Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Ak patríš medzi vytrvalých fanúšikov MCU, tak si určite pamätáš na to, ako sa skončili udalosti so Stevom Rogersom vo filme Avengers: Endgame. Svoje žezlo, v tomto prípade štít, prenechal Samovi Wilsonovi (Falcon). Tu ale nastalo rozdelenie fanúšikov na tých, ktorí súhlasili s jeho rozhodnutím, a tých, ktorí si mysleli, že štít mal patriť Buckymu (Winter Soldier).

Ako to nakoniec celé dopadlo? Ako sa postavil Sam Wilson k tomu, že má prebrať úlohu Kapitána? Odpovede na tieto otázky sme dostali práve v tomto seriáli. Vopred upozorňujeme, že tento článok obsahuje množstvo spoilerov, ktoré sú v tejto recenzii nevyhnutné.

Disney+ / moviestillsdb.com

V prvej epizóde sme videli, ako sa Sam cítil potom, čo mu Steve prenechal štít. Určite by nebolo jednoduché stať sa symbolom Ameriky a vyplniť topánky po niekom, kto to robil bezchybne. Tieto a ďalšie obavy donútili Sama prenechať štít múzeu. Samozrejme, trvalo to iba chvíľku a vláda nám na konci prvej časti predstavila nového Kapitána. Modrookého blondiaka menom John Walker.

Kto je John Walker?

Johnova vojenská činnosť mu vyslúžila zopár čestných medailí a kopu uznaní. Vďaka tomu sa vláda rozhodla, že on bude tým pravým človekom, ktorý nahradí Steva Rogersa. Odhliadnuc od toho, že sme o ňom na začiatku veľa nevedeli, Sam a Bucky s novým Kapitánom nesúhlasili, a tak sme, ako diváci, s nimi začali súhlasiť.

S postupom epizód sme si všimli jasný ťah a zámer od tvorcov seriálu. Znenávidieť Johna Walkera. Jeho správanie, ako aj skutky sa vôbec nepodobali na tie, na ktoré sme boli pri Stevovi zvyknutí. Vyhrotilo sa to až do bodu, keď dobrovoľne vypil Super Soldier sérum, aby sa necítil slabo v porovnaní s inými Avengermi. Štít, ktorý symbolizoval obranu a nie útok, bol v Johnových rukách poškvrnený. Tento štít použil na to, aby sa pomstil a zabil jedného z prívržencov skupiny Flag Smashers.

Disney+ / moviestillsdb.com

V poslednej epizóde došlo k menšiemu a trochu nečakanému obratu tejto postavy. Namiesto pomsty sa rozhodol zachrániť ľudí v padajúcej dodávke a pomáhal Buckymu pri zachytení členov Flag Smashers. Je jasné, že sa jeho činnosť v MCU ešte neskončila, najmä potom, čo bol oficiálne predstavený ako US Agent. Pre fanúšikov komiksov to ale nebolo žiadnym prekvapením.

Rasizmus v Amerike

Veľmi veľkou súčasťou seriálu The Falcon and the Winter Soldier je téma rasizmu. Pri postupnom pozeraní jednotlivých epizód sme sa dozvedeli, že najväčším problémom, prečo Sam nechcel prijať štít, bola myšlienka toho, ako by ľudia prijali čierneho Kapitána Ameriku.

Táto téma bola zvýraznená aj pri novej postave – Isaiahovi Bradleym. Išlo o čierneho superhrdinu, o ktorom nikto nevedel. Boli na ňom robené experimenty a Amerika ho nechcela prijať kvôli farbe pleti. Isaiah bol ten, kto Samovi povedal, že čierny Kapitán Amerika nebude nikdy akceptovaný, a taktiež tvrdil, že sa svet nezmení v rasových názoroch.

Disney+ / moviestillsdb.com

V poslednej epizóde, potom, ako sa Sam rozhodol prijať svoju budúcnosť ako Kapitán Amerika, mu sám Isaiah priznal, že je výnimočným človekom. Samov nový oblek priamo z Wakandy, ako aj jeho reč o tom, ako je potrebné zmeniť svet, spôsobili to, že ho ľudia začali podporovať a akceptovať ako nového Kapitána Ameriku. Je možné, že problémom v ďalšom projekte so Samom budú ľudia, ktorí nie sú spokojní s jeho farbou pleti.

Nový Kapitán Amerika a jeho budúcnosť

Veľmi šikovným ťahom bolo vytvorenie zlého Kapitána Ameriku na to, aby sme chceli a ľahšie akceptovali Sama ako pravého nástupcu. Už len otázka týkajúca sa Super Soldier séra nám potvrdila to, že Steve vedel, čo robí. John ho vypil, hneď čo mal príležitosť, zatiaľ čo Sam sa nespoliehal na super schopnosti, ale na vlastné názory a dobrú vôľu.

Čo sa týka celkového príbehu a záporných postáv, dá sa povedať, že seriál patril medzi tie priemerné. Veľkým plusom bolo znázornenie sveta po udalosti s názvom Blip a ako to zasiahlo celý svet. Mali sme možnosť stretnúť postavy, ktoré sme spoznali už v predchádzajúcich filmoch, akým je napríklad Zemo a jeho slávna tanečná scéna alebo Sharon Carter.

Disney+ / moviestillsdb.com

Dozvedeli sme sa viac o tom, čo prežíva Bucky a ako sa vyrovnáva so svojimi skutkami ako Winter Soldier. Videli sme jeho pôsobenie na Wakande a potešila nás aj prítomnosť Dora Milaje. Seriál sa síce filmom úplne nevyrovnal, avšak určite je potrebné ho zaradiť do svojho watchlistu, pretože ide o naozaj pekné predstavenie nového Kapitána Ameriku a vyplnenie času medzi novými filmami.

Druhú sériu zatiaľ potvrdenú nemáme, avšak koncové udalosti naznačujú, že príbeh ešte neskončil. Po udalostiach v Civil War sa Sharon Carter rozhodla pomstiť za jej vyhostenie a nastala úplná zmena jej charakteru. Stala sa Power Brokerom a jej nový prístup k rôznym zbraniam naznačuje, že sa s ňou ešte stretneme.

Potom, ako vyšla posledná epizóda, prišla do sveta informácia, že sa pripravuje film Kapitán Amerika 4. Zatiaľ ešte nie je známe, aké postavy budú centrom filmu, avšak predpoklad je taký, že bude pokračovať a nadväzovať na prvú sériu seriálu The Falcon and the Winter Soldier.


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť