Zatiaľ čo Severokórejčania hladujú v dôsledku zvyšovania cien potravín a ich nedostatku, elita krajiny si pochutnáva na jednej z najdrahších pochúťok v krajine – psom mäse.
Psie v mene zdravého stravovania
Severokórejský diktátor Kim Čong-un v rámci „zdravej výživy“ v exkluzívnej štvrti Pchjongjangu otvára najväčšiu reštauráciu so psím mäsom. Dog Meat Delicacy House bude podľa Mirror blízko populárnej kulinárskej bašty s rezancami Okryu-gwan, do ktorej pozýva prominentných návštevníkov.
Reštaurácia so psími delikatesami má byť otvorená ako súčasť zlepšenia zdravého stravovania z verejných financií v čase krízy a hladomoru v krajne. Odhaduje sa, že im chýba milión ton obilia, čo predstavuje 20 % ročného dopytu.
Jedným z argumentov výhody stravovania tohto typu je údajné zlepšenie zdravia obyvateľov v severovýchodnom meste Chongjin, v ktorom bola podobná reštaurácia Kyongsong Dangogi otvorená pred pár rokmi.
Zatiaľ čo 25 miliónom obyvateľom hrká v bruchu, nóbl reštaurácie so psím menu sú nabité vládnucou a vojenskou elitou.
Liečivé s magickými účinkami
V Severnej a Južnej Kórei veria, že pes, eufemisticky známy ako dangogi alebo sladké mäso, dodáva telu vytrvalosť, a tradične sa konzumuje počas najteplejších letných dní.
Toto mäso je v severokórejskej strave vzácnosťou, stojí dvakrát toľko, čo bravčové. Jedna miska duseného dangogi-jang má cenu dvoch kíl ryže.
Mnohí Kórejčania ho považujú za pochúťku s údajnými liečivými vlastnosťami zvyšujúcimi mužnosť.
Majiteľom berú ich miláčikov
V roku 2020 Kim Čong-un nariadil skupovanie psov s hmotnosťou nad 15 kilogramov a dodávanie ich svaloviny luxusným reštauráciám. Odobraté boli majiteľom v okrese Pakchŏn, aby si ľudia v Pchjongjangu mohli pomastiť bruchá. Apropo, v hlavnom meste krajiny žije najbohatšia elita. Bežný človek povolenie na prisťahovanie len tak nedostane.
Ako uvádzali médiá, v tom čase z Pakchŏn poslali už 720 kilogramov mäsa. Majitelia psov však nedostali zaplatené v hotovosti, ale ryžou a olejom na varenie.
Kde sa jedia psy?
Psie mäso kúpiš v Severnej aj Južnej Kórei, ale obchodovanie na juhu je sporné. Juhokórejský súd v roku 2018 rozhodol, že zabíjanie psov pre ich mäso je nezákonné, hoci nezakazuje jeho predaj či konzumáciu.
Psy sa stále konzumujú v Číne, Vietname, Švajčiarsku, Ghane, ale aj v niektorých častiach Austrálie. V roku 2013 sa vo Švajčiarsku rozprúdila diskusia na túto tému, keďže krajina síce zabraňuje jeho komerčnej produkcii, ale nie jeho požívaniu. Dodnes ľudia v niektorých vidieckych častiach zabíjajú a jedia psy a mačky.
Podobne ako Švajčiarsko, aj Spojené kráľovstvo bráni komerčnej produkcii, no neexistuje zákon, ktorý zakazuje jeho jedenie.
Aké plemeno sa najviac konzumuje?
Najčastejšie jatočné psy v Južnej Kórei sú známe ako Nureongi alebo žlté psy. Nejde o oficiálne uznané plemeno, sú to krátkosrsté, stredne veľké špice so žltou srsťou. v Južnej Kórei sa bežne nechovajú ako domáce zvieratá. Ďalšie „chutné“ psy sú napríklad kórejský Pungsan alebo Tosa. Humane Society International odhaduje, že v Ázii je ročne zabitých 30 miliónov psov na ľudskú spotrebu.