Streda 5.10.2022
sk
Viera
cz
Eliška
, Elsa

Boli časy, keď byť ryšavým znamenalo pohromu. Neatraktívna farba a pehy bola nešťastná kombinácia. Našťastie, pehy prišli do módy a ženy si ich nechávajú tetovať a odfarbujú si aj vlasy na ohnivočervené a ryšavé odtiene. Nebudeme si klamať, je to sexi. Rupert Grint, Ed Sheeran, Princ Harry a iní známi ryšavci môžu za to, že sa aj tí ,,obyčajní“ dostali viac do povedomia, (či do nohavičiek) žien. Prirodzene ryšaví ľudia sú však podľa vedcov, výnimoční.

1. Ich pokožka absorbuje viac vitamínu D

Keďže majú svetlejšiu pokožku, lepšie prijímajú tento vitamín zo slnečných lúčov. Vitamín D je potrebný pre kosti a imunitný systém a zatiaľ, čo ľudia s tmavším pigmentom musia stráviť na slniečku dlhšiu dobu, ryšavcom stačí pár minút na absorbovanie rovnakého množstva vitamínu D.

2. Väčšinou sú to ľaváci

Otázka smerujúca aj na genetiku, kde tento gén musia mať obaja rodičia. Avšak, neznamená to, že musia byť aj ľavákmi, stačí byť nositeľmi. Tak ako sú zriedkaví ryšavci, tak sú aj ľaváci. Mutácie génov tu však nemusíme rozoberať dopodrobna. Ľaváci majú lepšie prepojenie hemisfér a tak dokážu lepšie a rýchlejšie reagovať na viacero podnetov.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/ever-redhead-hottest-wMQN3irAVvmfK)

3. Je ich veľmi málo

Iba 2 % populácie tvoria ľudia s prirodzene ryšavými vlasmi. Tento gén sa ťažšie dedí a často sa stane, že ak si ryšavý ty, tvoje deti nemusia byť, ale tvoje vnúča už čo-to podedí. A hádaj kde sa rodia najčastejšie? Áno, Škótsko a Írsko. V Škótsku tvoria 13% populácie, v Írsku 10% a v USA niečo okolo 2%.

4. Majú viac sexuálnych partnerov

No jasné, že majú. Každý chce vedieť či je ryšavka, ryšavá aj dole a vraví sa, že čím hrdzavejšia strecha, tým vlhšia pivnica. A s nástupom neodolateľne romantického Eda si častejšie užijú aj ryšaví chlapi. Nemeckí vedci spravili výskum a je to potvrdené.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/BGEIFs47ErZGo/download)

5. Nešedivejú

Prv im vlasy zblonďavejú a potom sa stanú biele alebo tu figurujú aj iné slabšie odtiene, no nikdy nie sú sivé. Ryšavé vlasy si udržujú svoj pigment výrazne dlhšie, preto ich je ťažšie aj zafarbiť. A prečo aj, keď sú tak výnimočné.

6. Endometrióza u ryšaviek

Ryšavé ženy majú vyššie riziko ochorenia. Je to ochorenie maternice a detailami sa nemusíme zaoberať. Bolestivé kŕče a krvácanie mimo menštruáciu, to snáď pre predstavu úplne stačí.

7. Choroby

Okrem zvýšeného rizika rakoviny kože, je tu aj možnosť, že budeš mať Parkinsona. Lepšie s Parkinsonom trochu rozliať, ako s Alzheimerom zabudnúť vypiť, či? Ale nie, sranda bokom. Riziko je až dvojnásobne vyššie, ako u iných ľudí.

8. Nižší prah bolesti

A to až o 25%. Preto potrebujú viac anestézie ako iní ľudia, aby im správne zaúčinkovala. Sú citlivejší aj na teplotné zmeny a stále nie je presne definované, prečo je to tak.

https://www.instagram.com/p/7N-kaSo0Ag/?tagged=redhairman

9. Majú menej vlasov

Ryšavé ženy majú okolo 90 000 vlasov, zatiaľ čo blondíny 110 000 a tmavovlásky 140 000. Avšak ryšavé vlasy sú omnoho pevnejšie a silnejšie, takže celkovo budia dojem, že sú ich vlasy hustejšie.

10. MC1R

Za to všetko sa môžeme poďakovať génu s označením MC1R a je to vlastne mierna mutácia na chromozóme 16. Ale to ti asi veľa nehovorí. Profesor Jonathan Rees to zistil počas štúdia na univerzite v Edinburgu v roku 1995. Dosť neskoro, či? Tento gén je recesívny a teda musí sa odovzdať tak ako od matky, tak aj od otca.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/ed-sheeran-teddy-gif-w2pTtDU4HeluE)

Zdroj: curiousmindmagazine.com, cnn.com, dailymail.co.uk, gingerparrot.co.uk
Titulná fotka: maxpixel.freegreatpicture.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť