Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 16.6.2024
sk
Blanka
, Bianka
cz
Zbyněk

Pokiaľ máš slabosť pre mrazivé kriminálne prípady, pri ktorých tuhne krv v žilách, tak by si rozhodne nemal vynechať týchto 10 výborných dokumentov. Sú medzi nimi celovečeráky aj minisérie, a nimi spracovávané prípady sú desivé, šialené a rozhodne ti našponujú nervy. Tieto dokumenty sa ti skrátka do mysle zažerú poriadne hlboko.

1. Amanda Knox

O prípade Amandy Knox sme ti priniesli informácie aj v samostatnom článku. Americká študentka bola v roku 2007 obvinená z vraždy kamarátky Meredith Kercher, ku ktorej došlo počas ich študijného pobytu v Taliansku. Amanda vinu dodnes popiera a v celom prípade je stále veľa otáznikov.

Výborný dokumentárny film Roda Blackhursta a Briana McGinna je pomerne objektívny a necháva diváka, aby si mohol utvoriť vlastný názor na vec. Zimomriavky sú zaručené.

2. American Murder: The Family Next Door

Extrémne znepokojivý a desivý dokument American Murder: The Family Next Door od Jenny Popplewell rozpráva príbeh zmiznutia Shannan Watts a jej dvoch detí. Okamžite sa do hľadáčika polície dostáva Shannanin manžel Chris. Má s tým naozaj niečo spoločné?

Dokument neobsahuje žiadne „hovoriace hlavy“, využíva výhradne archívne zábery a skutočnú komunikáciu Shannan s manželom či kamarátmi, ako aj jej videá z Facebooku. Ak si snímku nevidel, radšej sa priprav na poriadne silný zážitok, z ktorého ti ešte pár dní bude ťažko na duši.

3. I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

Dvojdielny dokumentárny film I Love You, Now Die sa zameriava na prípad, ktorý šokoval celú Ameriku. V jeho centre boli tínedžeri Conrad Roy a jeho priateľka Michelle Carter. Tí spolu výrazne komunikovali prostredníctvom mobilov. Conrada trápili depresie a samovražedné sklony.

Michelle ho ale v týchto myšlienkach podporovala, dokonca ho priam povzbudzovala k tomu, aby sa zabil. Roy to napokon naozaj urobil a Michelle skončila pred súdom. Je však naozaj zodpovedná za Conradovu smrť a môže byť odsúdená za vraždu? Komplikovaný a komplexný prípad spracovala Erin Lee Carr veľmi dobre, vyvážene a objektívne. Výsledkom je naozaj veľmi znepokojivý dokument.

4. Mommy, Dead and Dearest

Aj dokument Mommy, Dead and Dearest natočila Erin Lee Carr. Bližšie sa v ňom pozrela na šialený prípad, ktorý otriasol celým svetom. Dee Dee Blanchard a jej dcéra Gypsy Rose na prvý pohľad pôsobili ako milá rodina, ktorá statočne bojuje s osudom. Dee Dee totiž tvrdila, že Gypsy Rose má niekoľko závažných diagnóz, okrem iného rakovinu a mnohé ďalšie ochorenia.

V skutočnosti ale bola Gypsy Rose zdravá a jej matka ju celé roky týrala, nútila používať invalidný vozík a podstupovať množstvo operácií. Prečo niečo také robila? A ako je možné, že unikla pozornosti lekárov? Odpoveď sa dozvieš v tomto výborne spracovanom dokumentárnom filme.

5. Beware the Slenderman

Beware the Slenderman natočila Irene Taylor Brodsky a spracovala v ňom desivý prípad dvoch dievčat z amerického mesta Waukesha, ktoré uverili v existenciu fiktívneho Slendermana a pokúsili sa v jeho mene zavraždiť svoju kamarátku.

O tomto prípade sme ti na EMEFKA priniesli aj samostatný článok. Dokument sa zaoberá aj silou vplyvu sociálnych médií a internetu na mladých ľudí a na to, ako rýchlo môže nevinný hororový výmysel prerásť v skutočnú tragédiu. Nechýbajú ani autentické záznamy z vypočúvania či súdnych siení.

6. Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Ted Bundy patril k vôbec najhorším sériovým vrahom histórie. Viac o ňom sme ti priniesli aj v našom článku. Režisér Joe Berlinger v roku 2019 spracoval Bundyho život a činy na ploche štvordielnej minisérie Conversations with a Killer.

Využil pri tom autentické audionahrávky Teda Bundyho, ktoré vznikli po jeho zatknutí. Výsledkom je mrazivý portrét psychopata, po ktorom sa ti rozhodne nebude dobre zaspávať.

7. Don’t F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Dokumentárnu minisériu Don’t F**k with Cats: Hunting an Internet Killer natočil Mark Lewis a zameriava sa v nej na niekoľko ľudí, ktorí sa snažili vypátrať identitu psychopatického vraha prostredníctvom internetu. Všetko odštartovalo niekoľko videí, na ktorých neznámy muž mučí mačky. Skupina internetových detektívov sa snaží odhaliť jeho identitu, ale ešte netušia, že ich pátranie ich zavedie na stopu naozaj nebezpečného maniaka.

8. Abducted in Plain Sight

Dokumentárny film Abducted in Plain Sight natočila Skye Borgman. Pozrela sa v ňom na prípad únosu 12-ročnej Jan Broberg. Tá zmizla v roku 1974, o 5 týždňov sa vrátila a tvrdila, že sa jej nič zlé nestalo. O dva roky neskôr ju uniesol ten istý páchateľ. Abducted in Plain Sight spracúva naozaj podivný a desivý prípad manipulácie a zneužívania, ktorý ti nedá vydýchnuť. Dokument si z festivalov odniesol aj mnoho ocenení.

9. Deliver Us From Evil

Dokument Deliver Us From Evil od Amy J. Berg si berie na mušku pohlavné zneužívanie detí v radoch katolíckej cirkvi. Konkrétne sa zaoberá prípadom farára Olivera O‘Gradyho, ktorý znásilnil viac ako sto detí. Vrchní predstavitelia kléru o tom nielenže vedeli, ale aj aktívne tutlali dôkazy a O‘Gradyho neustále presúvali z fary na faru. Na kameru všetky tieto udalosti potvrdzuje samotný O‘Grady. Priprav sa, že pri sledovaní tohto dokumentu sa ti bude poriadne dvíhať žalúdok.

10. Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Dokumentárna miniséria Tiger King od Erica Goodea a Rebeccy Chaiklin sa stala hitom minuloročnej jari. Šialený a bizarný príbeh nám predstavil excentrického chovateľa šeliem Joea Exotica a jeho úhlavnú protivníčku Carole Baskin, bojujúcu za práva divokých zvierat.

To je ale len špička ľadovca v tomto prepletenom a neuveriteľnom príbehu, ktorý ak by vznikol ako filmový scenár, všetci by ho odmávli ako nevierohodný nezmysel. Tie najbizarnejšie príbehy ale píše často sám život a Tiger King je toho žiarivým dôkazom. Na seriál sme ti priniesli aj samostatnú recenziu.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.