Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Pomocou jednoduchého dotazníka môžeš zistiť, aký je tvoj psychologický vek, uvádza stránka IFLScience. Povedal ti už niekto, že sa správaš neadekvátne svojmu veku? Že si príliš detinský, zamrznutý v puberte, hoci ti už ťahá na tridsiatku, alebo naopak, že si na svoj vek až neobyčajne vyspelý? Ak áno, tak vedz, že to nie je nič neobvyklé.

Psychologický vs. fyzický vek

Psychologický vek totiž nemusí nutne korešpondovať s naším skutočným vekom. Jedným dychom treba dodať, že v prípade väčšiny ľudí sa psychologický a skutočný vek plus-mínus zhodujú. Pokiaľ ťa ale zaujíma, či je to aj tvoj prípad, možno ti pomôže nový test, ktorý vyvinuli spoločnosti XPRIZE a Deep Longevity.

Tie vyhlásili, že výsledok by mal na základe vyplnenia dotazníka viac-menej presne určiť tvoj psychologický vek. Dotazník vznikol na základe štúdie z časopisu Aging, ktorá využila umelú inteligenciu na určenie kľúčových faktorov psychologického starnutia.

Shutterstock

Možno si v tomto momente len znudene pokrčil plecami. Veď podobných dotazníkov je plný internet a nedajú sa brať vážne! V tomto prípade to ale neplatí. Za celým týmto projektom sú totiž regulárne vedecké štúdie a využitie umelej inteligencie pomocou novej technológie.

V dotazníku musíš zodpovedať len niekoľko na prvý pohľad banálnych otázok (napríklad o tom, aký bude podľa teba tvoj zdravotný stav o 10 rokov či aká bude o 10 rokov tvoja pracovná situácia). Zistenie tvojho psychologického veku je tak otázka niekoľkých klikov.

Má psychologický vek vplyv na dĺžku života?

Vedcov fenomén psychologického veku zaujíma už dlhšiu dobu. Špeciálne sa zaujímajú, či môže mať pocit duševnej mladosti vplyv na kvalitu života človeka a či môže ovplyvniť jeho dĺžku dožitia. Pravdepodobne to tak do istej miery bude, pretože, ako vedci zdôrazňujú, naše psychologické nastavenie ovplyvňuje naše rozhodnutia a v konečnom dôsledku vplýva na náš zdravotný stav.

Zaujímavé je, že určité životné filozofie, napríklad známe „ži pre dnešok a nemysli na zajtrajšok“ sa podľa odborníkov často spájajú so zvýšeným rizikom mortality. Zároveň zistili, že pokiaľ má človek psychologický vek o 5 rokov vyšší než fyzický, v priemere má väčšie riziko predčasného úmrtia.

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.