6 netradičných otázok, na ktoré si chcel vždy poznať odpoveď

Tiež rád polemizuješ o tom, čo ak… alebo sa, chtiac či nechtiac, zamýšľaš nad nesmrteľnosťou chrústa?

Zdroj: Qimono / goodfreephotos.com

Na komplikovanú otázku: „Čo bolo skôr – sliepka alebo vajce?“ by chcel poznať odpoveď asi každý. Žiaľ, na túto ti zatiaľ odpovedať nedokážeme. Ale čo ak sa chystáme odpovedať na otázky, ktoré ti nedajú spávať…? Presne takýmto otázkam sa venuje portál Today I Found Out, na ktorom sme našli odpovede na šesť zaujímavých otázok.

Čo sa stane, keď na svadbe niekto vysloví námietku?

Predstavuješ si tú scénu zo Shreka, keď si Fiona berie Lorda Farquaada a vtom Shrek vtrhne do kostola a vykríkne slovo námietka? Asi ťa neprekvapí, že Shrekova romantická námietka by v realite neobstála.

Relevantnými dôvodmi na prerušenie sobáša sú tieto:
– jeden z páru už uzavrel manželstvo s inou osobou
– pár je zviazaný pokrvným putom
– jeden z páru koná proti svojej vôli

Po odznení takýchto závažných námietok oddávajúci sobáš preruší a začne vyšetrovanie.

Fráza: Ak vie niekto o prekážke, ktorá bráni týmto ľuďom, aby boli právoplatne spojení v manželstve, nech prehovorí teraz alebo nech mlčí naveky! pochádza z kresťanstva. Na svadbách sa používa s menšími obmenami od 16. storočia. Na Slovensku to máme trošku menej teatrálne, pretože priestor na podanie námietky nie je súčasťou obradu, ale podáva sa vopred.

Shutterstock

Prečo máš pocit, že ťa Mona Lisa a iné obrazy sledujú?

Môžeš sa pozerať na obraz z ktoréhokoľvek uhla, tie oči budú stále na tebe. Strašidelné… niečo ako Big Brother. Za touto optickou ilúziou však nie je žiadna veda. Mali by ju zvládnuť i priemerní umelci. V skutočnosti je pohľad portrétovanej osoby priamy. Súhra perspektívy, tieňov a svetla na obraze, ktoré sa nemenia, privádza náš mozog do optickej ilúzie, že nás oči postavy prenasledujú všade po miestnosti, kamkoľvek sa pohneme.

Výskumníci z Ohio State University zistili, že kľúčové sú práve blízke a ďaleké body obrazu, ktoré sa nemenia v závislosti od uhla, z ktorého sa pozeráme. Pri pozorovaní 3D objektu sa tieto body menia.

Shutterstock

Čo nosí Batman v opasku?

Je jedno, v akej misii sa nachádza, jeho opasok skrýva presne tú vec, ktorú potrebuje.

Batmanov opasok najskôr obsahoval jediný predmet: lano s kotvou, potom Gardner Fox jeho suplementy obohatil o malé sklenené guľôčky spôsobujúce zatemňujúci oblak. Neskôr tam vopchal nafukovacieho dvojníka, repelent proti žralokom, počítacie zariadenie gaunerov či špeciálne rukavice, vďaka ktorým vie preletieť vzdialenosť väčšiu ako futbalové ihrisko…

Skrátka sa tam môže objaviť všetko od lekárničky až po granáty… pričom opasok ostáva stále dokonale ultra tenký. Kiežby na podobnom princípe fungoval aj tráviaci trakt.

Shutterstock

Koľko vydrží nepriestrelná vesta?

Nepriestrelná vesta nezostane nepriestrelná naveky vekov. Hoci od jej názvu by sme to možno čakali. V skutočnosti nie je nepriestrelné nič. Do vesty určenej pre strely vysokého kalibru môžu preniknúť náboje menšieho kalibru. NIJ (National Institute of Justice – Národný inštitút spravodlivosti) určil rozmedzie nepriestrelnosti viest od 1 – 4 pre všetky druhy zbraní.

Aj pri vestách sa uplatňuje pravidlo: čím vyšší level – tým väčšia ochrana. Nepriestrelná vesta s levelom č. 1 zadrží náboje strelných zbraní, level č. 4 ochráni pred protipancierovou strelou. Väčšinou sa odporúča vymeniť nepriestrelnú vestu už po jedinej strele. Dokonca, vesty vyrobené z textilného tkaniva kevlaru sa odporúčajú vymeniť už keď sa dostanú do kontaktu s vodou, pretože vlhkosť oslabuje ochranné vlákna.

Shutterstock

Je možné na obálku namiesto známky prilepiť peniaze?

Akokoľvek absurdne to znie, možné to je, ale nie všade. V USA to ľudia robia bežne. Jednoducho pripevnia sumu peňazí rovnú poštovej známke na obálku a majú istotu, že ich pošta bude odoslaná. Pošta na odoslanie sa však uskladňuje v schránkach, a tak sa tu naskytá riziko ukradnutia peňazí na známku.

Ak by ste si to chceli vyskúšať v UK, vyšlo by vás to drahšie. Tam sa totiž akýkoľvek list hrubší ako 5mm kategorizuje ako veľký list. Podľa štatistík USPS (US Postal Service) však dominantné naďalej zostávajú klasické poštové známky.

Shutterstock

Kto začal s teóriou, že Zem je plocha, a koľkí tomu naozaj veria?

Nie všetci zrejme zachytili teóriu Pytagora (6. stor. pred n. l.) a teóriu Aristotela (4. stor. pred n. l.) o tom, že Zem je guľatá, hoci aj rybári, ktorí teda zvlášť vzdelaní neboli, podporili toto tvrdenie dôkazom objavujúcich sa a miznúcich lodí za horizontom, niektorí v sebe stále živili predstavu o Zemi ako doske.

V období temných časov stredovekej Európy katolícky mních a učenec Bede začal pojednanie o tvrdení, že Zem je guľatá. Svojím dielom Reckoning of Time rozšíril pochybnosti o správnosti Pytagorovej a Aristotelovej teórie.

Do hlasovania na túto tému, ktoré organizovala firma YouGov v roku 2018, sa zapojilo 8215 respondentov. Výsledky sú takéto:
– 84 % respondentov uviedlo, že vždy verili, že Zem je guľatá
– 5 % respondentov uviedlo, že si mysleli, že Zem je guľatá, avšak mali o tom pochybnosti
– 2 % respondentov uviedlo, že si mysleli, že Zem je plochá, avšak mali o tom pochybnosti
– 2 % respondentov uviedlo, že vždy verili, že Zem je plochá
– 7 % respondentov sa nestotožňovalo so žiadnou z teórií

Shutterstock

Zdroj: todayifoundout.com


Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
23
Haha
Woow Woow
24
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Mladík v sérii efektných videí ukazuje, ako vidia svet rôzne zvieratá

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME