Si ryšavý? Nie? Po prečítaní týchto zaujímavostí ním budeš chcieť byť

A naše slovenské príslovie tvrdí: ,,Človek ryšavý a barnavý, málokedy dobrý.“

Zdroj: Redheads Happy Sisters Beautiful Girls Snow

Boli časy, keď byť ryšavým znamenalo pohromu. Neatraktívna farba a pehy bola nešťastná kombinácia. Našťastie, pehy prišli do módy a ženy si ich nechávajú tetovať a odfarbujú si aj vlasy na ohnivočervené a ryšavé odtiene. Nebudeme si klamať, je to sexi. Rupert Grint, Ed Sheeran, Princ Harry a iní známi ryšavci môžu za to, že sa aj tí ,,obyčajní“ dostali viac do povedomia, (či do nohavičiek) žien. Prirodzene ryšaví ľudia sú však podľa vedcov, výnimoční.

1. Ich pokožka absorbuje viac vitamínu D

Keďže majú svetlejšiu pokožku, lepšie prijímajú tento vitamín zo slnečných lúčov. Vitamín D je potrebný pre kosti a imunitný systém a zatiaľ, čo ľudia s tmavším pigmentom musia stráviť na slniečku dlhšiu dobu, ryšavcom stačí pár minút na absorbovanie rovnakého množstva vitamínu D.

2. Väčšinou sú to ľaváci

Otázka smerujúca aj na genetiku, kde tento gén musia mať obaja rodičia. Avšak, neznamená to, že musia byť aj ľavákmi, stačí byť nositeľmi. Tak ako sú zriedkaví ryšavci, tak sú aj ľaváci. Mutácie génov tu však nemusíme rozoberať dopodrobna. Ľaváci majú lepšie prepojenie hemisfér a tak dokážu lepšie a rýchlejšie reagovať na viacero podnetov.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/ever-redhead-hottest-wMQN3irAVvmfK)

3. Je ich veľmi málo

Iba 2 % populácie tvoria ľudia s prirodzene ryšavými vlasmi. Tento gén sa ťažšie dedí a často sa stane, že ak si ryšavý ty, tvoje deti nemusia byť, ale tvoje vnúča už čo-to podedí. A hádaj kde sa rodia najčastejšie? Áno, Škótsko a Írsko. V Škótsku tvoria 13% populácie, v Írsku 10% a v USA niečo okolo 2%.

4. Majú viac sexuálnych partnerov

No jasné, že majú. Každý chce vedieť či je ryšavka, ryšavá aj dole a vraví sa, že čím hrdzavejšia strecha, tým vlhšia pivnica. A s nástupom neodolateľne romantického Eda si častejšie užijú aj ryšaví chlapi. Nemeckí vedci spravili výskum a je to potvrdené.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/BGEIFs47ErZGo/download)

5. Nešedivejú

Prv im vlasy zblonďavejú a potom sa stanú biele alebo tu figurujú aj iné slabšie odtiene, no nikdy nie sú sivé. Ryšavé vlasy si udržujú svoj pigment výrazne dlhšie, preto ich je ťažšie aj zafarbiť. A prečo aj, keď sú tak výnimočné.

6. Endometrióza u ryšaviek

Ryšavé ženy majú vyššie riziko ochorenia. Je to ochorenie maternice a detailami sa nemusíme zaoberať. Bolestivé kŕče a krvácanie mimo menštruáciu, to snáď pre predstavu úplne stačí.

7. Choroby

Okrem zvýšeného rizika rakoviny kože, je tu aj možnosť, že budeš mať Parkinsona. Lepšie s Parkinsonom trochu rozliať, ako s Alzheimerom zabudnúť vypiť, či? Ale nie, sranda bokom. Riziko je až dvojnásobne vyššie, ako u iných ľudí.

8. Nižší prah bolesti

A to až o 25%. Preto potrebujú viac anestézie ako iní ľudia, aby im správne zaúčinkovala. Sú citlivejší aj na teplotné zmeny a stále nie je presne definované, prečo je to tak.

♡ Http://facebook.com/redhaireverywhere #roux #redhairman #ruivo #rothaarig #redhaireverywhere #jakehold

A post shared by Ziéla (@ziela_insta) on

9. Majú menej vlasov

Ryšavé ženy majú okolo 90 000 vlasov, zatiaľ čo blondíny 110 000 a tmavovlásky 140 000. Avšak ryšavé vlasy sú omnoho pevnejšie a silnejšie, takže celkovo budia dojem, že sú ich vlasy hustejšie.

10. MC1R

Za to všetko sa môžeme poďakovať génu s označením MC1R a je to vlastne mierna mutácia na chromozóme 16. Ale to ti asi veľa nehovorí. Profesor Jonathan Rees to zistil počas štúdia na univerzite v Edinburgu v roku 1995. Dosť neskoro, či? Tento gén je recesívny a teda musí sa odovzdať tak ako od matky, tak aj od otca.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/ed-sheeran-teddy-gif-w2pTtDU4HeluE)

Zdroj: curiousmindmagazine.com, cnn.com, dailymail.co.uk, gingerparrot.co.uk
Titulná fotka: maxpixel.freegreatpicture.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!
Reagujte!
Grr Grr
6
Grr
Fuuj Fuuj
169
Fuuj
Fňuk Fňuk
10
Fňuk
Jeej Jeej
51
Jeej
Uups Uups
9
Uups
Haha Haha
12
Haha
Woow Woow
90
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Slovenská verzia troch známych rozprávok

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME