Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa
V spolupráci s Itafilm
Zdroj: ©Itafilm

Silný slovenský dokument Ako som sa stala partizánkou odhalí osudy Rómov v protinacistickom odboji

V Slovenskom národnom povstaní bojovalo aj množstvo Rómov. Skoro vôbec sa ale o nich nehovorí.

Dokumentárny film Ako som sa stala partizánkou vznikol v slovensko-českej koprodukcii a režírovala ho Vera Lacková. Film otvára málo známu kapitolu našej histórie, a síce fakt, že v odboji proti nacistom bojovalo aj množstvo Rómov.

Títo bojovníci za slobodu ale upadli do zabudnutia a dnes sa o nich v súvislosti s odbojom počas druhej svetovej vojny prakticky vôbec nehovorí.

Itafilm

Zabudnutí hrdinovia

Vera Lacková sa však rozhodla túto kapitolu histórie oprášiť a ukázať divákom, že v radoch protinacistických partizánov bolo aj viacero Rómov. Režisérka sa vo filme vydáva po stopách svojho pradeda Jána Lacka, ktorý bojoval v Slovenskom národnom povstaní.

Práve na pozadí jeho príbehu hovorí aj o ďalších rómskych partizánoch, ktorí na Slovensku počas vojny pôsobili. Nacisti im často vyvraždili celú rodinu a oni sami nezriedka prešli koncentračnými tábormi. Napriek tomu sa u nás o tom skoro vôbec nevie.

Okrem iného sa Lacková dotýka tém rómskej identity, rasizmu a predsudkov. Vo filme vystúpilo viacero rodinných príslušníkov dotyčných partizánov, ktorých svedectvá režisérka podkladá aj dôkladným výberom z historických archívov. „O Rómoch v odboji sa toho príliš veľa nevie,“ uviedla Lacková. „Keď už, tak sa na nich väčšinou nahliada ako na obete holokaustu. Ale nevie sa, že to boli aj hrdinovia.“

Dokument sa už premietal napríklad na filmovom festivale v Jihlave a na viacerých ďalších festivaloch, kde pozbieral pozitívne ohlasy kritikov aj divákov. Podľa nich sa Lackovej podarilo nakrútiť mimoriadne silný, empatický a dojemný dokument, ktorý odhaľuje neznámu kapitolu dejín druhej svetovej vojny. Zdá sa, že na film rozhodne stojí za to zájsť do kina. Na Slovensku tak budeme môcť urobiť už od 11. novembra 2021.

Itafilm

Tento obsah vznikol v spolupráci s Itafilm


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť