Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 8.2.2023
sk
Zoja
cz
Milada

Láska – ten skvelý pocit, ktorý už zažil každý z nás. Pocit, že nič iné už ku šťastiu nepotrebuješ, iba zostať presne tam, kde si, s kým si, a ako si. A je jedno, či sa jedná o romantickú lásku, materskú lásku, lásku medzi kamarátmi alebo lásku od domáceho miláčika… Avšak, láska ani zďaleka nie je len o motýlikoch v bruchu a dobrom pocite… Má omnoho viac zaujímavých vedľajších účinkov…

Láska je skvelé analgetikum

Každý z nás sa poteší objatiu – cíti sa v ňom bezpečne, pohodlne a dobre. Štúdie ukázali, že oxytocín (chemická látka, ktorá vytvára pocit pokoja) sa uvoľňuje už počas 10 až 20 sekúnd a môže efektívne bojovať proti bolesti, najmä proti bolestiam hlavy. Navyše, aj pozeranie sa na fotografiu človeka, do ktorého ste zamilovaní, zvyšuje prah bolesti a znižuje samotnú bolesť až o 40%. Náš mozog totiž spája fotografiu vašej lásky s pocitom príjemného rozptýlenia, preto je akýkoľvek druh bolesti znesiteľnejší.

tenor.com (https://tenor.com/search/love-gifs)

Láska prospieva aj nášmu srdcu

Štúdie ukazujú, že prejavy lásky znižujú srdcovú frekvenciu na polovicu. Je to ešte účinnejšie pri stresových situáciách a celkovo sa znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Okrem toho, oxytocín – známy ako hormón lásky, znižuje stres, krvný tlak, pomáha pri úzkosti, zvyšuje sebavedomie a napomáha bojovať proti depresii.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/TyySuRrLVNJIY)

Láska pomáha nášmu telu bojovať proti chorobám

Gestá súvisiace s láskou, od držania rúk až po sexuálne aktivity, zvyšujú produkciu endorfínov, čo zase posilňuje náš imunitný systém. Podobne aj ľudia s trvalými zdravotnými problémami, ktorí sa cítia milovaní, majú lepšiu odpoveď na liečbu a omnoho úspešnejšie bojujú so svojim ochorením.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/love-film-reaction-3mo3WBFrvVTYk)

Ovplyvňuje insomniu

Hormóny lásky – oxytocín a endorfíny, ovplyvňujú vylučovanie kortizolu, čo je hormón zodpovedný za stres, a prirodzene podporujú lepší a kvalitnejší odpočinok. Taktiež „hormonálna rekonfigurácia“ počas sexu je dokázaná ako jedna z najefektívnejších liečebných postupov pre dobrý spánok.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/funny-love-you-scary-movie-vP00OjfLungtO)

Znižuje pravdepodobnosť závislosti a znižuje abstinenčné príznaky

Opiáty, kokaín, nikotín a alkohol sú také návykové, pretože ovplyvňujú hladinu dopamínu v našom tele. Dopamín je hormón zodpovedný za náhly nával pôžitku a euforické účinky. Láska funguje rovnakým spôsobom. Okrem dopamínu však zvyšuje aj uvoľňovanie testosterónu a oxytocínu, čo je najlepšia kombinácia na boj proti závislosti.

Inými slovami, láska napĺňa tvoj život tým správnym potešením a „extázou“, ktorú potrebuješ. Navyše, pocit lásky ti pomôže prekonať i vedľajšie príznaky zbavovania sa závislosti, ako sú abstinenčné záchvaty.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/love-perfect-simpsons-eFMf9K2kIZfkk)

Láska predlžuje život

Prieskumy ukazujú, že ľudia v zmysluplných vzťahoch, najmä v manželstve, sa cítia zdravšie a profitujú zo zdravého životného štýlu, vrátane výberu jedál, fyzickej aktivity, lepšieho odpočinku, atď…

Byť vo vzťahu ľuďom taktiež pomáha pri liečbe a prevencii dlhotrvajúcich ochorení. To v podstate dokázalo, že ľudia v stabilnom a plnohodnotnom vzťahu, majú tendenciu žiť dlhšie.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/dog-i-love-you-funny-face-VnlZkqBdkcA8)

Láska je terapia

Ľudia navštevujú psychológov z mnohých dôvodov, ale väčšinou je to preto, lebo chcú byť vypočutí a pochopení. Zo všetkých špecialistov na svete je najschopnejším terapeutom, ktorý vám ponúka efektívnu terapiu, práve váš partner. Podpora a láska vášho partnera je duševne a aj fyziologicky hlavným (a niekedy aj jediným) liekom, ktorý potrebujete na vyriešenie svojej úzkosti, depresie a fóbií.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/spongebob-squarepants-love-funny-RC6j3F8npiOre)

Titulná fotka: pixabay.com
Zdroje: brightside.me


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť