Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

SIAF: Na leteckých dňoch diváci uvidia jeden z najlepších strojov 2. svetovej vojny

Jedným z lákadiel leteckých dní má byť aj predstavenie a ukážky vrtuľníkov UH-60M Black Hawk.


Organizátori tohtoročných leteckých dní SIAF 2022 na letisku v Kuchyni pri Malackách pripravili pre divákov v dňoch 27. a 28. augusta okrem mnohých iných atrakcií aj jeden z najlepších strojov druhej svetovej vojny, lietadlo P-51 MUSTANG.

„Toto všestranné lietadlo bolo schopné sprevádzať americké bombardéry na veľké vzdialenosti a zabezpečiť tak Američanom stíhaciu ochranu v hlbokom tyle nepriateľa. Mustang bol nielen výborným stíhacím lietadlom, ale dosiahol vynikajúce výsledky aj pri útočení na nemecké pozemné ciele,“ uviedlo ministerstvo obrany SR (MO SR) na sociálnej sieti.

V septembri 1942 vzlietlo prvé lietadlo Mustang verzie P51B, ktorá už bola vybavená výkonnejším motorom Packard V-1650 – 7 (Rolls-Royce Merlin). Lietadlá tejto verzie začali vo Veľkej Británii lietať v decembri 1943 a v máji 1944 k nim pribudli aj lietadlá verzie P-51D.

V septembri 1942 vzlietlo prvé lietadlo Mustang verzie P51B, ktorá už bola vybavená výkonnejším motorom Packard V-1650 –…

Posted by SIAF – Medzinárodné letecké dni, Slovak International Air Fest on Wednesday, August 3, 2022

Jedným z lákadiel leteckých dní má byť aj predstavenie a ukážky vrtuľníkov UH-60M Black Hawk z prešovského Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Abruša. „Nebude chýbať sólo, ale aj skupinové vystúpenie dvoch Black Hawkov počas predvádzania špeciálnej ukážky v podaní jednotky 5. pluku špeciálneho určenia, ktorý je súčasťou Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky,“ uviedol na sociálnej sieti organizátor leteckých dní.

Návštevníkom sa predstaví aj česká akrobatická skupina The Flying Bulls Aerobatic Team. „Piloti na strojoch XtremeAir XA42 počas svojich vystúpení dokážu v oblakoch splynúť v jeden celok a návštevníkom predvádzať letecké manévre, ktoré nedokáže žiadna iná skupina na svete. Ich spolupráca spočíva na presnom detaile vo veľmi tesnej skupinovej a zrkadlovej akrobacii,“ dodal organizátor. O dynamické ukážky sa počas soboty i nedele majú postarať okrem iných aj lietadlá C-27J Spartan, L-39 Albatros. Návštevníci si budú môcť vďaka vrtuľníkovej a automobilovej technike vychutnať ukážky zastavenia vozidla, zlaňovania špeciálov a zaistenia osôb.

➡️ 27. a 28. augusta SIAF 2022⬅️ Títo piloti z Českej republiky, už viackrát dokázali, že nepotrebujú nadzvukové motory aby sme pri ich vystúpení ostali bez dychu! #redbullaerobaticteam #siaf2022 #web

Posted by SIAF – Medzinárodné letecké dni, Slovak International Air Fest on Wednesday, July 20, 2022

Medzinárodné letecké dni SIAF 2022 na letisku Kuchyňa pri Malackách majú byť bez akýchkoľvek pandemických opatrení. Ochorenie COVID-19 a opatrenia s ním súvisiace totiž organizátorom komplikovali realizáciu minuloročného podujatia, ktoré sa vôbec prvýkrát konalo na letisku pri Malackách a nie na Sliači.

Medzinárodnými leteckými dňami si Slovensko pripomenie aj niekoľko dôležitých výročí. Okrem toho, že budú súčasťou oficiálnych osláv 78. výročia Slovenského národného povstania, oslávi sa na nich aj 29. výročie Ozbrojených síl SR, 18. výročie vstupu SR do Európskej únie a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) i deň Ústavy SR. Významná bude spomienka 100. výročia narodenia konštruktéra lietadla Aero L-39 Albatros Jana Vlčka.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť