Šialené menštruačné produkty, ktoré zachránia planétu

Aby sa o pár rokov naša modrá planéta nezmenila na červenú…

Väčšina žien počas tých šťastných piatich dní v mesiaci siaha nielen po čokoládovom potešení, no aj po tradičnej klasike čo sa menštruačných produktov týka. Jednorázové tampóny či vložky sú v tejto oblasti už akousi mantrou a mnohé ženy by ani nenapadlo opatriť sa počas týchto dní aj niečim iným. No doba sa hýbe dopredu, a preto tieto produkty už ani zďaleka nie sú jedinými spoločníkmi, po ktorých počas vášho hormonálneho a pažravého týždňa môžte siahnuť.

Tampóny a vložky

Tampóny a vložky sú stará známa klasika, s ktorou sa už pravdepodobne každá žena na svojej menštruačnej púti stretla. Sú jednoduché, rýchle a lacné a na ich kúpu nepotrebujete obehať všetky drogérie v meste a toto sondovanie zakončiť výsledkom, že ich aj tak nikde nemajú. No keď sa pozrieme na ekologickú stránku týchto produktov, asi pre nikoho nebude prekvapením, že práve týmito pomôckami celkom slušne zamorujeme planétu. Len v Spojených štátoch ženy ročne spotrebujú okolo 12 miliárd vložiek a 7 miliónov tampónov, tak si skúste predstaviť, akú spotrebu majú všetky ženy na planéte dokopy. Myslím, že v konečnom dôsledku sa všetci zhodneme, že tieto čísla sú astronomické a že modrá planéta bude o pár rokov trošku inej farby. Aj preto sa v posledných rokoch medzi nežným pohlavím rozmohol trend ekologickejších náhrad klasických produktov, medzi ktoré patria aj tampóny a vložky, ktoré môžete použiť viackrát.

Hygienické vložky vyrobené z látky sa na Slovensku dajú väčšinou zohnať len na internetových e-shopoch a cena sa pohybuje v rozmedzí päť až dvadsať eur za kus, čo sa na prvý pohľad síce môže zdať veľa, no keďže ju môžete používať opätovne, jej cena je skutočne primeraná. Princíp je veľmi jednoduchý – funguje ako normálna vložka, len krídielka nelepia, no upínajú sa pod nohavičkami cvokom či gombíkom. Po použití ich jednoducho hodíte do práčky alebo operiete ručne a rovnako to funguje aj s tampónmi tohto druhu.

Špongia

Áno, skutočne si môžte do svojich útrob zasunúť morskú špongiu, a pokojne s ňou chodiť po svete a menštruovať. Gynekológovia ju dokonca odporúčajú – práve aj vďaka jej ekologickému charakteru. Táto morská špongia je totiž obnoviteľným zdrojom a ak sa o ňu skutočne dobre staráte, jeden kus môžete používať až pol roka, čo za celý život robí zhruba sedemdesiat špongií. Za ten istý čas by ste však museli spotrebovať 110 – 135 kilogramov klasických vložiek či tampónov. A to je celkom astronomický rozdiel, nie? Princíp špongie funguje jednoducho – kúpite ju v obchode, orežete do príslušného tvaru a môžete spokojne krvácať so špongiou (za zhruba 3 eurá) vo vaginálnom otvore.

Nohavičky a legíny

Menštruačné nohavičky sú skvelým výdobytkom modernej doby pre ženy, ktoré neradi komandujú svoje telo, a teda rovnako ani tej krvavej zmeske, čo z nás vyteká, nechcú riadiť život a nechajú ju prosto tiecť, kade sa jej len chce. To je presne nula žien zo štyroch miliárd, ale nevadí. Napriek tomu, ak by ste chceli experimentovať so svojou každomesačnou návštevou a oplývate momentálne väčším obnosom peňazí, určite vyskúšajte menštruačné nohavičky. Jeden kus tohto skvostu stojí okolo 35€ a jedny samozrejme nestačia. Veľkým mínusom tohto menštruačného produktu je teda jeho cena a nepraktickosť, lebo nosiť namiesto malého tampónu v kabelke niekoľko náhradných nohavičiek je celkom rozdiel. Výhodou je, že tieto supergaťky vyrábajú vo viacerých strihoch a prekvapivo jeden z nich sú aj tangáče, takže ak volíte šnúrku v riti nad pohodlnosťou, je tu alternatíva aj pre vás.

Menštruačné legíny sú pre mňa ešte väčším prekvapením ako nohavičky a z psychických dôvodov by som ich jednoducho nosiť nemohla. Celkom som totiž nepochopila princíp, pretože ak by som pod ne mala nosiť normálne nohavičky, asi (určite) by boli celé zadrbkané tou krásou, čo zo mňa prúdi, a ak tie menštruačné, tak potom celé legíny postrádajú zmysel. Takže mi z toho logicky vyplýva, že výrobcovia pravdepodobne očakávajú, že pôjdem na ostro a aj úprimne neviem, ktorá predstava ma desí viac. Či tá, že nejaký randomný okoloidúci môže letmým očkom kdesi zahliadnuť moju vagínu alebo to, že tieto legíny majú byť jedinou vecou, čo delí moju menštruačnú krv od zvyšku sveta.

Plavky

Kreatívni výrobcovia z oblasti praktického textilného priemyslu nezostali len pri nohavičkách či legínach, no posunuli latku do celkom iných výšin. Kúpanie počas najkrajšieho týždňa v mesiaci bolo pre ženy odjakživa problematické, najmä v mladšom veku, kedy ich vaginálny otvor tampóny ešte neakceptoval. No dôverovali by ste takýmto plavkám? Výhodou je skutočne pestrý výber a unikátny dizajn, podľa ktorého by naozaj nikto nepoznal, že vaše plavky majú ešte aj celkom iný účel, nevýhodou je samozrejme cena, ktorá sa pohybuje niekde na úskalí osemdesiatich eur.

Friends don't let friends Drip and Dive! #periodswimwear #pantyprop #girlsquad

A post shared by PantyProp (@pantyprop) on

Which of our all black period swimwear are you crushing on?

A post shared by PantyProp (@pantyprop) on

Kalíšok

V poslednej dobe sa trend menštruačného kalíšku akosi rozmohol, no väčšina žien má stále pri jeho zmienke husiu kožu na chrbte. Predsa len, zasúvanie malého plastového pohárika do hlbín vlastnej vagíny nie je zrovna lákavý sobotňajší program a, hoci žijeme v dvadsiatom prvom storočí a je to trošku smutné, niektoré ženy pohľad na vlastnú krv v takejto miere stále nevedia prekusnúť. No pre tie, ktoré sa kontaktu s vlastnými telesnými tekutinami neštítia, je tento kalíšok veľmi praktickou voľbou. Pokojne ho môžete nosiť desať až dvanásť hodín vkuse, jeho cena sa pohybuje niekde v okolí tridsiatich eur a nie, nezasekne sa (aj keby, tak prosto tlačte – on sa skutočne nemá kde stratiť).

🌹 finally bought #divacup one for #sister one for me

A post shared by @can_nk__ on

Bonus na záver

Hoci toto nie je produkt, je to s problematikou zamorenia menštruačnými pomôckami veľmi úzko späté. Existujú totiž ženy, ktoré z vyššie uvedených produktov nepoužívajú nič a dôveru vkladajú len do vlastného vaginálneho svalstva. To určitými cvikmi posilujú a vytrénujú natoľko, že sú schopné menštruačnú krv zadržiavať vo vnútri až dokiaľ nejdú na toaletu. Tam následne krv „vycikajú“. Vedeli by ste sa aj vy spoľahnúť len na vlastné telo alebo by ste mali neustále mindráky a kontrolovali si zadok každých päť sekúnd, či na na ňom náhodou neslní nejaká fešná červená škvrna?

giphy.com (https://giphy.com/gifs/thehills-3o6Mb540VwDhjim5FK)

Zdroje: menstruation.com.au, pantyprop.com, mashable.com, ekomarket.sk, divacup.com
Titulná fotka: instagram.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
16
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
7
Uups
Haha Haha
12
Haha
Woow Woow
43
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 4

  1. Promiň, nejsem vůči tobě nějak zaujatá, ale sakra, tyhle články jsou spíše pro Bravo. Taky jsem holka, ale takové řádky se mi spíše hnusí. Kluci tady taky nepřidávají věci o obřízkách a podobných věcech. Vím, že tyhle informace tady asi dáváš za nějakým účelem, protože jsem si jich všimla více. Taky té propagace, že se holky nemají za co stydět a podobně, já souhlasím, ale tohle mi nepříjde jako správný web, kde tohle propagovat.

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Najlepšie vtipné reakcie na najnovšiu epizódu Game of Thrones

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME