Človek je tvor spoločenský, čo znamená, že pre neho nie je prirodzené, aby žil sám. Automaticky nás to teda ťahá vytvárať vzťahy a spolu s tým prichádzajú do hry aj nejaké tie komplikácie, ktoré so sebou spolužitie, prirodzene, nesie. Jedným z častých, no ťažko rozoznateľných je problém emocionálnej manipulácie.
Emocionálna manipulácia je zdanlivo nepatrná, no často deštruktívna forma kontrolného správania. Ľudia, ktorí ju používajú, zvyčajne využívajú psychologické taktiky na ovplyvnenie správania alebo myslenia iných. Nestal si sa obeťou emocionálnej manipulácie aj ty? Tu je niekoľko dôležitých varovných signálov, na ktoré by si si mal dávať pozor.
Pocit viny a zodpovednosti
Manipulátori často používajú pocit viny na to, aby ovplyvnili správanie iných. Budú ti vyčítať minulosť, tvoje konanie alebo rozhodnutia, čím v tebe vyvolajú pocit viny a zodpovednosti za ich pocity.
Neustále kritizovanie
Ak si neustále vystavený kritike a nikdy nie si schopný uspokojiť očakávania manipulátora, môže to byť jeho cielená stratégia na udržanie kontroly nad tebou a pocitu nadradenosti.
Izolácia
Manipulátori môžu úmyselne konať tak, aby ťa odrezali od tvojich blízkych vzťahov a podporili tvoju izoláciu od okolia. Cieľom tohto ich konania je snaha znemožniť ti kontakt s kýmkoľvek a čímkoľvek, čo by mohlo ohroziť jeho kontrolu nad tebou.
Manipulácia emóciami
Taktiky ako hnev, žiarlivosť alebo súcit sa zvyknú používať na dosiahnutie želaného správania alebo reakcií. Ak premýšľaš, či si sa nestal obeťou emocionálnej manipulácie, zamysli sa nad tým, či v tvojom živote tieto pocity nezaberajú príliš veľa miesta. Manipulátori totiž „radi“ zneužívajú naše emócie na dosiahnutie svojich cieľov.
Zmeny v dôvere a sebavedomí
Manipulátori často podkopávajú našu dôveru v seba samého tým, že nám dávajú pocit, že nie sme dosť dobrí alebo kompetentní bez ich pomoci alebo schválenia. Aj toto je jedným zo signálov emocionálnej manipulácie.
Odmietanie zodpovednosti
Jedným z typických prejavov manipulátorovho správania je vyhýbanie sa zodpovednosti za svoje činy. Ak si obeťou emocionálnej manipulácie, tvoj život sa točí len okolo pocitu viny a toho, že niekto na teba prenáša zodpovednosť za všetko, čo sa mu v živote deje.
Vyhrážky alebo násilie
V extrémnych prípadoch sa manipulátori môžu uchyľovať k vyhrážkam alebo fyzickej sile na dosiahnutie svojich cieľov. To je však už ďaleko za akoukoľvek hranicou, ktorú by si mal byť ochotný tolerovať. Aj ostatné signály by mali byť pre teba varovaním, no ak toto všetko prejde k vyhrážkam a následne fyzickému násiliu, neváhaj požiadať o pomoc.
Rozpoznanie týchto varovných signálov môže byť náročné, ale je kľúčové pre ochranu tvojho psychického zdravia. Ak sa cítiš manipulovaný, je dôležité hľadať podporu a pomoc u priateľov, rodiny alebo profesionálov v oblasti psychológie.