Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Si mentálne prestimulovaný? Prejavuje sa to týmito znakmi, možno niektoré máš aj ty

Neignoruj signály, ktoré ti tvoj mozog vysiela.


Dnešný rýchly svet, neustále notifikácie, pracovné požiadavky, sociálne siete a ďalšie povinnosti nás môžu zahltiť natoľko, že si ani nevšimneme, ako veľmi nás to ovplyvňuje. Všade na nás číha množstvo podnetov, čo vedie k tomu, že sme mentálne prestimulovaní.

Mentálne prestimulovanie je v dnešnej dobe častým problémom. Ak máš pocit, že si mentálne prestimulovaný, možno sa u teba prejavujú niektoré z nasledujúcich znakov.

1. Pocit neustáleho stresu

Jedným z hlavných znakov mentálneho prestimulovania je neustály pocit stresu. Ak máš neustále pocit, že si pod tlakom, či už v práci, doma alebo v spoločenskom živote, pravdepodobne preto, že tvoj mozog cíti pretlak informácií a úloh.

2. Problémy so sústredením

Ak máš ťažkosti so sústredením sa na jednu úlohu, môže to byť dôsledok mentálneho prestimulovania. Neustále skákanie medzi rôznymi činnosťami, kontrola e-mailov, sociálnych sietí a iných notifikácií môže viesť k fragmentácii pozornosti a zníženiu schopnosti sústrediť sa.

Stres náš každodenný. 10 krokov, ako ho zvládať a nájsť vnútorný pokoj

Mohlo by ťa zaujímať:

Stres náš každodenný. 10 krokov, ako ho zvládať a nájsť vnútorný pokoj

3. Chronická únava

Pocit vyčerpania aj po dostatočnom spánku je častým znakom mentálneho prestimulovania. Tvoj mozog pracuje neustále na plné obrátky, čo vedie k pocitu chronickej únavy. Dokonca aj keď odpočívaš, môžeš sa cítiť, že si neustále unavený.

4. Nespavosť alebo prerušovaný spánok

Problémy so zaspávaním alebo časté prebúdzanie sa počas noci úzko súvisia s prestimulovaným mozgom. Neustále premýšľanie a neschopnosť vypnúť myšlienky môžu vážne narušiť tvoj spánkový režim.

Si mentálne prestimulovaný? Prejavuje sa to týmito znakmi, možno niektoré máš aj ty
Shutterstock

5. Znížená schopnosť rozhodovať sa

Mentálne prestimulovanie môže viesť k tzv. „rozhodovacej paralýze“. Znamená to, že máš problém urobiť akékoľvek rozhodnutie, pretože sa cítiš zahltený možnosťami a informáciami. To môže viesť k prokrastinácii a pocitu bezmocnosti.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.