Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Si neustále v strese? Tieto rady ti ho pomôžu prekonať

Stres náš kažodenný, ako ťa zvládnuť?


Stres je súčasťou nášho každodenného života. Či už ide o stres z toho, že ráno zaspíme, alebo nestíhame na autobus. Niekedy však vie mať stres v našich životoch veľkú rolu a negatívne nás ovplyvňovať. Ak sa budeš v takej situácii nachádzať, vyskúšaj jednu z nasledujúcich rád.

1. Dýchanie

Jednoduchý spôsob, ako zvládnuť stres, je kontrolovať svoje dýchanie. Hlboké dýchanie môže pomôcť znížiť krvný tlak, upokojiť myseľ a zlepšiť sústredenie. Skús sa sústrediť na svoje dýchanie, pomaly vdychuj a vydychuj. Počítaj do štyroch, aby si získal kontrolu nad svojimi pocitmi.

Shutterstock

2. Relaxácia

Relaxácia môže pomôcť znížiť hladinu stresu a uvoľniť telo. Skús niektorú z relaxačných techník, ako je meditácia, joga alebo progresívna svalová relaxácia. Tieto techniky môžu pomôcť zmierniť fyzické príznaky stresu, ako sú napätie svalov a bolesti hlavy.

3. Fyzická aktivita

Ďalší skvelý spôsob, ako sa zbaviť stresu. Keď cvičíme, uvoľňujeme endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a znižujú stres. Skús pravidelne vykonávať cvičenia, ako je beh, plávanie alebo jazda na bicykli.

4. Zdravá strava

Zdravá strava môže pomôcť zmierniť stres. Vyhni sa potravinám s vysokým obsahom cukru a tuku, ktoré môžu spôsobiť výkyvy nálady. Snaž sa jesť potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné výrobky a morské ryby.

Shutterstock

5. Spánok

Dostatok spánku je kľúčový pre zvládanie stresu. Snaž sa spať 7-9 hodín každú noc a vyhni sa stimulantom, ako sú nadmerné množstvo kávy a alkoholu. Snaž sa spať v tme a v tichu a vyvaruj sa práci v posteli.

6. Plánovanie

Snaž sa zorganizovať svoj deň tak, aby si sa vyhol nečakaným situáciám a bol pripravený na to, čo ťa čaká. Plánovanie ti umožní mať prehľad o svojich povinnostiach a časovom harmonograme. Ak máš pocit, že si pod tlakom, skús si zostaviť zoznam úloh a postupne ich plniť.

7. Podpora

Socio-emocionálna podpora je kľúčová pre zvládanie stresu. Hľadaj podporu od rodiny, priateľov alebo profesionálnych terapeutov. Ak máš pocit, že nie si schopný zvládnuť svoj stres sám, hľadaj odbornú pomoc.

Shutterstock

8. Hranice

Stanovenie hraníc môže pomôcť zmierniť stres. Uisti sa, že máš čas pre seba a že si nájdeš čas na relaxáciu a oddych. Nauč sa povedať „nie“ a vyhni sa situáciám, ktoré ťa robia nešťastným alebo napätým.

9. Pozitívne myslenie

Pozitívne myslenie môže veľmi ovplyvniť to, či tvoj deň bude plný stresu alebo nie. Skús sa zamerať na pozitívne veci v živote a hľadaj spôsoby, ako riešiť problémy. Zameraj sa na to, čo je v živote dobré, a uč sa predísť zlej nálade.

10. Zábava

Venuj sa aktivitám, ktoré ťa bavia a zlepšujú tvoje duševné zdravie. Skús sa stretnúť s priateľmi a zorganizujte niečo zábavné, čo vás bude baviť.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje