Seriál Einstein podľa nemeckej predlohy si získal pozitívne ohlasy v rôznych kútoch sveta. Už v nedeľu 26. februára prichádza aj na Slovensko. Osemdielnu minisériu budeme môcť sledovať každú nedeľu o 20:30 na obrazovkách TV JOJ. Úspešnej slovenskej adaptácie sa ujal režisér Martin Kazimír, ktorý prezradil, prečo bude tento seriál výnimočný.
Nemecký seriál mal u divákov veľký úspech
Hoci aj naši bratia Česi tento seriál adaptovali minulý rok, režisér Martin Kazimír čerpal z originálnej nemeckej verzie, ktorá sa javila ako veľmi úspešná. Seriál predali na viac ako sto trhoch, čo bola preňho veľká motivácia.
„Einstein je síce predovšetkým komédia, no často krát v nej odznejú zaujímavé informácie, vedecké poznatky a hlavný hrdina Filip pomocou nich a svojej geniality pomáha riešiť kriminálne prípady. Predloha, respektíve jej obsah, ma upútala ihneď. TV JOJ mi ponúkla voľnú ruku pri obsadení hercami a režijnom stvárnení, čo si veľmi cením a na základe čoho sa nám veľmi dobre spolupracovalo,“ vyjadril sa Martin.
V čom je seriál iný?
Martin Kazimír považuje za jeden zo zaujímavých prvkov, ktoré tento seriál odlišujú, predovšetkým znázorňovanie premýšľania hlavnej postavy Filipa: „V príbehoch sa viackrát objavujú sekvencie, v ktorých Filip spomína na predošlé udalosti a vníma ich skrz svoju takmer až magickú schopnosť dodatočne si uvedomiť a pospájať súvislosti, ktoré predtým neboli nikomu zjavné. Tieto sekvencie sa natáčali špeciálnou metódou tak, aby pripomínali proces spomínania, ako keď sa zamýšľame nad minulosťou a niekedy veci vidíme inak, ako sa udiali, alebo si dodatočne spomenieme na dôležitý detail. Aj takéto sekvencie Einsteina odlišujú od iných seriálov tým, že poskytujú zvláštny a svojský pohľad na vnútorný myšlienkový proces génia.“
Humor a napätie s troškou vedy
Einstein vychádza z predlohy, kde už samotný scenár nesie množstvo humoru. Pri riešení každého prípadu sa stretneme s dávkou zábavy a akcie, čo na našom televíznom trhu nebýva také časté. Nachádza sa tam množstvo scén, ktoré na točenie neboli jednoduché. Uvidíme skoky z mosta, výbuchy či streľby.
Okrem toho sa môže seriál pýšiť grafickým spracovaním, keďže hlavná postava často krát premýšľa vo vzorcoch, ktoré boli ilustrované 3D grafikou. „Seriál samotný nestojí na vede, no keďže príbehy sú v nej niekedy zakorenené, mojou ambíciou bolo, aby bol vedecky presný,“ vyjadril sa režisér. Martin tiež spomenul, že na vedeckých vzorcoch sa podieľal aj Samuel „Vedátor“ Kováčik, ktorý množstvo vecí posunul správnym smerom. „Samozrejme, vo filme nie vždy a všetko vie byť exaktne presné, a príbeh si občas vyžiada prižmúrenie očí, na konci dňa ide predovšetkým o komédiu. Napriek tomu však s radosťou môžem povedať, že je Einstein po tejto stránke korektný,“ dodal.
Skrytých je množstvo easter eggov
Všímavé oko možno objaví v niektorých scénach niekoľko odkazov alebo názvov, ktoré mu tak trošku nebudú zapadať. V skutočnosti však možno objavíš easter egg, o ktorých nám prezradil aj Martin: „V dieloch sa občas objavia easter eggs, väčšinou ide o nejaký odkaz alebo názov, ktorý sme s hlavným kameramanom Majom Žilinčanom vymysleli a spracovali do grafickej podoby. Ako príklad – v pilote bolo treba spraviť vrátnicu firemnej budovy, takže sme vyrobili logo fiktívnej spoločnosti, ktoré nesie v názve mená našich detí Max, Nino, Annie, Michal a Leon.„
Easter eggov sa v seriáli nachádza viac. Schválne, či si niektorý všimneš.