Šialené veci, ktorým verili ľudia v stredoveku

Zaujímavosti o splodení dieťaťa, démoni, mačky ako najväčšie zlo… a tak podobne.

Každý sme niečomu verili. Hlavne, keď sme boli deti. Toľko vysnívaných vecí, že následná realita bol krutý pád. Rovnako to bolo aj v minulosti. Človek sa neustále vzdeláva a dozvedá nové veci. Technológie napredujú a my sme stále viac a viac informovanejší.

Keď sa ale obzrieme trošku dozadu na taký stredovek, vzdelanie bolo v tomto období obmedzené a preto niektorým nevysvetliteľným veciam pripisovali vlastné príbehy. Prečítajte si 14 vecí, ktorým ľudia v stredoveku verili.

#14 Srdce sa po smrti pochovávalo osobitne od tela

Preprava mŕtveho tela bola v minulosti veľmi zložitá. Ľudia ale často chceli, aby boli po smrti pochovaní na mieste, ktoré mali radi a ktoré pre nich veľa znamenalo. V 10. storočí ľudia vymysleli, že na týchto špeciálnych miestach pochovajú iba srdce a zvyšok tela uložia tam, kde je to pre nich dostupnejšie.

#13 V Tichom oceáne existoval obrovský kontinent

Dávne národy verili, že v Tichom oceáne existoval obrovský kontinent, ktorý sa časom celý potopil. Mal viacero mien – Pacifida, Mu alebo Lemuria.

#12 V spermiách sa nachádzajú malí ľudia

V 17. a 18. storočí vedci verili, že v spermiách sa nachádza už kompletne vyformovaný človek. Jediné, čo ostávalo, bolo, aby ten človek v žene vyrástol. Ženy boli považované iba za „ľudské inkubátory“.

Neskôr tento názor zmenili a boli presvedčení, že pôvod života je niekde v ženskom tele a úlohou spermie je to prebudiť.

#11 Zvieratá mohli byť na súde

V minulosti mohli byť dokonca aj zvieratá kriminálnikmi. Mohli byť súdené na reálnom súde so sudcom a právnikom. Taktiež mohli byť odsúdené na väzenie alebo rovno na popravenie.

Najčastejšie zabíjali mačky, pretože ich považovali za služobníkov diabla. To viedlo k obrovskému premnoženiu hlodavcov, ktoré šírili rôzne choroby naprieč krajinou.

https://media.giphy.com/media/WXftwhr9UZ7tC/giphy.gif

#10 Gladiátorova krv môže vyliečiť epilepsiu

Gladiátori robili krvné obety pre bohov, aby im dodali silu a odolnosť pri boji. Preto ľudia verili, že ich krv má zázračné efekty.

#9 Čarodejnice používali mužské pohlavné orgány ako zvieratá

Ľudia v stredoveku verili, že čarodejnice „kradli“ mužské genitálie a potom ich mali ako svoje domáce zvieratká. Kŕmili ich, spravili im pelechy…

Najdivnejšie na tom celom je, že príhoda bola založená na skutočnom syndróme Koro. Pacienti, trpiaci na tento syndróm, majú strach a úzkosť zo zmenšenia a následného zmiznutia ich pohlavného orgánu.

#8 V ružičkovom kele žijú zlí démoni

Pri varení ružičkového kelu sa často využíva malá pomôcka, a to prekrojenie na kríž, aby sa kel rýchlejšie a lepšie uvaril. Má to ale svoje dobové opodstatnenie. V stredoveku ľudia verili, že v ružičkovom kele sa skrývajú maličkí zlí démoni. Ak by človek zjedol jedného démona, okamžite by sa otrávil.

#7 Titivillus

V stredoveku slúžili mnísi ako prepisovači kníh. Museli ručne prepísať milióny kníh, takže je logické, že raz za čas spravili chybu. Nechceli si to priznať, preto vytvorili špeciálneho démona menom Titivillus. Verili, že démon zbiera všetky mníchove chyby do jedného sáčku, ktoré po jeho smrti ukáže a znižuje tým mníchove šance na pobyt v raji.

https://giphy.com/gifs/SignatureEntertainmentUK-robin-hood-robinhood-robinhoodmovie-62aDCjus2A9ss20hPB

#6 Niektoré zvieratá sa narodia z ničoho

V minulosti si všetci mysleli, že červy a hmyz sa môžu narodiť len tak. Z ničoho nič. Verilo sa, že vzniknú z tenkého vzduchu, z odpadu, zo špiny a prachu.

#5 Včely sú vtáky

Včely považovali za malé a podivné vtáky, ktoré produkovali med a viedli bitky s inými včelami. Predpokladalo sa, že ak včela poruší zákon svojho úľa, zomrie kvôli vine.

#4 Bobor je ryba

Bobor bol považovaný za rybu a jeho mäso sa mohlo jesť počas pôstu. Taktiež boli veľmi vzácne bobrove semenníky. Ľudia kedysi verili tomu, že keď si bobor uvedomil, že je v pasci lovcov, tak sa zbavil svojich semenníkov a ušiel.

#3 Deti necítia bolesť

Ľudia si mysleli, že detský mozog nie je natoľko vyvinutý, aby cítil bolesť. Preto sa všetky medicínske zákroky pre deti robili bez anestézie. To, že dieťa plakalo ako o život, bolo pripisované zlej výchove.

https://media.giphy.com/media/o2Lwy4g7Dzptu/giphy.gif

#2 Určitá kombinácia nôt môže privolať diabla

V kostole sa nemohli hrať niektoré vybrané hudobné kombinácie, pretože sa verilo, že môžu privolať diabla. Ak niekoho prichytili, ako zakázané melódie hrá, bol odsúdený na väzenie.

#1 Ryhy na zuboch z vás spravia dobrého bojovníka

Vikingovia si robili ryhy na zuboch, aby boli lepší v boji. Druhá verzia ale hovorí, že ryhy na zuboch mohli mať iba bohatší, elita.

Zdroj: Brightside.me
Titulná fotka: depositphotos.com


Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
5
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Kritika ich miluje, diváci nenávidia. Týchto 10 hororov vzbudzuje silné kontroverzie

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME