Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

Severná Kórea opäť vystrelila raketu ponad Japonsko

Japonský minister obrany Jasukazu Hamada uviedol, že odhadovaná letová vzdialenosť strely je považovaná za „najdlhšiu“ spomedzi rakiet, ktoré v minulosti odpálila Severná Kórea.


Severná Kórea v utorok po prvý raz po piatich rokoch vystrelila balistickú strelu stredného doletu ponad Japonsko. Najprovokatívnejšia tohtoročná ukážka arzenálu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) viedla v Japonsku k výzvam na evakuáciu a v oblastiach Hokkaido a Aomori aj k zastaveniu vlakov. Utorkový raketový test, ktorý už odsúdili Japonsko, Južná Kórea i USA, je piaty za ostatných desať dní.

Južná Kórea a Japonsko v súvislosti so severokórejskou strelou zvolali mimoriadne zasadnutia štátnych bezpečnostných rád. Soul aj Tokio odhadujú, že strela preletela zhruba 4 500 až 4 600 kilometrov v maximálnej výške 970 – 1 000 kilometrov a dopadla do Tichého oceána mimo výlučnú ekonomickú zónu Japonska. Japonský minister obrany Jasukazu Hamada uviedol, že odhadovaná letová vzdialenosť strely je považovaná za „najdlhšiu“ spomedzi rakiet, ktoré v minulosti odpálila Severná Kórea.

KĽDR tento rok odpálila pri zhruba 20 príležitostiach zhruba 40 striel. Severokórejský vodca Kim Čong-un sa zaviazal rozšíriť ich jadrový arzenál a odmieta sa vrátiť k jadrovej diplomacii so Spojenými štátmi. Niektorí experti odhadujú, že Kim sa pokúsi svojim rozšíreným arzenálom zatlačiť na Washington, aby Severnú Kóreu akceptoval ako jadrovú mocnosť, čo považuje za dôležité pre stiahnutie medzinárodných sankcií.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť