Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda
Zdroj: ©Shutterstock

Šestnásťročný vrah a žena zaškrtená pri pohlavnom styku. Dve česko-slovenské vraždy

Staré vraždy, ktoré šokovali verejnosť - druhá časť.

História slovenskej a českej kriminalistiky je skutočne pestrá. Po roku 1945 sa odohralo viacero prípadov, ktoré sa doslova krvou zapísali do histórie oboch krajín. O mnohých sa už príliš nehovorí alebo sa na ne rokmi jednoducho zabudlo. V tomto článku sa spoločne pozrieme na dve skutočné vraždy, ktoré sa odohrali v rokoch 1967 až 1981.

Každá z nich je jedinečná a zároveň mrazivá. Ako primárny zdroj nám pomohla stránka krimi.estranky.sk, niektoré fakty sme však ešte hlbšie rozpitvali. Detaily nasledujúcich trestných činov nie sú pre citlivé žalúdky.

Kto zabil „Danu“?

Písal sa 4. apríl 1981. Na oddelenie Verejnej bezpečnosti (VB) v Prahe prišli oznámiť dvaja svedkovia, že v rieke Vltave videli plávať časť ľudského tela. V nasledujúcich dňoch sa odohrala pátracia akcia, počas ktorej 15. apríla našli ženské telo bez hlavy a dolných končatín.

Ako to býva vo väčšine prípadov, najskôr bolo treba zistiť identitu neznámej. Po previerkach sa vyšetrovací tím zameral na nezvestnú slečnu, ktorú nahlásila matka, keď sa jej dcéra nevrátila večer domov. Pochádzala z okolia Spišskej Novej Vsi, v Čechách pracovala ako upratovačka v jednom automobilovom závode. Tam ju z neznámeho dôvodu prezývali „Dana“, ako ju budeme oslovovať aj v tomto článku. Počas vyšetrovania sa našiel vo Vltave ďalší balík, ktorý obsahoval spodnú časť jej tela.

Podozriví

Vyšetrovanie sa spočiatku zameriavalo na blízky okruh priateľov a známych, ktorí Danu videli ako poslední. Najskôr podozrievali priateľa, ktorý si plnil základnú vojenskú službu a ktorý sa mal s nezvestnou brať. Budúci ženích mal ale nepriestrelné alibi. V hľadáčiku VB bola napríklad aj kolegyňa, s ktorou mali dlhodobo nepriateľské vzťahy. Ďalej to bol muž, ktorý pracoval v rovnakom podniku.

Hoci bol ženatý, mal evidentný záujem o Danu. Dokonca spolu boli dohodnutí na nikdy neuskutočnených stretnutiach. Podozrenia sa však nepotvrdili. Napriek tomu sa zistilo, s kým ďalším sa ešte v posledný deň svojho života stretla. Išlo o akéhosi kubánskeho občana. Keď ho našli a predviedli na stanicu, vypovedal, že s Danou skutočne strávil istý čas v inkriminovaný večer. Po večeri si k nim prisadol akýsi cudzí muž aj napriek tomu, že v podniku bolo dosť voľných miest, a dal sa s nimi do rozhovoru.

telo, vražda, krimi
Shutterstock

Neskôr všetci traja odišli na zastávku, kde sa s nimi rozlúčil a Dana zostala sama s neznámym mužom. Od tej doby ju už nevidel. Kubánec dal policajtom popis neznámeho muža a stanicu opustil. Vyšetrovatelia spočiatku neverili jeho výpovedi, práve naopak, stal sa z neho ešte pravdepodobnejší páchateľ. Napriek tomu bol podľa opisu vyhotovený kreslený portrét podozrivého neznámeho muža.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť