Facebook a Messenger zaplavil „starý známy“ podvod. Opäť sa spolieha na zvedavosť a nevedomosť svojich obetí. Informuje o tom portál Carrie Kerskie. Ak ti náhodou v poslednom čase prišla veľmi čudná správa od niektorého z tvojich priateľov s textom „Si to ty vo videu?“, neklikaj na ňu. Mohol by si totiž prísť o svoj účet.
Hoci je tento podvod nebezpečný, dá sa pomerne rýchlo rozpoznať a vyhnúť sa mu. Existuje niekoľko variácií, ale všetky fungujú v podstate rovnakým spôsobom. Správa obsahuje niečo, čo sa javí ako video s náhľadovým obrázkom, ktorý ťa chce donútim ku kliknutiu. Môže dokonca ísť o fotografiu, ktorú podvodník skopíroval z tvojich nahraných obrázkov na Facebooku.
Nad alebo pod videom sa zvyčajne nachádza text, ktorý znie ako jeden z nasledujúcich: „Hej, videl som toto video. Nie si to ty?“, „Si to ty?“. Znenie správy sa teda môže trochu líšiť, vždy sa ťa však pýta, či si osoba, ktorá je vo videu.
Neklikaj a nestaň sa obeťou
Tento podvod nie je žiadnou novinkou a prešiel si viacerými zmenami. Pointa je tá, že je stále premakanejší a dôveryhodnejší. Po kliknutí na video zvyčajne nastane jeden z troch možných scenárov. Najčastejšie uvidíš webovú stránku, ktorá sa podobá na prihlasovaciu stránku Facebooku. Ide však o podvodnú stránku, ktorá sa od teba snaží vylákať prihlasovacie údaje.
Ďalej sa ti môže otvoriť webová stránka, ktorá ťa upozorní, že ti v telefóne chýba napríklad aktualizácia, vďaka ktorej budeš schopný pozrieť si dané video. Treťou možnosťou je rozposlanie správy ďalej. To je presne spôsob, ktorým sa podvod šíri. Ak si na odkaz klikol, okamžite si zmeň heslo. Rovnako sprav na všetkých stránkach, na ktorých používaš rovnaké heslo.
Ešte lepšou prevenciou je dvojfaktorové overenie (2FA), ktoré ti môže zachrániť účet a aj peniaze. Tiež môžeš použiť správcu hesiel, ktorý dokáže generovať náhodné heslá alebo antivírus so zabudovaným filtrom webových stránok.