Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 1.2.2023
sk
Tatiana
, Táňa
cz
Hynek

Severná Kórea popiera dodávky zbraní do Ruska

Japonský denník Tókjó šimbun vo štvrtok napísal, že Severná Kórea v novembri poslala muníciu.


Severná Kórea poprela tvrdenia japonských médií, že dodáva zbrane pre Rusko. Pchjongjang súčasne odsúdil Spojené štáty za poskytovanie smrtiacich zbraní Ukrajine, uviedla v piatok podľa TASR agentúra Reuters.

Ako informovala agentúra DPA, severokórejské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení zverejnenom v piatok štátnou tlačovou agentúrou KCNA označilo tvrdenia japonských médií za nepravdivé a ani nehodné nejakého komentára či interpretácie. Pchjongjang v uplynulom období už viackrát poprel, že by bol niekedy poskytol Rusku zbrane či muníciu. DPA však pripomína, že značne izolovaná Severná Kórea prisľúbila Rusku svoju podporu hneď na začiatku konfliktu, ktorý Moskva koncom februára rozpútala na Ukrajine.

Japonský denník Tókjó šimbun vo štvrtok napísal, že Severná Kórea v novembri poslala muníciu – vrátane delostreleckých granátov – vlakom do Ruska a že v najbližších týždňoch sa očakávajú ďalšie dodávky. Denník sa pritom odvolal na správu juhokórejskej tlačovej agentúry Jonhap.

Profimedia

Medzičasom aj Washington vo štvrtok uviedol, že Severná Kórea uskutočnila prvú dodávku zbraní pre súkromnú polovojenskú organizáciu známu ako Vagnerova skupina, ktorej žoldnieri bojujú na strane ruskej armády vo vojne rozpútanej Ruskom na Ukrajine. Táto dodávka bola aj uhradená. Vo vyhlásení severokórejského ministerstva zahraničných vecí sa Vagnerova skupina nespomína, uvádza agentúra Reuters.

Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v súvislosti s tým avizoval, že Spojené štáty na minulomesačný predaj rakiet a riadených striel pre pechotu zareagujú posilním sankcií proti Vagnerovej skupine.

Vagnerova skupina je súkromná armáda nezávislá od ruských štátnych orgánov obrany a v súčasnosti sa podieľa na obliehaní mesta Bachmut na východe Ukrajiny. „Vagnerova skupina sa vynára na scéne ako konkurenčné centrum moci voči ruskej armáde a niektorým ruským ministerstvám,“ spresnil Kirby.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť