Životný štýl a pracovné návyky v dnešnej dobe podliehajú rýchlym a výrazným zmenám a svet práce pohlcuje stále viac ľudí. Kde je hranica medzi tým, keď je práca iba vášňou, a tým, keď sa z nej stane závislosť? Ak hľadáš odpoveď na otázku, či sa z tebe náhodou už nestal vorkoholik, tak pokračuj v čítaní.
Si vorkoholik? Zistíš to podľa týchto bodov
1. Neustále myšlienky na prácu: Myslíš na svoju prácu aj mimo pracovných hodín a máš ťažkosti odpojiť sa od takých myšlienok? Toto by mohlo byť prvým znamením, že sa z teba stal vorkoholik.
2. Pracuješ dlho do noci: Ak sa nevieš odtrhnúť od práce, venuješ sa jej aj v neskorých nočných hodinách a ignoruješ potrebu spánku a oddychu, tiež je to znakom toho, že si prekročil hranice vorkoholizmu.
3. Zanedbávanie osobných záležitostí: Ak odmietaš osobné povinnosti ako čas pre rodinu, zábavu alebo cvičenie, pretože sa chceš venovať práci, môže to byť znamením, že si na ceste k vorkoholizmu.
4. Odmietanie dovolenky: Znakom toho, že si sa stal otrokom svojej práce, je aj to, že si neberieš dovolenku alebo sa cítiš vinný, keď si niekoľko dní mimo práce. Výsledkom je, že sa obávaš, že sa to negatívne odrazí na tvojej produktivite.
5. Zhoršenie zdravia a osobného života: Ďalším znakom môže byť zhoršenie zdravia alebo osobného života kvôli práci. Fyzické a emocionálne vyhorenie sú typickými znakmi vorkoholikov.
6. Kontrola nad všetkým: Ak máš tendenciu všetko kontrolovať a preberať všetky úlohy na seba, zamysli si nad tým, či netrpíš perfekcionizmom, ktorý tiež patrí medzi signifikantné znaky závislosti od práce.
7. Sociálna izolácia: Vorkoholik veľmi rýchlo stráca kontakty s priateľmi a rodinou, pretože jeho práca pre neho znamená celý život. Zaberá mu všetkom čas, takže sa z neho stáva osoba izolovaná od sociálnych vzťahov. Je ti to povedomé?
8. Ťažkosti s oddychom a relaxáciou: Máš ťažkosti s oddychom, pretože stále myslíš na prácu? Ak si na túto a aj ostatné predchádzajúce otázky odpovedal áno, potom máme pre teba odkaz – si vorkoholik.