Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Kozmetické produkty sú v dnešnej dobe úplnou samozrejmosťou. Existujú rôzne značky, druhy, farby a typy. Jednoducho, je si z čoho vyberať. Potreba skrášľovania však existovala rovnako aj v minulosti. Ženy túžili po mladšej a čistejšej pleti, ružových líčkach a farebných vlasoch.

Tento článok vám predstaví zopár šialených kozmetických trikov, ktoré sa používali v minulosti. Môžeme byť skutočne radi, že sa doba vyvinula a nič také už zažívať nemusíme. V kozmetickej histórii sa totiž skalopevne držali hesla: „Pre krásu sa trpí.“

Stroj na vytvorenie jamiek na tvári

Jamky sú aj v tomto období považované za niečo, čo ženu/chlapa skrášľuje. Vďaka tomu vyzerajú lepšie a zaujímavejšie. Väčšina z nás iba v tichosti závidí, pretože sa s nimi narodí iba veľmi malé percento ľudí. V roku 1936 v New Yorku sa ale rozhodli vyriešiť tento problém tak, že vynašli stroj, ktorý im tieto jamky urobí. Stroj sa nosil nad lícami a jeho súčasťou boli dva gombíky, ktoré tlačili do líc, aby vytvorili jamky.

Opakované používanie malo docieliť dlhodobé výsledky alebo zväčšenie jamiek u tých ľudí, ktorí ich mali nevýrazné. Vedci neskôr argumentovali, že takýto prístroj by ku kozmetickým zázrakom určite neprispel a jamky by nevytvoril. Taktiež tvrdili, že jeho dlhodobé používanie by viedlo k vzniku rakoviny.

Profimedia

Mihalnice

Od roku 1066 do 1485 sa za najkrajšiu časť ženskej tváre považovalo čelo. Preto, ak sa ženy chceli páčiť a potrebovali zvýrazniť túto črtu tváre, rozhodli sa zbaviť obočia a mihalníc. V porovnaní s dnešnými trendmi by toto určite neuspelo. Ženské tváre vyzerali ako vajíčka.

O troška neskôr, v rokoch 1533-1603, prišiel do sveta nový ošiaľ. Boli ním červené mihalnice. V tej dobe sedela na anglickom tróne kráľovná Alžbeta, ktorá svojimi ryšavými vlasmi ohúrila všetky ženy. Chceli farbu jej vlasov zrekonštruovať na svojich vlastných mihalniciach. Na ich zafarbovanie používali bobule a sadzu. To nebolo veľmi múdre, pretože došlo aj k úplnej strate mihalníc kvôli toxickým zlúčeninám, ktoré sa v ich „prípravkoch“ nachádzali.

Olovo v kozmetike

V starovekom Egypte bola na očiach veľmi populárna silná čierna kozmetika. Používali na to ceruzku, ktorá sa vyrábala zväčša zo sadze a kovu (najmä olova). Tieto kozmetické triky im nezaručili iba krásu, ale aj dosť veľa očných infekcií a iných ťažkostí. Olovo sa stalo natoľko populárne, že v starovekom Grécku z neho robili masky na celú tvár. Jeho účinok mal dopomôcť k strate nečistôt a tvár mala ostať biela (olovo používali aj na to, aby pleť bola mramorovo biela) a čistá.

Olovo sa nepoužívalo iba na tvár, ale taktiež aj na farbenie vlasov. Ženy v histórii sa stali závislé od kozmetiky, ktorá ich skrášľovala a z ktorej boli ešte belšie ako predtým. Zastavila ich iba smrť. Ukázalo sa, že rôzne produkty, ktoré používali, obsahovali väčšie množstvo olova. Táto toxická látka otrávila telo natoľko, že došlo k viacerým úmrtiam. V dnešnej dobe je olova v kozmetike stále menej a menej. V minulosti totižto nevedeli o všetkých následkoch, ktoré prinesie.

Profimedia

Exkrementy a moč

V starovekom Grécku a Ríme bola ešte jedna obľúbená skrášľujúca metóda. Išlo o kúpanie sa v krokodílích exkrementoch. Ľudia tej doby verili, že tento „produkt“ má nestarnúce účinky. Používali ho pri kúpaní celého tela, ale aj ako masky a zábaly na tvár. Napriek tomu, že to znie veľmi odpudivo, žiadne fatálne následky z toho neboli.

Niečo podobné sa odohrávalo v starovekej Indii, kde sa rozhodli používať moč a kravský hnoj na to, aby sa zbavili nečistôt na pleti. Dokonca to malo pomôcť aj boľavým pätám. Táto doba už zrazu nevyzerá až tak zle, že?


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje