Psychológia je pomerne mladá veda, ktorá sama seba a svoje metódy výskumu ešte stále hľadá. Počas svojho pátrania po vlastnej identite stihla zničiť mnoho ľudských životov, nehovoriac o celej jednej generácii Američanov, medzikultúrnych vzťahov s niekoľkými stredomorskými civilizáciami a zopár exemplárov primátov, psov a iných nevinných zvierat.
Aj toto boli obete na jej ceste poznania vedúcej k plodom cenných vedomostí, ktoré nám do každodenného života prináša. V súčasnosti existuje etický kódex stanovujúci hranice psychologických experimentov a značne obmedzuje ich škodlivosť a potenciálnu ujmu, ktorú by ich účastníci mohli utrpieť. V minulosti to tak však nebolo.
Šialení psychológovia a psychiatri mali vo svojich experimentálnych kreáciách voľnú ruku a nemuseli brať na také veci, ako sú nervy a zdravie človeka, žiadne ohľady. Stáli im tie experimenty za to? Mnohokrát, popravde, ani nie.
Experiment McGrawovej
V roku 1932 sa istá Myrtle McGrawová rozhodla experimentálne skúmať pomer vrodeného a získaného v rámci vývinu dieťaťa. Keďže sa na experimenty podobného typu používajú exempláre jednovaječných dvojčiat oddelených tesne po narodení, a takého prípady sú pomerne vzácne ešte aj dnes, prinútila Myrtle jednu brooklynskú rodinu s nízkymi príjmami, aby jej za peniaze požičala svoje dvojčatá k experimentu.
Dva roky, osem hodín denne, päť dní v týždni trávili malí Johny a Jimmy v laboratóriu. Johny dostal intenzívny telesný výcvik, zatiaľ čo Jimmy ostal dva roky nerušene ležať v postieľke. Netrvalo ani rok, a Johny dokázal vyliezť na strmý svah, plávať pod vodou a jazdiť na kolieskových korčuliach, zatiaľ čo Jimmy nevedel, pochopiteľne, nič.
Ku koncu druhého roku dala výskumníčka mimoriadne intenzívny tréning aj Jimmymu, aby zistila, či svojho brata dokáže dohnať. Nikdy sa mu to úplne nepodarilo a celý experiment vyšiel v podstate navnivoč, pretože sa zistilo, že Johny a Jimmy sú dvojvaječní.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
Experiment manželov Waynovcov
Drastickejší experiment na rovnakú tému realizoval v tom istom roku aj Dennis Wayne, ktorý získal od baltimorskej ženy v núdzi dievčatká Del a Rey a za asistencie svojej manželky ich vo svojom dome vychovávali viac než rok. Pripravili ich o všetky podnety a učenie a zisťovali, aké formy správania sa u nich budú objavovať spontánne.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako dopadol experiment manželov Waynovcov
- Ako americký psychológ „naprogramoval“ do bábätka strach z chlpatých vecí
- Ako vyvrcholil experiment, ktorý sa snažil pochopiť holokaust
- Prečo musel byť Standfordský väzenský experiment ukončený predčasne
- Prečo má sexuológ John Money na svedomí dve samovraždy
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom