny a aj všetky tie hodiny, ktoré odpadnú a ty sa vtedy cítiš ako malý Dobby z Harryho Pottera, keď dostal ponožku a bol zrazu voľný.

pixabay.com (https://pixabay.com/p-747751/?no_redirect)

Vysoká škola

Teraz nemáme na mysli „vysokú školu života“, ktorou si prechádzajú všetky tie drsné deti ulice, ale naozajstnú univerzitu, ktorá je poslednou možnosťou na ceste za dospelosťou ako si ešte predĺžiť a užívať študentský život. Vysokoškoláci síce začínajú väčšinou až neskôr v septembri, takže začiatok tohoto mesiaca nie je pre nich až taká pohroma. Lepšie povedané, ešte stále majú čas na brigádovanie a prepočítavanie dní, či ešte stihnú nejaký festival alebo dovolenku.

No aj tak je už tento mesiac časom psychického sa pripravovania na zápis predmetov, pri ktorých bude tlak stúpať do výšin, pretože zostavenie nejakého schopného rozvrhu s kombináciou potreby nahnať dosť kreditov nie je vždy jednoduché. Navyše keď zbadáš aké budeš mať predmety, tak ti ostáva zle a keď sa pozrieš na výsledný rozvrh a začínaš si uvedomovať, že v utorok a štvrtok budeš v škole od 7:30 do 19:10, tak sa ti už naozaj zahmlieva pred očami. Nevadí, to nejako dáš a sem tam si medzi prednáškami odbehneš na intrák. Počkať, tie špiny ti intrák neschválili. Ale dobre, kľud, ešte máš vyše dvoch týždňov a musíš ich naplno využiť. Cez leto si síce nestihol asi ani polovicu svojich odvážnych plánov… Možno keby si pozeral menej seriálov, ale kto vedel, že to tak rýchlo ubehne?

maxpixel.freegreatpicture.com (http://maxpixel.freegreatpicture.com/Students-Learning-Girl-Student-Hcmus-Study-250164)

Titulná fotka: pixabay.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!
Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
105
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
54
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
15 obrázkov o zvieratách, ktoré totálne se*ú na systém

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME