Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Možno to dobre poznáš z vlastnej skúsenosti… si nahnevaný a niekto ťa ešte vytáča zbytočnými rečami, ktoré by si mohol radšej odpustiť. A ty si tým pádom naštvanejší čím ďalej, tým viac. Nie vždy sú totiž naše slová prospešné a rovnako, ako je dôležité vedieť, kedy čo povedať, je prínosom aj vedieť, kedy nehovoriť vôbec nič.

Be Quiet The Rock GIF by HBO - Find & Share on GIPHY

Toto je pár situácií, pri ktorých je niekedy lepšie držať jazyk za zubami…

Ak to toho druhého ešte viac naštve

Počas hádky s človekom, pri ktorom vidíš, že má nervy, je niekedy lepšie dať prednosť mlčaniu pred tým, aby si ho ešte naschvál začal viac provokovať. Aj keď nás možno pokúša daného adepta na výbuch dráždiť, predsa, škodoradosť – najväčšia radosť… je lepšie si to odpustiť a zachovať mier.

A preto, keď vidíš, že niekto je podráždený, uprednostni ticho pred uštipačnými poznámkami. Človek sa upokojí sám. Niekedy potrebujeme iba dostať zo seba všetku tú zlosť a ak si kamoš, nebudeš toho druhého ešte viac „hecovať“…

Ak máš zlosť ty sám

Možno niekedy sám na sebe cítiš, že počas konfliktu, zo všetkých tých už v tebe nahromadených nervov, trepeš totálne blbosti. Ak vtedy zbytočne hádku stupňuješ, provokuješ tým hlavne sám seba, a to viac ako si myslíš. Tvoj hnev problém nikdy nevyrieši, naopak, zbytočne ho prehĺbi. Čiže, ak vidíš, že konverzácia k ničomu nevedie, je lepšie stlačiť pomyselné „stop“ a ukončiť ju. Máš predsa iba jedny nervy.

A platí to aj v prípade, keď sa zhováraš s niekým, kto ti nechce alebo nevie porozumieť. Je zbytočné sa krvopotne snažiť niekomu takému vysvetliť svoj názor, aj tak to bude bez výsledkov. Šetri si radšej sily na užitočné rozhovory, ktoré ti niečo prinesú.

Shutterstock

Niekto ďalší sa pripojí do konverzácie

Ak rozoberáš súkromné veci s niekým blízkym v škole či v práci a znenazdajky sa k vám pripojí iná osoba, zastav to. Či už hovoríš o sebe, o rodinnom príslušníkovi alebo o niekom úplne cudzom, dávaj si dobrý pozor, čo a pred kým „vypúšťaš“.

Treba byť ostražitý, pretože my nepoznáme úmysly nám nie príliš blízkych ľudí. A aj keď je možno jemne „netaktné“ prestať hovoriť, keď sa k vám pridá niekto nepozvaný, je to lepšie, akoby si mal niečo ľutovať… Pokojne rozhovor nechajte na neskôr a zmeňte tému.

Máš nutkanie stále niekoho opravovať

Aj keď je tvojím jediným cieľom pomôcť a poučiť, je to zvyčajne zbytočné. Hlavne, ak toho človeka poriadne nepoznáš, neopravuj ho. Nechaj chyby tak, ako sú, veď nikto nie je dokonalý. A stále dookola niekomu opakovať, kde je mäkké i a kde ypsilon, je zbytočné, pretože, keď to doteraz neovláda, asi ho to príliš netrápi.

Samozvaní lingvisti a páni a slečny dokonalé lezú na nervy. Niekedy je preto lepšie si zahryznúť do jazyka ako otravovať okolie.

Be Quiet Season 5 GIF by Friends - Find & Share on GIPHY

Chceš niekoho bez rozmyslu komentovať

Občas je obzvlášť dôležité až nevyhnutné, vyhnúť sa komentovaniu niektorých faktov, ak by sa to malo toho druhého dotknúť alebo mu to nejakým spôsobom ublížiť. Neexistuje spôsob, ako zistiť, do akej miery poznámky poškodzujú druhú osobu, pretože každému z nás ubližuje niečo iné a zlé spomienky či emócie vyvolá nejaký iný činiteľ.

Ak si na niekoho nahnevaný, poznáš jeho slabé miesta a dobre vieš, čím sa môžeš dotknúť jeho jazvy… nerob to. Do niektorých vecí sa rýpať nemá, radšej sa zhlboka nadýchni a mlč. Skrátka… empatia. Neučí sa na školách, ale mala by.

Ak hovoríš iba preto, aby si niečo povedal

Možno je to prvé rande, stretnutie s bývalým po rokoch alebo chvíle osamote s kolegyňou, ktorú vôbec nemusíš. Niekedy sa nútime v takýchto situáciách povedať aspoň niečo. Hlavné je pre nás neostať ticho, ale hecnúť sa a aspoň niečo zo seba „vymačkať“.

No väčšinou zo seba vydrieš totálnu hovadinu a povieš niečo, čo si nechcel a bude ti ešte trápnejšie ako predtým. Ak nemáš čo hovoriť, mlč. Jednoducho, niekedy už nie je o čom a nie je dôvod, aby si sa cítil hlúpo.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť