Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 22.6.2024
sk
Paulína
, Paula, Pavla
cz
Pavla

Kozmetické produkty sú v dnešnej dobe úplnou samozrejmosťou. Existujú rôzne značky, druhy, farby a typy. Jednoducho, je si z čoho vyberať. Potreba skrášľovania však existovala rovnako aj v minulosti. Ženy túžili po mladšej a čistejšej pleti, ružových líčkach a farebných vlasoch.

Tento článok vám predstaví zopár šialených kozmetických trikov, ktoré sa používali v minulosti. Môžeme byť skutočne radi, že sa doba vyvinula a nič také už zažívať nemusíme. V kozmetickej histórii sa totiž skalopevne držali hesla: „Pre krásu sa trpí.“

Stroj na vytvorenie jamiek na tvári

Jamky sú aj v tomto období považované za niečo, čo ženu/chlapa skrášľuje. Vďaka tomu vyzerajú lepšie a zaujímavejšie. Väčšina z nás iba v tichosti závidí, pretože sa s nimi narodí iba veľmi malé percento ľudí. V roku 1936 v New Yorku sa ale rozhodli vyriešiť tento problém tak, že vynašli stroj, ktorý im tieto jamky urobí. Stroj sa nosil nad lícami a jeho súčasťou boli dva gombíky, ktoré tlačili do líc, aby vytvorili jamky.

Opakované používanie malo docieliť dlhodobé výsledky alebo zväčšenie jamiek u tých ľudí, ktorí ich mali nevýrazné. Vedci neskôr argumentovali, že takýto prístroj by ku kozmetickým zázrakom určite neprispel a jamky by nevytvoril. Taktiež tvrdili, že jeho dlhodobé používanie by viedlo k vzniku rakoviny.

Profimedia

Mihalnice

Od roku 1066 do 1485 sa za najkrajšiu časť ženskej tváre považovalo čelo. Preto, ak sa ženy chceli páčiť a potrebovali zvýrazniť túto črtu tváre, rozhodli sa zbaviť obočia a mihalníc. V porovnaní s dnešnými trendmi by toto určite neuspelo. Ženské tváre vyzerali ako vajíčka.

O troška neskôr, v rokoch 1533-1603, prišiel do sveta nový ošiaľ. Boli ním červené mihalnice. V tej dobe sedela na anglickom tróne kráľovná Alžbeta, ktorá svojimi ryšavými vlasmi ohúrila všetky ženy. Chceli farbu jej vlasov zrekonštruovať na svojich vlastných mihalniciach. Na ich zafarbovanie používali bobule a sadzu. To nebolo veľmi múdre, pretože došlo aj k úplnej strate mihalníc kvôli toxickým zlúčeninám, ktoré sa v ich „prípravkoch“ nachádzali.

Olovo v kozmetike

V starovekom Egypte bola na očiach veľmi populárna silná čierna kozmetika. Používali na to ceruzku, ktorá sa vyrábala zväčša zo sadze a kovu (najmä olova). Tieto kozmetické triky im nezaručili iba krásu, ale aj dosť veľa očných infekcií a iných ťažkostí. Olovo sa stalo natoľko populárne, že v starovekom Grécku z neho robili masky na celú tvár. Jeho účinok mal dopomôcť k strate nečistôt a tvár mala ostať biela (olovo používali aj na to, aby pleť bola mramorovo biela) a čistá.

Olovo sa nepoužívalo iba na tvár, ale taktiež aj na farbenie vlasov. Ženy v histórii sa stali závislé od kozmetiky, ktorá ich skrášľovala a z ktorej boli ešte belšie ako predtým. Zastavila ich iba smrť. Ukázalo sa, že rôzne produkty, ktoré používali, obsahovali väčšie množstvo olova. Táto toxická látka otrávila telo natoľko, že došlo k viacerým úmrtiam. V dnešnej dobe je olova v kozmetike stále menej a menej. V minulosti totižto nevedeli o všetkých následkoch, ktoré prinesie.

Profimedia

Exkrementy a moč

V starovekom Grécku a Ríme bola ešte jedna obľúbená skrášľujúca metóda. Išlo o kúpanie sa v krokodílích exkrementoch. Ľudia tej doby verili, že tento „produkt“ má nestarnúce účinky. Používali ho pri kúpaní celého tela, ale aj ako masky a zábaly na tvár. Napriek tomu, že to znie veľmi odpudivo, žiadne fatálne následky z toho neboli.

Niečo podobné sa odohrávalo v starovekej Indii, kde sa rozhodli používať moč a kravský hnoj na to, aby sa zbavili nečistôt na pleti. Dokonca to malo pomôcť aj boľavým pätám. Táto doba už zrazu nevyzerá až tak zle, že?


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.