Sieť predajní, v ktorej nakupujú aj Slováci, čelí škandálu. Za lacnými cenami sa skrýva temná pravda

Francúzske médiá odhalili šokujúce pozadie výroby.


Francúzska spoločnosť Decathlon, ktorá je najväčším svetovým predajcom športového vybavenia, sa ocitla v centre pozornosti kvôli závažným obvineniam. Dve významné francúzske médiá, Disclose a France 2, zverejnili správy, v ktorých tvrdia, že spoločnosť profitovala z nútenej práce čínskej ujgurskej menšiny. Táto menšina je podľa ľudskoprávnych organizácií systematicky utláčaná čínskou vládou.

Podľa zverejnených informácií Decathlon spolupracoval s výrobcom odevov Qingdao Jifa Group, ktorý údajne využíva sieť nútených prác v Číne. V dokumentárnom programe France 2 dokonca miestny manažér priznáva, že bavlna uskladnená v spoločnosti vyrábajúcej pre Decathlon môže pochádzať zo Sin-ťiangu. Ide o oblasť obývanu prevažne moslimskou komunitou Ujgurov.

Reakcia spoločnosti na obvinenia

Decathlon oficiálne potvrdil spoluprácu so skupinou Qingdao Jifa Group, ale dôrazne sa bráni proti obvineniam. Vo vyhlásení pre AFP uviedol: „Každý deň sa zaväzujeme zaručiť integritu a rešpektovanie základných práv v rámci našich podnikov a nášho hodnotového reťazca.“

Shutterstock

Spoločnosť jednoznačne odmieta akékoľvek formy nútenej práce a deklaruje pripravenosť konať, ak sa obvinenia potvrdia. Zároveň zdôrazňuje, že všetka bavlna používaná v ich produktoch pochádza od dodávateľov, ktorí sa zaviazali k zodpovedným praktikám. Tie vylučujú nútenú prácu.

Je dôležité poznamenať, že Decathlon nie je len obyčajný predajca športového tovaru. Od svojho založenia v roku 1976 v severofranúzskom Lille sa rozrástol na globálneho hráča s približne 1 700 obchodmi vo viac ako 70 krajinách. Spoločnosť zamestnáva približne 100-tisíc ľudí. Jej finančné výsledky sú impozantné – v predminulom roku dosiahla čistý zisk 931 miliónov eur pri obrate 15,6 miliardy eur.

Tieto obvinenia vrhajú tieň na reputáciu spoločnosti a poukazujú na širší problém dodávateľských reťazcov v globálnom textile. AFP nebola schopná nezávisle overiť tvrdenia o nútených prácach Ujgurov. Táto kauza ale aj tak otvára dôležitú diskusiu o etike v medzinárodnom obchode.

Mohlo by ťa zaujímať:

Testy odhalili desivú pravdu o produktoch z Temu. Môžu byť smrteľne nebezpečné


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné