Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Šimečka: Jedinou prekážkou na prijatie registrovaných partnerstiev sú poslanci, spoločnosť je pripravená

Poukázal na to, že Slovensko je jednou z mála krajín Európskej únie, ktoré nemajú zavedený inštitút registrovaných partnerstiev.


Podpredseda Európskeho parlamentu a líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka je presvedčený, že jedinou prekážkou zrovnoprávnenia ľudí z LGBTI komunity sú poslanci, ktorí momentálne sedia v parlamente.

Slovensko už podľa neho dospelo do štádia, keď by sa mohlo posunúť smerom k vyspelejším krajinám, ktoré sú otvorenejšie a tolerantnejšie k inakosti. „Prieskumy verejnej mienky dlhodobo ukazujú, že v otázke zrovnoprávnenia LGBTI ľudí je verejnosť oveľa otvorenejšia než slovenskí politici, špeciálne v tomto parlamente, ktorý je konzervatívnejší ako naša spoločnosť,“ uviedol Šimečka v relácii týždenníka Plus7dní Karty na stôl.

TASR

Šimečka sa domnieval, že po vražde dvoch nevinných ľudí na Zámockej ulici príde na Slovensku k posunu v oblasti práv pre LGBTI komunitu, no nestalo sa tak. Ľudia s inou orientáciou sú podľa neho neustále terčom diskriminácie a nenávisti, mnohí preto odchádzajú zo Slovenska. „Ja sa pýtam, prečo nie je na Slovensku možné, aby sme tým ľuďom priznali rovnaké práva? Ak by prešiel napríklad návrh Progresívneho Slovenska na životné partnerstvá, desaťtisícom ľudí by to zlepšilo kvalitu života a tých zvyšných by to nič nestálo, vôbec by im to neubralo na ich právach a ani štát by to nič nestálo,“ povedal Šimečka.

Poukázal na to, že Slovensko je jednou z mála krajín Európskej únie, ktoré nemajú zavedený inštitút registrovaných partnerstiev. „Mnohí hovoria, že je to preto, že Slovensko je kresťanská krajina, ale pozrime sa po Európe – Írsko, Španielsko, Malta, Rakúsko, to sú krajiny, kde katolícka cirkev a vierouka hrá veľkú rolu, napriek tomu sa dokázali posunúť a ľudia z LGBTI komunity tam majú plné práva,“ poukázal Šimečka. Dodal, že preto neberie argumenty, že tomu na Slovensku bránia iné dôvody, ako sú politici, ktorí sú aktuálne v parlamente.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť