Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 23.4.2024
sk
Vojtech
cz
Vojtěch

Pracujúci študent. V dnešnej dobe, a to nielen na Slovensku, veľmi frekventovaný pojem. Aj keď na väčšine vysokých škôl za samotné štúdium neplatíme, veľmi rýchlo po nástupe na výšku prídeme na to, že napriek tomu nie je zadarmo a niečo stojí. A niekedy to naozaj nie sú malé peniaze.

Hentaká učebnica, také poznámky je treba vytlačiť, prefotiť, naskenovať, autobus, strava, bývanie na intráku… nazbiera sa toho dosť a pomaly a isto tatkova peňaženka už nestíha. A tak sa rozhodneš, že to nenecháš iba na rodičov a začneš si privyrábať aj sám.

Shutterstock

Brigáda popri štúdiu prináša mnoho výhod, nevýhod, zážitkov i užitočných „skills“. Toto sú veci a situácie, ktoré sú dobre známe študentom pracujúcim popri škole.

1) Mnohokrát máš menej peňazí ako tvoji spolužiaci, ktorí nepracujú. A to aj z dôvodu, že odkedy robíš, začal si si hradiť všetky výdavky typu telefón, bývanie atď.

2) Ak brigáduješ v nejakom supermarkete, miluješ hlášky typu: „Ach, dievča, keby si sa lepšie učila, nemusela by si robiť takúto prácu“. Berieš to s humorom, keďže o pár rokov budeš možno danej osobe predpisovať lieky alebo vybavovať rozvod.

Shutterstock

3) Ak náhodou ochorieš, úplne to rozvráti tvoj (aj tak už ťažko zvládnuteľný) harmonogram.

4) Neznášaš, keď ohlásia zápočet dva dni pred termínom, ty máš zapísanú zmenu a pri vedúcej výhovorka typu: „Musím sa učiť“, žiaľ, neobstojí.

5) Nikdy nemáš čas. Buď robíš, sedíš v škole alebo sa učíš. A tým pádom ani nevieš, čo je nuda. Žiješ si vo svojom „besnom“ životnom tempe.

Shutterstock

6) Paranoje prepracovaných študentov. Nestíhaš, a tento fakt sprevádzajú „občasné“ záchvaty paniky. Že ťa vyhodia z roboty, potom aj zo školy, nikdy si nenájdeš normálny džob… Googliš pracovné ponuky a vzápätí prídeš na to, že jediné, čo teraz potrebuješ, je nádych a výdych.

7) Nedostatok spánku. Ten hrozí hlavne vtedy, keď prídeš večer z roboty a napadne ti, že zajtra ráno píšete. Tak dáš svojim perinkám na túto noc nadobro zbohom a snažíš sa nabifľovať aspoň to minimum, ktoré sa do tej tvojej makovice momentálne zmestí.

8) Ľudia ti hovoria, že by si sa mal sústrediť iba na štúdium. Občas to okorenia hláškou typu, že ak robíš viac vecí naraz, tak aj tak dopadneš. Jedným uchom dnu, druhým urýchlene von.

Jonah Hill Ok GIF - Find & Share on GIPHY

9) Pocit nezávislosti. Dobre, len čiastočnej, keďže ťa do určitej miery rodičia aspoň zo začiatku podporujú, hlavne ak u nich bývaš. No fakt, že, keď potrebuješ „desíka“ na nové tričko alebo v horšom prípade na kondómy, a nemusíš si tie peniaze pýtať od mamy, je na nezaplatenie.

10) Nepoznáš spontánnosť. V tvojom živote je to cudzí pojem, pretože ty máš všetko starostlivo naplánované, inak by si nestíhal. Kamaráti, ktorí nepracujú, sa ti musia prispôsobovať, a niekedy im závidíš, že po prednáške nemusia ísť blokovať ufrflaným dôchodcom čierny krájaný chlieb, ale môžu veselo vysedávať po kaviarňach.

11) Energeťáky a káva. Tvoji najlepší kamaráti. A tráviš v ich spoločnosti viac času, ako so svojimi priateľmi, a tiež sú pre tvoju existenciu väčšou nevyhnutnosťou.

Snow White Coffee GIF - Find & Share on GIPHY

12) Máš pracovné návyky, a keď skončí škola a bude treba chodiť do práce každý deň, nebude to pre teba až taký šok.

13) Tvoji kamoši si myslia, že kvôli tomu, že robíš, máš veľa peňazí a môžeš si kúpiť všetko, na čo len pomyslíš. Moji zlatí… neboj, raz sa z toho preberú.

14) Ani počas voľných chvíľ v práci si nevydýchneš, pretože ich využívaš na prípravu do školy. Každá minúta je pre teba vzácna.

Shutterstock

15) Občas máš chuť to všetko zabaliť a v slabších chvíľach fantazíruješ o tom, aké skvelé by bolo, keby si po strednej išiel hneď pracovať do zahraničia… no a potom sa z toho, našťastie, preberieš.

16) Naučíš sa hospodáriť. Áno, je dosť možné, že tvoju prvú výplatu si adekvátne „rozcingal“, ale časom sa naučíš deliť si financie tak, aby si prežil.

Count It Michael Torpey GIF by paidoff - Find & Share on GIPHY

17) Po skončení vysokej školy zistíš, že máš zrazu nejak veľa času. A zároveň si rád, že ti ho zostalo viac na tvoje záľuby.

18) Už nemíňaš na zbytočnosti ako kedysi a oveľa viac pozeráš na cenovky. Často sa pristihneš pri tom, že rátaš, koľko na danú položku budeš musieť robiť. Štyri hodiny na jedno tričko? Nehrozí.

19) Ak pracuješ v odbore, ktorý študuješ, po rokoch zistíš, že práve tá brigáda bola tou najlepšou školou.

Shutterstock

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.